بمب افکن راهبردی رادارگریز B-21 Raider آمریکا برای اولین بار رونمایی شد

0

نورتروپ گرومن در ارائه‌ای طولانی، بمب‌افکن راهبردی هسته‌ای رادارگریز B-21 Raider نیروی هوایی ایالات متحده را که از مدت‌ها پیش انتظارش می‌رفت را نرونمایی کرد. B-21 Raider جایگزین همه بمب‌افکن‌های سنگین موجود در موجودی آمریکایی خواهد شد.

در مراسمی کاملاً کنترل شده در پایگاه نیروی هوایی ادواردز در کالیفرنیا، B-21 Raider پس از سال‌ها گمانه زنی در مورد ماهیت آخرین و پیشرفته‌ترین بمب افکن رادارگریز به مردم معرفی شد.

در‌های آشیانه باز شد تا فضای داخلی به‌طور چشمگیری روشن شود. در این هنگام هنوز هواپیما در زیر یک پارچه بزرگ پنهان شده بود.سپس پارچه به کنار زده شدو تحت نظارت خدمه زمینی، B-21 به جلو کشیده شد.

روشنایی به سمت پایین بود، بنابراین به جز طرح کلی که نشان می‌دهد B-21 که همان طراحی بال پرنده را با بمب افکن B-2 که در حال خدمت است، تقریباً چیز دیگری را نمی‌شد دید.

این هواپیما که توسط نورتروپ گرومن Northrop Grumman به عنوان اولین هواپیمای نسل ششم جهان توصیف شده است، دارای طراحی معماری باز، ویژگی‌های ادغام پیشرفته داده‌ها، حسگر‌ها و سلاح است. فراتر از آن چیز زیادی به صورت عمومی فاش نشده است، اگرچه حدس‌زده می‌شود برای آن از موتور‌های امتجان پس داده جنگنده F-35 Lightning II استفاده شده باشد.

B-21 Raider دارای پوشش پنهان‌کاری است که نسبت به B-2 به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد. علاوه بر این، طراحی پیشرفته‌تر آن ممکن است ویژگی‌های پنهان‌کاری جدید، از جمله ورودی‌ها و خروجی‌های موتور جدید، و استفاده از سرامیک‌های جاذب رادار در طراحی موتور را در بر داشته باشد که نسبت به نسخه‌های پلیمری مورد استفاده در هواپیما‌های رادارگریز کنونی، کمتر مستعد سایش هستند.

B-21 Raider که به نام Dolittle Raider در جنگ جهانی دوم نامگذاری شده است، به هواپیما‌های B-1B، B-2 و B-52 ناوگان بمب افکن نیروی هوایی ملحق خواهد شد و در نهایت تا سال ۲۰۵۰ جایگزین همه آن‌ها خواهد شد. موجودی نیروی هوایی ایالات متحده از زمان پایان جنگ سرد به شدت نادیده گرفته شده و هواپیماهای بمب افکن به حدی کاهش یافته، طوری حدود ۱۵ بمب افکن سنگین را می‌توان در هر زمان وارد جنگ کرد.

با وخامت اوضاع بین‌المللی، نورثروپ گرومن با معرفی روش‌های مهندسی دیجیتال و نادیده گرفتن ساخت یک نمونه آزمایشی به نفع نمونه‌ای که تا حد امکان نزدیک به نوع تولید باشد، برای سرعت بخشیدن به تولید تلاش می‌کند. حتی در آن زمان، انتظار نمی‌رود اولین B-21 تا سال ۲۰۳۰ به طور کامل عملیاتی شود.

هنگامی B-21 Raider عملیاتی شود، آنقدر برد طولانی خواهد داشت که نیازی به پایگاه‌های پشتیبانی لجستیکی در خارج از کشور نخواهد داشت. همچنین قادر به شبکه‌سازی با دارایی‌های فضایی نبرد در زمین، دریا، هوا و فضا خواهد بود و قادر خواهد بود به سرعت فناوری‌های جدید را در حین توسعه به کار گیرد.

وزیر دفاع  آمریکت – لوید جی آستین سوم- گفت: «بی-۲۱ رایدر گواهی‌ای بر برتری‌های پایدار آمریکا در نبوغ و نوآوری است». و این گواهی بر تعهد بلندمدت وزارتخانه برای ایجاد قابلیت‌های پیشرفته است که توانایی آمریکا را برای جلوگیری از تجاوز امروز و آینده تقویت می‌کند. اکنون، تقویت و حفظ بازدارندگی ایالات متحده در قلب استراتژی دفاع ملی ما قرار دارد. این بمب‌افکن بر پایه حمایت قوی و دو حزبی در کنگره ساخته شده است. و به دلیل این حمایت، ما به زودی این هواپیما را به پرواز در خواهیم آورد، آن را آزمایش کرده و سپس وارد مرحله تولید خواهیم شد. ”

منبع: Northrop Grumman

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.