کامپوزیت یا ارتودنسی دندان ؛ کدام یک را انتخاب کنیم؟

0
رپورتاژ

اگر به دنبال ارتقای ظاهر و زیبایی لبخند خود هستید، با یک گشت و گذار ساده در اینترنت خواهیدفهمید که دنیایی از راه حل ها وجود دارد. شما می‌توانید با کمک سفید کننده های دندانی حرفه‌ایلبخندی براق‌تر داشته باشید، به کمک ایمپلنت جای خالی دندان هایتان را پر کنید یا یک دندانبدشکل را بازسازی کرده و به حالت طبیعی نزدیک سازید. اما دغدغه‌های زیادی برای رسیدن به اینهدف وجود دارد، پیدا کردن بهترین دکتر ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و عوارض ارتودنسی ازمهم‌ترین‌های آنهاست.

برای اکثر مشکلات دندان معمولا یک راه حل وجود دارد؛ البته برخی اوقات مشکل انتخاب بین دو راهحل است! اگر شما هم به دنبال راهی برای صاف کردن دندان‌های خود هستید، حتما تا الان باجستجو به دو روش ونیر (کامپوزیت یا لمینت دندان) و ارتودنسی رسیده‌اید. ارتودنسیوکامپوزیت دو روش اصلی برای رسیدن به یک لبخند زیبا هستند. اگرچه راهی که این دوشما را به یک هدف می‌رسانند کاملا متفاوت از یکدیگر است.

کامپوزیت یا لمینت دندان مناسب چه کسانی است؟

ونیر، کامپوزیت یا لمینت جزوی از دندانپزشکی زیبایی بوده و هدف اصلی آن ارتقای ظاهر دندان هاو لبخند شماست. برای کامپوزیت دندان از قالب‌های چینی استفاده می‌شود که بعد از چند جلسهلبخند زیبایی به شما هدیه خواهند داد. کامپوزیت می‌تواند شکل، اندازه و رنگ دندان را تغییر دهد و به همین دلیل نتایج کار آن شگفت‌انگیزخواهد بود. یکی از معایت کامپوزیت دندان این است که دندانپزشک ناچارا تعدادیازدندان‌های طبیعی شما را درمی‌آوردبا این کار کامپوزیت در جای خود نشسته وطبیعی به نظر می‌رسد اما قابل بازگشتنمی‌باشدهمچنین تعویض کامپوزیت امری اجتناب ناپذیر است؛ چون برخلاف دندان‌های طبیعی انسان،کامپوزیت قابل تخریب بوده و پس از مدتی از خط لثه فاصله می‌گیرد.

چرا ارتودنسی بهتر از کامپوزیت است؟

برای بسیاری از مردم ارتودنسی نیز بخشی از دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود، اما غافل از این که پتانسیل‌های ارتودنسی بسیار فراتر از این‌ها است. ارتودنسی نه تنها می‌تواند ظاهر لبخند را متحول سازد، بلکه فواید بیشمار دیگری هم دارد.

تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌های کج و ناصاف کار مشکلی است و یکی از علل خرابی دندان هم همین است. پس ارتودنسی با صاف کردن دندان کار مسواک زدن و تمیز کردن تمامی سطوح آن‌ها را هم راحت‌تر می‌کند. انحراف شدید دندان و مخصوصا برآمدگی دندان فرد را در معرض آسیب‌های تصادفی قرار می‌دهد. ارتودنسی حتی می‌تواند بایت و عملکرد دندان‌ها و فک شما را هم بهبود بخشد.

اما سوال اساسی اینجاست: اگر فقط ظاهر دندان ها و لبخند برای شما مهم است، چرا باید ارتودنسی را انتخاب کنید، در حالی که کامپوزیت راه بسیار سریع‌تری است؟

این حقیقت دارد که ارتودنسی درمان سریعی نیست و ممکن است ماه‌ها تا سال‌ها طول بکشد اما نتایج طولانی مدت تر و آسیب کمتر به دندان ها باعث می‌شود ارتودنسی همچنان ارجح باشد. با این کار دندان‌های شما صاف باقی مانده و نیاز نخواهد بود که در آینده نزدیک باز هم هزینه کنید.

اگر هم از ظاهر خود طی درمان ارتودنسی نگران هستید، باید خوشحال باشید که انواع مختلف جدیدی از دستگاه‌های ارتودنسی توسعه یافته است؛ از جمله ارتودنسی نامرئی و بریس‌های زبانی پنهان.

سفید کننده دندان چیست؟

بسیاری از مراجعینی که خواهان دندان‌های صاف و منظم هستند، همچنین خواهان دندان‌هایسفیدتر هم می‌باشند. کامپوزیت می‌تواند شکل و رنگ دندان‌ها را به طور همزمان تغییر دهد. اگر همارتودنسی انتخاب شما بود، در پایان کار می‌توانید دندان هایتان را سفید کنید. دو راهکار برای سفید کردن حرفه‌ای دندان وجود دارد. یک راه مراجعه به دندانپزشک و استفاده ازژل سفید کننده دندان در مطب است. برخی اوقات از یک نور ال ای دی برای سرعت بخشیدن به اینپروسه استفاده می‌شود.

راه دوم استفاده از کیت سفید کننده دندان خانگی است. این کیت‌ها دستورالعمل‌های کامل دارند. اما در کل به این صورت است که ژل باید هنگام شب به دندان ها مالیده شده و تا مدت دلخواهیروی آن‌ها باقی بماند. البته امروز در سراسر دنیا فقط افراد حرفه‌ای در حوزه سلامت دندان حق دارند برای مردم سفیدکننده دندان به کار ببرند. این خدمات در کلینیک‌های عمومی و یا کلینیک تخصصی ارتودنسی قابلانجام است؛ کلینیک ارتودنسی دکتر کوثر عزیزلو یکی از بهترین کلینیک ارتودنسی در تهران به شمار می‌رود و انواع خدمات مرتبط را به مراجعین ارائه می‌دهد.

تغییر شکل و پیوند دندان چیست؟

اگر شما دندان کوچک یا بدشکلی دارید لزوما به این معنی نیست که کامپوزیت تنها راه چاره شمااست. پس از اتمام ارتودنسی می‌توان با روش‌های خاصی دندان شما را تغییر شکل داد. البتهدندانپزشک می‌تواند با یک کامپوزیت به رنگ دندان با دقت نامنظمی‌های جزئی را برای رسیدن بهیک نتیجه زیبا و طبیعی از بین ببرد.

سخن آخر

اگر به دنبال استفاده از روش‌های دندانپزشکی زیبایی مثل کامپوزیت هستید ما به شما توصیهمی‌کنیم مشاوره‌ای با متخصص ارتودنسی داشته باشید؛ درباره‌ی عوارض و هزینه ارتودنسی ومناسب بودن آن مشورت کنید و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.