مرد نیجریه‌ای که پس از واژگونی قایق، سه روز زیر آب زنده ماند!

0

در سال ۲۰۱۳، زندگی هریسون اوکینه برای همیشه تغییر کرد. در آن زمان این نیجریه‌ای ۲۹ ساله به عنوان آشپز در یدک کش Jascon-۴ مشغول به کار بود که پس از برخورد موج بزرگی، قایق واژگون شد و این ق ایق ۱۰۰ فوتی در اعماق دریا غرق شد و همه خدمه به جز اوکینه کشته شدند. داستان چگونگی زنده ماندن او داستانی باورنکردنی از سرنوشت و استقامت است.

در زمان قاجعه اوکینه به تازگی عرشه را ترک کرده بود تا از توالت استفاده کند و در آن زمان در دستشویی بود.

پس از واژگونی قایق، اوکینه که فقط لباس زیرش را پوشیده بود، توانست در حمام را باز کند. آن موقع بود که دید چند نفر از همنوردانش به درون دریا مکیده شدند. او از راهرو پایین کشیده شد.

آنجا در دستشویی بود که به طرز معجزه آسایی یک محافظع هوای کوچک پیدا کرد که کلید بقای او بود. اما برای اینکه زنده بماند، باید به کاهش شدید دما یا هیپوترمی هم فکر می‌کرد. از آنجایی که او فقط لباس زیر پوشیده بود، باید تا حد امکان بدن خود را از آب دور نگه دارد. در نهایت، او به اتاق خواب مجاور راه پیدا کرد و در آنجا صفحات دیوار را جدا کرد تا یک سکوی موقت بسازد تا از هیپوترمی جلوگیری کند.

بدون هیچ تصوری از اینکه برای همه سرنشینان چه اتفاقی افتاده است یا اینکه آیا کمکی در راه است، وضعیت وخیم بود. اوکینه به یاد می‌آورد: « اطراف من فقط سیاه و پر سر و صدا بود. من گریه می‌کردم و از عیسی می‌خواستم که مرا نجات دهد، خیلی دعا کردم. من خیلی گرسنه و تشنه و سرد بودم و فقط دعا می‌کردم که نوری ببینم. »

حدود ۶۰ ساعت پس از غرق شدن او در اعماق دریا، درست زمانی که هوای او به طرز خطرناکی کم می‌شد، دعای او مستجاب شد. نفتکش شورون بدون اطلاع او، خدمه‌ای از غواصان آفریقای جنوبی را برای بازیابی اجساد از لاشه هواپیما فرستاده بود.

او گفت: صدای برخورد چکش با کشتی را شنیدم.. پایین شنا کردم و یک دستگاه آب‌پاش پیدا کردم. فیلتر آب را کشیدم و به‌امید اینکه کسی صدایم را بشنود، کنار کشتی را چکش زدم به این امید که غواص صدایی بشنود.»

سپس غواص به داخل کشتی حرکت کرد و در آن زمان بود که اوکینه دید که پرتو نور کابین را سوراخ می‌کند. دستش را دراز کرد تا او را لمس کند. اما نمی‌خواست غواص را بترساند که میدانست انتظار نداشت کسی را زنده پیدا کند، عقب کشید و شروع به تکان دادن دستانش برای دوربین غواص کرد.

پل مک دونالد، افسر کشتی پشتیبانی، گفت: «غواص وارد شد و در پشت، یک حفره هوایی بود که اوکینه در آن نشسته بود.»

با این حال، مصیبت اوکینه تمام نشده بود. پوستش از غوطه ور شدن در آب برای مدت طولانی کنده می‌شد و از شدت گرسنگی در حال مرگ بود. اما قبل از اینکه او بتواند به محل امن برسد، غواصان باید به فکر چگونگی حرکت دادن بودند. بدن او پس از مدت زیادی زیر آب در آن عمق، مقدار زیادی نیتروژن جذب کرده بود. اگر فوراً به سطح زمین بازگردانده می‌شد، دچار حمله قلبی می‌شد.

بنابراین، پس از بسته شدن به تجهیزات غواصی، او را به سمت محافه غواصی هدایت کردند که او را به سطح آب رساند. در آنجا، او دو روز را در یک اتاقک رفع فشار گذراند تا فشار بدن خود را عادی کند.

پس از آن بود که او از سرنوشت خدمه خود مطلع شد. غواصان ۱۰ جسد را پیدا کردند، در حالی که یکی از آن‌ها هرگز پیدا نشد. اوکینه تنها بازمانده بود.

در حالی که اوکینه از زنده بودنش سپاسگزار است، از این تجربه دچار آسیب روانی طولانی‌مدت یا PTSD شد. با این حال، با گذشت زمان، او شروع به ادامه زندگی خود کرده است. درست پس از حادثه، او عهد کرد که دیگر به اقیانوس برنگردد. اما دو سال بعد با ترس‌هایش روبرو شد و غواص تجاری معتبری شد. و در یک بازی سرنوشت، غواصی که او را نجات داد، کسی بود که مدرک طی دوره غواصی را به او داد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.