جیمز وب بازو‌های مارپیچی تماشایی فانتوم کهکشان را به تصویر می‌کشد

0

تلسکوپ فضایی جیمز وب منظره‌ی مسحورکننده دیگری از یک جرم آسمانی را به نمایش گذاشته که واقعاً پتانسیل علمی این رصدخانه قدرتمند را به نمایش کی‌گذارد.

تمرکز آخرین تصویر شگفت‌انگیزاین برنامه، سیستم ستاره‌زایی است که به نام کهکشان فانتوم شناخته می‌شود، که بازو‌های مارپیچی تماشایی آن ب جزئیات جدید هیجان‌انگیز در عکس چدید دیده می‌شود.

اولین دسته از تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب در ماه ژوئیه منتشر شد و از آن زمان تاکنون این ابزار مشغول بوده این تلسکوپ در این فرصت کهکشان پر هرج و مرج Cartwheel را با جزئیات خیره‌کننده به ما نشان داد،و منظره‌ای رویایی از مشتری را به همراه آرایه تماشایی حلقه‌ها و شفق‌های قطبی‌اش ارائه کرد.

اما آخرین هدف آن کهکشان فانتوم است که با نام مسیه ۷۴ نیز شناخته می‌شود، که به دلیل بازو‌های مارپیچی واضح و مشخصآن است.

فانتوم حدود ۳۲ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی حوت و تقریباً رو به رو با زمین قرار دارد، و این موضوع را به موضوعی محبوب برای مطالعه اخترشناسان تبدیل می‌کند.

تلسکوپ هابل، سلف جیمز وب، در گذشته تصاویر شگفت‌انگیزی از کهکشان فانتوم گرفته بود که مناطق ستاره ساز آن را در طول موج‌های فرابنفش و مرئی نور نشان می‌دهد. حالا با ابزار‌های فرو سرخ میانی جیمز وببه همان قسمت جهان، نگریشته شده و بینش جدیدی در ما در حال شکل گرفتن است.

این تصاویر جیمز وب رشته‌های مارپیچی کهکشان را با جزئیات واضح نشان می‌دهد و همچنین در مقایسه با هابل، منظره‌ای بدون مانع از خوشه ستاره‌ای هسته‌ای در مرکز آن ایجاد می‌کند. فقدان ابری شدن گاز در این بخش، راه را برای بازرسی دقیق‌تر از مناطق ستاره‌زایی کهکشان باز می‌کند، که می‌تواند منجر به اندازه‌گیری‌های دقیق جدید از جرم و سن این ستاره‌ها شود.

و با ترکیب داده‌های تلسکوپ‌های مختلف به این روش، همانطور که در تصویر ترکیبی بالا مشاهده می‌شود، دانشمندان می‌توانند اجرام نجومی را از زوایای جدید هیجان‌انگیز مطالعه کنند. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به عنوان بخشی از بررسی بین‌المللی PHANGS، که در حال جمع‌آوری مشاهدات با وضوح بالا از ۱۸ کهکشان دیگر با استفاده از Webb، Hubble، ALMA و VLT است، دانش جدیدی نسبت به کهکشان‌های ستاره‌ساز نزدیک پیدا کنیم.

منبع: ESA

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.