دوران بادبان هنوز تمام نشده! ابر نفتکش غول پیکر به لطف بادبان‌های ۴۰ متری، ۹. ۸ درصد سوخت کمتری مصرف می‌کند

0

صنعت کشتیرانی به سمت کربن زدایی یعنی مصرف سوخت فسیلی کمتر حرکت می‌کند، پس بادبان‌های بزرگ می‌توانند دوباره بازگردند. شرکت کشتیرانی تجاری انرژی چین (CMES) یک سوپرتانکر جدید را تحویل گرفته است که چهار بادبان بزرگ آن، میانگین مصرف سوخت را نزدیک به ۱۰ درصد کاهش می‌دهد.

البته بادبان‌ها برای هزاران سال منبع اصلی نیرو برای کشتی‌های بزرگ بودند. سپس مخترع آلمانی رودولف دیزل اولین موتور خود را در سال ۱۸۹۷ راه‌اندازی کرد و اولین کشتی‌های دیزلی در سال ۱۹۰۳ به آب انداخته شده.موتورهای دیزلی ایمن‌تر و کارآمدتر از موتور‌های بخار بودند و این نوع کشتی‌ها  به آرامی دنیای کشتیرانی را تسخیر کردند. تجارت بین‌المللی با آنها ولی باعث مشکل میحط زیستی می‌شود،در حال حاضر حدود ۵۰ هزار کشتی تجاری در حال خدمت که حدود ۱. ۷٪ از انتشار گلخانه‌ای جهانی را روانه جو می‌کنند. در حالی که متانول و آمونیاک به عنوان جایگزین‌های‌ امیدوارکننده انرژی پاک تلقی می‌شوند، هنوز از آنها در کشتی‌های تجاری استفاده نشده.

حداقل ۱۰ سال است که ما شاهد  برنامه‌هایی برای بازگرداندن بادبان‌ها ایرفویل‌های بزرگ به صنعت حمل و نقل بار و مسافر بوده‌ایم. کشتی باری B۹ ایرلند در سال ۲۰۱۲‌ایده یک کشتی باری ۱۰۰٪ بادبانی را مطرح کرد، اگرچه به نظر نمی‌رسد که از آن استفاده زیادی شده باشد. Oceanbird شاخه‌ای از شرکت Wallenius اکنون تاریخ سفر اولین کشتی با  بادبان خود را از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ عقب انداخته است.

اما شرکت صنعت کشتی‌سازی دالیان چین (DSIC) اکنون یک نفت‌کش تحویل داده است. کشتی New Aden یک ابر نفتکش ۳۳۳ متری است. این کشتی غول‌پیکر که در ۲۴ سپتامبر راه‌اندازی شد، از یک سیستم انرژی بادی پیشگامانهاستفاده می‌کند. چهار بادبان جمع شونده که هر کدام ۴۰ متر ارتفاع دارند و سطحی به وسعت ۱۲۰۰ متر مربع دارند، در نزدیکی وسط  عرشه نصب شده‌اند.

چهار بادبان ۴۰ متری نسبتاً متوسط ​​مصرف سوخت «عدن نو» را در سفر‌های طولانی نزدیک به ۱۰ درصد کاهش می‌دهد.

این تیغه‌های کامپوزیت فیبر کربنی سبک و مقاوم در برابر خوردگی را می‌توان با لمس یک دکمه بالا یا پایین آورد. یک سیستم کنترل هوشمند بادبان‌ها برای تنظیم مداوم زاویه بادبان‌ها برای استفاده حداکثری از باد موجود طراحی شده است.

البته این سیستم به عنوان نیروی محرک اصلی طراحی نشده است. کشتی همچنان مقدار زیادی گازوئیل خواهد سوزاند. اما در یک مسیر حمل‌ونقل بین خاور میانه و خاور دور، انتظار می‌رود که میانگین مصرف سوخت را بیش از ۹. ۸ درصد کاهش دهد و در هر سفر حدود ۲۹۰۰ تن از انتشار دی اکسید کربن صرفه‌جویی کند.

عدن نو یک ابر نفتکش نفت خام است، بنابراین با وجود تمام وعده‌هایش به عنوان بستر آزمایشی برای فناوری سبز، هدف اصلی آن هنوز انتقال حدود دو میلیون بشکه سوخت فسیلی به شدت آلاینده در سراسر جهان است. اما به هر حال گام کوچکی برای کم کردن آلایندگی است.

منبع:China Classification Society

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.