امروز ساعت ۱۷ و ۳ دقیقه به وقت تهران: آزمایش موشک بزرگ SLS توسط ناسا و گام اول برای ماموریت آرتمیس ۱

0

کیپ کاناورال در فلوریدا – امروز شاهد آزمایش موشک جدید ناسا خواهد بود.

ناسا -آژانس فضایی ایالات متحده- روز شنبه (۲۷ اوت) موشک عظیم سیستم پرتاب فضایی (SLS) و فضاپیمای اوریون آن را برای پرتاب آماده کرد و امروز دوشنبه (۲۹ اوت) در ساعت ۸:۳۳ صبح به وقت شرقی ، برابر با ساعت ۱۷ به وقت ایران، این موشک پرتاب خواهد شد.

این ماموریت آزمایش نهایی ناسا است. پس از بیش از یک دهه توسعه، موشک SLS آماده است تا کاری را انجام دهد که زمانی موشک ساترن، بیش از ۵۰ سال گذشته انجام داده بود.

مایک سارافین، مدیر ماموریت آرتمیس ۱ ناسا در نشست آمادگی پرتاب در روز شنبه به خبرنگاران گفت که البته مسائل آب و هوایی یا فنی می تواند باعث تاخیر شود.

آرتمیس ۱ اولین پرواز برنامه آرتمیس ناسا است که هدف آن بازگرداندن فضانوردان به ماه تا سال ۲۰۲۵ است. آرتمیس ۱ به عنوان یک پرواز آزمایشی بدون خدمه، آمادگی موشک SLS را به عنوان موشک سنگین و همچنین آمادگی فضاپیمای اوریون را آزمایش خواهد کرد.

مهم‌ترین هدف ناسا برای حمل فضانوردان، آزمایش سپر حرارتی است که بزرگ‌ترین در نوع خود است و ۵ متر عرض دارد و باید دید که آیا می‌تواند دمای بسیار بالا را در هنگام ورود به جو زمین با ۴۰ هزار کیلومتر در ساعت تحمل کند. چنین سرعتی سپر را در هنگام بازگشت ماه در معرض ۲۸۰۰ درجه سانتیگراد گرما قرار خواهد داد.

ناسا آرتمیس ۱ را در یک سفر ۴۲ روزه به دور ماه پرتاب خواهد کرد. اوریون یا شکارچی حدود ۱۰ روز طول می کشد تا به مدار طولانی خود به دور ماه برسد و دو هفته در مدار خواهد بود. این مدار در کمترین فاصله خود از ماه از۱۰۰ کیلومتر بالای سطح ماه خواهد بود و بیشترین فاصله این مدار ۶۴ هزار کیلومتر خواهد بود

در ضمن این ماموریت رکورد گردش مداری به گرد ماه را خواهد شکست. پیش از این در سال ۱۹۷۱  خدمه آپولو ۱۳ . قبل از بازگشت به زمین در ۱۰ اکتبر، ۱۰ روز ماموریتشان طول کشید.

اگر همه چیز خوب پیش برود، فضاپیما در ۱۰ اکتبر در اقیانوس آرام در سواحل کالیفرنیا وارد زمین خواهد شد. در طول مسیر، این فضاپیما ۱۰ ریزماهواره مکعب کوچک را برای بررسی آب در ماه، مطالعه تشعشعات اعماق فضا در مدار مستقر خواهد کرد.

موشک SLS و فضاپیمای اوریون Orion فعلا در وضعیت خوبی هستند و در آخرین قدم آزمایش‌هایی برای درستی کارکرد سیستم ارتباطی هم قبل پرتاب انجام خواهد شد.

سوخت‌گیری این موشک بزرگ با ارتفاع ۹۸ متر از نیمه‌شب دوشنبه به وقت محلی آمریکا شروع شده است.

البته ناسا سه فرصت  برای پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ در پنجره  زمانیفعلی دارد. پس اگر در ۲۹ آگوست به هر دلیل موشک پرتاب نشود، در ۲ سپتامبر و ۵ سپتامبر فرصت‌های دیگری برای پرتاب خواهد بود.

از نظر پیش بینی آب و هوا امروز به احتمال ۷۰ درصد شرایط خوب خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر در موشک SLS این پست یک پزشک را بخوانید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.