چرا وقتی چیزی را آنلاین سفارش می‌دهیم، این همه تا زمان دریافت آن بیقرار می‌شویم و لحظه‌شماری می‌کنیم؟ آیا شما به صورت افراطی گرفتار این وسواس ذهنی هستید؟

0

فرقی نمی‌کند چه چیزی سفارش داده باشیم: یک کتاب از یک کتابفروشی آنلاین، یک لباس از پیج اینستاگرام یا یک گوشی پرچم‌دار از دیجی‌کالا.

از همان وقتی که عملیات پرداخت آنلاین و سفارش تمام می‌شود، تا لحظه‌ای که سفارش را دریافت می‌کنیم، انگار زمان کش می‌آید و بی‌صبر می‌شویم.

طبق تجربیات قبلی می‌دانیم که بیشتر مواقع حداکثر با یکی دو روز تاخیر، سفارش تحویل ما خواهد شد، اما ما ناخواسته بی‌صبر می‌شویم و مرتب ساعت سفارش را چک می‌کنیم، وارد حساب کاربری خودمان در سایت فروش می‌شویم و تیکت بررسی می‌گذاریم، تماس تلفنی می‌گیریم و در اینستاگرام یا تلگرام مرتب پیام می‌گذاریم.

چرا چنین می‌شود؟

مطابق این نمودار در کشور فرانسه هم توقع مردم این است که کالایشان خیلی سریع به آنها رسانده شود. سال به سال بر تعداد کسانی که دوست دارند کالایشان همان روز به آنها رسانده شود افزوده می‌شود.

اینجا می‌خواهیم ببینیم که علت این بی‌صبری ما که گاهی برای خودمان آزارنده می‌شود، چیست؟

۱- افزایش فروش محصولات مجازی و تحویل آنی کالا توسط آنها در مقایسه با تحویل تاخیری کالاهای فیزیکی

مثال: وقتی کتاب الکترونیک می‌خرید، لحظاتی بعد از پرداخت کتاب را در گوشی یا تبلت خودتان می‌توانید ورق بزنید و بخوانید. اما وقتی کتاب کاغذی می‌خرید، تحویل طول می‌کشد. گاهی فقط یکی دو روز طول می‌کشد تا کتاب شما تامین شود و توسط فروشنده به پست داده شود و گاهی هم پست طولش می‌دهد.

افزایش فروش کالاهای مجازی باعث شده که صبر و شکیبایی ما برای تحویل کالاهای فیزیکی کم شود.

۲- کالای مورد نظر شما، یک کالای نوبرانه است و دوست دارید هر چه زودتر سرشار از لذت کاربری آن شوید

این امر به خصوص در مورد گوشی‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها نمودار است. ما دوست داریم به آن لحظه هیجان‌انگیز آنباکس برسیم و از شر وسیله قبلی کند و گاهی معیوب خودمان خلاص شویم و یک باره صفحه نمایشی بزرگ‌تر و با وضوح بیشتر را تجربه کنیم و به دوستان خودمان فخر بفروشیم! (بله این یکی هم در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد.)

۳- ما لنگ یک وسیله هستیم و بدون آن امورات ما نمی‌گذرد

یک قطعه را سفارش داده‌اید و بدون آن روزها از روند کارتان متوقف شده یا در خانه خیلی اذیت می‌شوید. هر روز تاخیر، یعنی عذابی جانکاه.

۴- پول خرید وسیله را به زور جور کرده‌اید و به زحمت و حتی عذاب وجدان خودتان را متقاعد کرده‌اید که جیبتان را خالی کنید

خرید در چنین شرایطی باعث می‌شود که خیلی روی دریافت زودهنگام وسیله حساس شوید.

۵- تجربه قبلی دریافت کالا معیوب یا فیک یا تحویل دیرهنگام آن را دارید و نگرانید که داستان تکرار شود

اگر همیشه اطمینان داشتیم که کالا بی کم و کاست به ما داده می‌شود، شاید یکی دو روز صبر بیشتر را چیز زیادی نبود، اما ما گاهی نگران تبعات ناخواسته بعد از تحویل چیزی هستیم.

۶- کالا را برای هدیه دادن یا مناسبتی می‌خواهیم و نگرانیم که به موقع نرسد

۷- به عنوان یک شهروند انتظار داریم که کیفیت خدمات و سرعت سرویس پست یا پیک‌های اختصاصی فروشگاه‌ها هر سال بهتر از سال پیش شود

در شرایطی که صحبت از شیوه‌های مدرن تحویل مثلا پهپاد توسط آمازون مطرح شده، برخی تاخیرها پذیرفتنی نیست و به ما این حس دست می‌دهد که به عنوان مشتری تنها تا هنگام واریز هزینه، به ما احترام گذاشته می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.