۱۳ فیلم شبیه فهرست شینلدر با موضوع هولوکاست

0

۱. The Lady in Number 6: Music Saved My Life (۲۰۱۳)

آلیزا سامر-هرتز، ۱۰۹ ساله و مسن‌ترین بازمانده هولوکاست، داستان چگونگی نجات زندگی او توسط موسیقی را روایت می‌کند: چه در دوران حضورش در اردوگاه کار اجباری ترزین اشتات و چه در سال‌های پس از آن.

کارگردان: مالکوم کلارک | ستارگان: آلیزا سامر-هرتز، زدنکا فانتلووا، آنیتا لاسکر-والفیش، مالکوم کلارک

 ۲. Ida (۲۰۱۳)

راهبه ای مبتدی که قصد دارد عهد خود را بپذیرد، یک راز خانوادگی را کشف می کند که مربوط به دوران اشغال آلمان است.

کارگردان: پاول پاولیکوفسکی | ستارگان: آگاتا کولزا، آگاتا ترزبوچوفسکا، داوید اوگرودنیک، یرزی ترلا

۳. Secret Lives: Hidden Children and Their Rescuers During WWII (۲۰۰۲)

از طریق مصاحبه با برخی از افرادی آشنا می‌شویم که جان خود را برای مخفی کردن کودکان یهودی در طول جنگ جهانی دوم به خطر انداختند و این که چگونه این تجربه همچنان بر بازماندگان تأثیر گذاشته است.

کارگردان: آویوا سلسین

۴. Enemies, A Love Story (۱۹۸۹)

در سال ۱۹۴۹، هرمان برودر، بازمانده از هولوکاست، به همراه همسرش، یادویگا، در نیویورک زندگی می کند. در طول جنگ، یادویگا – خدمتکار تیره برودرز – با مخفی کردن هرمان در انبار علوفه جان او را نجات داد. هرمان که معتقد بود همسرش تامارا در یک اردوگاه کار اجباری کشته شده است، یادویگا را هنگام مهاجرت به ایالات متحده با خود به عنوان همسر خود برد. او به او می گوید که به عنوان یک کتابفروش دوره گرد کار می کند. با این حال، در واقعیت، او یک نویسنده  برای خاخام بخل لمبک است. او همچنین با ماشا رابطه دارد که تجربیاتش در اردوگاه کار اجباری او را در مورد خدا و یهودیت تلخ کرده است. او با مادرش به نیویورک مهاجرت کرد و با لئون، مرد مسن‌تری که از او بیگانه است، ازدواج کرد. ماشا از آنها می خواهد که از همسر خود طلاق بگیرند و ازدواج کنند، اما او مدام او را به تعویق می اندازد.

کارگردان: پل مازورسکی | ستارگان: ران سیلور، آنجلیکا هیوستون، لنا اولین، مالگورزاتا زاژاکوفسکا

 ۶. Life Is Beautiful (۱۹۹۷)

هنگامی که یک پیشخدمت یهودی روشنفکر و پسرش قربانی هولوکاست می شوند، او از ترکیبی عالی از اراده، شوخ طبعی و تخیل برای محافظت از پسرش در برابر خطرات روانی اردوگاهشان استفاده می کند.

کارگردان: روبرتو بنینی | ستارگان: روبرتو بنینی، نیکولتا براشی، جورجیو کانتارینی، جوستینو دورانو

 ۷. Numbered (۲۰۱۲)

زندانیان آشویتس، چه یهودی و چه غیریهودی، ابتدا روی سینه و سپس بازوهای چپ خود با شماره سریال خالکوبی شدند. تخمین زده می شود که ۴۰۰۰۰۰ عدد در آشویتس و اردوگاه های فرعی آن خالکوبی شده است. تنها چند هزار بازمانده هنوز زنده هستند. NUMBERED یک سفر سریع، بسیار بصری، و از نظر احساسی سینمایی است که توسط شهادت ها و پرتره های این بازماندگان هدایت می شود. این فیلم زمان تاریک و محیطی را که در طی آن این خالکوبی ها اختصاص داده شد و همچنین معنایی که در سال های پس از جنگ به دست آوردند را مستند می کند. در واقع، شخصیت اصلی فیلم، خود عدد است، زیرا از سال ۱۹۴۰ تا امروز به یک نماد شخصی و جمعی تبدیل می شود. این زخم‌ها، به‌طور متناقضی یک‌صدا و ناشناس، خود را متنوع، روشن‌گر و سرشار از زندگی نشان می‌دهند.

