بمب‌افکن چینی H-20 مدلی سفارشی شده از بمب‌افکن B-2 اسپیریت است که توازن قوا در اقیانوس آرام را برهم می‌زند

0

کشور چین در آستانه رونمایی از بمب‌افکن عظیم و پنهان‌کار H-20 قرار دارد. گفته می‌شود ارتش چین در مراسم رژه هفتادمین سالگرد نیروی هوایی این کشور در سال ۲۰۱۹ از این بمب‌افکن خفاشی رونمایی می‌کند.

از سال ۲۰۱۰، خبرهای ضد و نقیضی درباره ساخت یک بمب‌افکن جدید در اندازه‌های بمب‌افکن معروف B-2 اسپیریت امریکا به گوش می‌رسد. تا کنون تصاویر مختلفی به صورت رندر شده یا لو رفته روی اینترنت از این بمب‌افکن منتشر شده و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره قدرت و قابلیت‌های آن صورت گرفته است.

نام دقیق این بمب‌افکن Hong-20 است. Hong در زبان چینی به معنی هواپیمای بمب‌افکن است. سازنده این بمب‌افکن، شرکت هوایی Xian Aviation است. هواپیمایی شیان پیش از این بمب‌افکن H-6 را ساخته بود.

چینی‌ها یک بمب‌افکن غول‌پیکر به نام WS-10 داشتند ولی مشکلات متعدد آن، اجازه توسعه و پیشرفته‌سازی را نداده تا در نهایت ناچار شده به طور کلی آن را کنار گذاشته و یک بمب‌افکن جدید طراحی کنند.

گفته می‌شود H-20 دارای قابلیت‌های خفاشی و پنهانکاری بالایی است. شعاع جنگی آن ۵ هزار مایل بدون سوخت‌گیری است و بین ۱۰ تن تا ۲۳ تن بارگیری می‌کند. البته، برخی سایت‌ها گزارش دادند برد این هواپیما می‌تواند تا ۱۰ هزار مایل باشد.

اگر این اخبار صحت داشته باشد؛ چین بر تمام بخش اقیانوس آرام سمت خودش احاطه خواهد داشت و علاوه بر اینکه می‌تواند پایگاه‌های نظامی امریکا در جزایر ژاپن، گوام، فیلیپین و غیره را بمباران کند؛ تا جزایر هوایی و استرالیا هم در تیررس این بمب‌افکن خواهند بود.

برد بیشتر، اختفای بالاتر

شرکت هواپیمایی شیان بمب‌افکن H-20 را طوری ساخته است که بال‌های با پهنای کمتری نسبت به B-2 دارد. مزیت این طراحی، مانور سریع‌تر و پنهان ماندن بیشتر در هوا است. بال‌های بزرگ‌تر قدرت مانور را از هواپیما می‌گیرند و در رادارها زودتر شناسایی می‌شود. رویکرد شرکت چینی، پنهان‌کاری و اختفای بسیار بالا بوده است.

این بمب‌افکن از چهار پیشران (۴ موتور توربوفن) استفاده می‌کند و توانایی حمل انواع بمب‌های هسته‌ای و متعارف را دارد. این موتورهای توربوفن احتمالاً از نسخه‌‌های غیر پس‌سوز موتور بمب‌افکن WS-10 هستند که می‌توانند حدود ۸ تن نیروی پیشرانه تولید کنند.

به گفته بخش The War Zone سایت The Drive، بمب افکن H-20 احتمالا به موشک کروز هواپرتاب CJ-10K مجهز خواهد شد.

در حال حاضر، فقط سه کشور دنیا دارای بمب‌افکن‌های اسپیریت عظیم‌الجثه هستند. ایالات متحده، روسیه و چین. هریک از این ابرقدرت‌ها هزاران مایل از یکدیگر فاصله دارند ولی به دنبال افزایش توان جنگی و نظامی خود در قاره‌های دیگر هستند تا کوچک‌ترین تهدید را خنثی کنند.

تنش‌های جدید میان چین و امریکا در سال‌های اخیر، ضرورت ساخت بمب‌افکن‌های پرقدرت را برای دولت مرکزی چین افزایش داده است. چین می‌خواهد در صورت شروع جنگ و درگیری مستقیم با این کشور، در همان ساعت‌های اولیه جنگ بتواند با موشک‌های بالستیک و بمب‌افکن‌های H-6 و H20، قوای هوایی ایالات متحده را از کار بیندازد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.