بلندترین درختی که تاکنون در جنگل‌های بارانی آمازون یافت شده: به اندازه یک ساختمان ۲۵ طبقه

0

پس از ۳ سال برنامه‌ریزی، پنج تلاش و یک سفر نهایی دو هفته‌ای در جنگل‌های انبوه، دانشمندان به بلندترین درختی که تاکنون در جنگل‌های بارانی آمازون یافت شده، رسیده‌اند، درختی بلند به اندازه یک ساختمان ۲۵ طبقه.

این درخت غول پیکر که در حفاظتگاه طبیعی رودخانه ایراتاپورو در شمال برزیل واقع استف یک یک فرشته ورملهو (نام علمی: Dinizia excelsa ) با قد ۸۸.۵ متر و ۹.۹ متر پنها است.

محققان برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ به عنوان بخشی از یک پروژه نقشه‌برداری سه بعدی، این درخت عظیم را در تصاویر ماهواره‌ای مشاهده کردند.

تیمی از دانشگاهیان، دوستداران محیط زیست و راهنمایان محلی یک تلاش دست جمعی را برای تلاش برای رسیدن به آن در اواخر همان سال تشکیل دادند.

اما پس از یک سفر ۱۰ روزه در زمین‌های دشوار، خسته و با کم منابع و نیز پس از بیمار شدن یکی از اعضای تیم، مجبور شدند به بازگشت شدند.

آنها با سه سفر دیگر به منطقه دورأفتاده دره Jari، که در مرز بین ایالت‌های آماپا و پارا قرار دارد، به چندین درخت غول‌پیکر دیگر رسیدند، از جمله بلندترین درخت آجیل برزیل که تا کنون در آمازون ثبت شده است  با ارتفاغ ۶۶ متر.

اما برای رسیدن به درخت موسوم به فرشته عظیم ورملهو تا سفر ۱۲ تا ۲۵ سپتامبر، محققان مجبور شدند که ۲۵۰ کیلومتر را با قایق به سمت رودخانه‌هایی با تندباد‌های شدید طی کنند، بعلاوه ۲۰ کیلومتر دیگر را با پای پیاده در جنگل‌های کوهستانی برای رسیدن به آن طی کردند.

یک نفر از اعضای ۱۹ نفره توسط یک عنکبوت سمی، گاز گرفته شد.

مهندس جنگل دیگو آرماندو سیلوا از دانشگاه فدرال آماپا که به سازماندهی این سفر کمک کرد، می‌گوید: اما ارزش آن را داشت.

سیلوا ۳۳ ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: «این یکی از زیباترین چیز‌هایی بود که تا به حال دیده‌ام.»

پس از چادر زدن در زیر درخت عظیم، گروه برگ‌ها، خاک و نمونه‌های دیگری را جمع‌آوری کردند، که اکنون برای بررسی سؤالاتی از جمله سن درخت – که حداقل ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال تخمین زده می‌شود – تجزیه و تحلیل خواهند شد. همچنین بررسی می‌شود چرا در این منطقه اینقدر دخت بزرگ وجود دارد و اینکه درختان چقدر دی اکسید کربن ذخیره می‌کنند.

سیلوا می‌گوید حدود نیمی از وزن درختان غول پیکر این منطقه در واقع  کربن جذب شده از جو است که برای کمک به مهار تغییرات آب و هوایی ضروری است.

اما با وجود دورأفتادگی، غول‌- درخت‌های منطقه در معرض تهدید هستند.

ژاکلین پریرا از گروه زیست محیطی ایمازون که به سازماندهی این تلاش علمی کمک کرد، می‌گوید که چوب آنجلیم ورملهو توسط چوب‌گیران ارزشمند است و معدنچیان غیرقانونی طلا که بدنام به تخریب محیط زیست هستند، به ذخیره گاه درختان حمله می‌کنند.

در زمانی که آمازون با چنین سطوح وحشتناکی از جنگل زدایی مواجه است، این یافته بسیار مهم است.

در طول سه سال گذشته، متوسط ​​جنگل زدایی سالانه در آمازون برزیل ۷۵ درصد نسبت به دهه قبل افزایش یافته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.