کارگردانان: Dana Doron، Uriel Sinai | ستارگان: گیتا کالدرون، زوکا لوی، دنی چانوچ، رجینا استاینیتز

۸. Inglourious Basterds (۲۰۰۹)

در فرانسه تحت اشغال نازی ها در طول جنگ جهانی دوم، برنامه ای برای ترور رهبران نازی توسط گروهی از سربازان یهودی آمریکایی با نقشه های انتقام جویانه صاحب یک تئاتر برای همین موضوع همزمان است.

کارگردان: کوئنتین تارانتینو | ستارگان: برد پیت، دایان کروگر، الی راث، ملانی لوران

 ۹. Fugitive Pieces (۲۰۰۷)

یک کودک در طول جنگ جهانی دوم از لهستان فرار می کند و ابتدا قبل از بلوغ در کانادا به یونان می رود.

کارگردان: جرمی پودسوا | ستارگان: استفن دیلان، راده سربدزیجا، روزاموند پایک، آیلت زورر

 ۱۰. The Devil’s Arithmetic (۱۹۹۹ TV Movie)

یک دختر ۱۶ ساله آمریکایی با  بی‌علاقه نسبت به تاریخچه خانواده یهودی‌اش، خود را در طول زمان در سال ۱۹۴۱ به روستای کوچک لهستانی می‌بیند که در آن نازی‌ها تبلیغات نسل‌کشی خود را به تازگی آغاز کرده‌اند.

کارگردان: دونا دیچ | ستارگان: کریستن دانست، بریتنی مورفی، پل فریمن، میمی راجرز

۱۱. Amen. (۲۰۰۲)

در طول جنگ جهانی دوم، افسر اس اس کورت گرشتاین تلاش می کند تا پاپ پیوس دوازدهم را در مورد فرستادن یهودیان به اردوگاه های کشتار آگاه کند. کشیش جوان یسوعی، ریکاردو فونتانا به او در ماموریت دشوار اطلاع رسانی به جهان کمک می کند.

کارگردان: Costa-Gavras | ستارگان: اولریش توکور، ماتیو کاسوویتز، اولریش موهه، میشل دوشاوسوی

۱۲. Valentina’s Mother (۲۰۰۸)

پائولا، یک بازمانده سالخورده هولوکاست  در برابر تلاش های تنها پسرش برای یافتن کمکی برای او مقاومت می کند. با این حال، هنگامی که یک کشیش محلی او را به والنتینا، یک زن جوان لهستانی معرفی می کند، بلافاصله او را استخدام می کند. علیرغم شواهدی مبنی بر اینکه والنتینا آنطور که ادعا می کند بی گناه نیست، پائولا به او وابستگی عاطفی پیدا می کند، در درجه اول به این دلیل که نامی مشترک با دوست دوران کودکی پائولا از دست داده است. گذشته و حال به آرامی به عنوان خاطرات سرکوب شده هولوکاست محو می شود و او را غرق می کند.

۱۳. Fiddler on the Roof (۱۹۷۱)

در روسیه پیش از انقلاب، یک دهقان یهودی با ارزش‌های سنتی با ازدواج سه دخترش با ایده‌آل‌های رمانتیک مدرن مبارزه می‌کند در حالی که احساسات ضدیهودی رو به رشد روستای او را تهدید می‌کند.

کارگردان: نورمن جویسون | ستارگان: توپول، نورما کرین، لئونارد فری، مولی پیکن

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.