دلیل اینکه بچه‌ها از سفرهای خودرویی طولانی متنفرند چیست؟

0

چرا سفر‌ها برای کودکان بسیار طولانی به نظر می‌رسد؟

یکی از دلایل این است که تجربه ما از زمان با افزایش سن تغییر می‌کند و اغلب باعث می‌شود که با افزایش سن احساس کنیم که زمان سریعتر می‌گذرد.

با گذشت سن ما احساس می‌کنیم که عید هر سال، زودتر فرا می‌رسد، در صورتی که در کودکی سه ماه تعطیلات تابستانی پایان‌ناپذیر می‌نمودند.

در هفت سالگی، یک سال ۱۴.۳۰ درصد کل زندگی شما است. در ۷۰ سالگی فقط ۱.۴۳ درصد از زندگی شما را تشکیل می‌دهد.

به این ترتیب، یک سفر پنج ساعته با ماشین ممکن است برای یک فرد پنج ساله طولانی‌تر از یک فرد ۵۰ ساله باشد،  به این دلیل که نسبت بیشتری از زندگی یک کودک پنج ساله را تشکیل می‌دهد.

اما توجیهات بیشتری هم دارد. با افزایش سن، درک بیشتری از فاصله و جغرافیا پیدا می‌کنیم.

این دانش، نشانه‌هایی را در اختیار ما قرار می‌دهد تا بفهمیم چه مقدار از سفر انجام شده و چه مقدار باقی مانده است.

مثلا ما می‌فهمیم که تقریباً در نیمه راه هستم و این امر به ایجاد ساختار زمان برای ما کمک می‌کند.

اما کودکان مجبور هستند از بزرگسالان بپرسند چه مدت از سفر باقی مانده است.

عدم اطمینان کودکان در مورد اینکه چه مدت از سفر گذشته و چه مدت باقی مانده است به دلیل عدم کنترل آن‌ها بر خود سفر بدتر می‌شود. این بزرگسالان هستند که انتخاب می‌کنند در کدام‌ ایستگاه خدمات توقف کنند و کدام مسیر را طی کنند. همین سفر را به نظرشان طولانی‌تر می کند. عدم قطعیت زمانی، یا احساس ندانستن زمانی که چیزی اتفاق می‌افتد، می‌تواند گذر زمان را کند کند. ب

انسان‌ها ظرفیت شناختی محدودی دارند و نمی‌توانند همیشه به همه چیز توجه کنند. بنابراین، بسته به شرایط خود، آنچه را که پردازش می‌کنیم، اولویت‌بندی می‌کنیم.

زمانی که زمان نامشخص می‌شود، ما بسیار بیشتر از حد معمول به آن توجه می‌کنیم، و این منجر به این احساس می‌شود که زمان بسیار کندتر می‌گذرد.

در نهایت، زمان در ماشین ممکن است برای بچه‌ها طولانی شود، زیرا آن‌ها کاری جز خیره شدن به بیرون از پنجره ندارند. در حالی که والدین آن‌ها در جلو به احتمال زیاد از فرصت نشستن و تفکر لذت می‌برند.

کودکان سرگرمی می‌خواهند و سریع حوصله‌شان سر می‌رود.

پس والدین چه باید بکنند؟

بازی مناسب و تنقلات سالم برای کودکان خود تهیه کنید. حتی می‌توانید کتاب گویای اطفال تهیه کنید و یا روی نقشه در گوشی و تبلت مقداری از سفر که پیموده شده و مقدار باقیمانده را نشان بدهید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.