عکسی که مردم از بمب‌افکن B-2 در گوگل ارث پیدا کرده‌اند، بسیار محبوب شده

1

B-2 Spirit بمب افکن رادارگریزی است که در حال حاضر گران‌ترین هواپیمای زرادخانه آمریکا و جهان محسوب می‌شود و توسط شرکت Northrop Grumman ساخته شده.

بمب افکن رادارگریز B-2 Spirit با عرض ۵۲ متر، نزدیک به ۲ میلیارد دلار قیمت دارد. میزان بازتاب راداری آن تنها به اندازه یک پرنده کوچک است و بنابراین می‌تواند به راحتی از دفاع هوایی عبور کند.

عکسی که به تازگی صورت تصادفی از این بمب‌افکن در گوگل ارث پیدا شده، بسیار محبوب شده است. کانال یوتیوب My Garden که معمولاً به باغبانی و کشاورزی اختصاص دارد، روز دوشنبه ویدئوی جالبی منتشر کرده که نشان می‌دهد که چطور مردم از گوگل ارث برای پیدا کردن عکس‌های B-2 استفاده کرده‌اند.

عکس پیدا شده این جنگنده را بر فراز میسوری نشان می‌دهد. این عکس در شبکه اجتماعی ردیت بیش از ۱۰۰ هزار رای مثبت دریافت کرده است.

دیدن یک بمب افکن B-2 در حال پرواز بر فراز میسوری تعجب‌آور نیست. به هر حال، تنها پایگاه B-2 در جهان در پایگاه نیروی هوایی وایتمن است که در حدود ۲۰ مایلی جنوب نقطه‌ای که عکس B-2 با دوربین گوگل گرفته شده، قرار دارد.

در تلقی عامه مردم، این هواپیما با طراحی بال مانند، توانایی «نینجا»مانند خود برای نفوذ به پدافند هوایی دشمن و شهرتش برای پرواز در سراسر جهان برای  کشتن جنگجویان داعش در شب تاریک،شهرتی به هم زده. کلا B-2 برای شرایط و سناریوهای بسیار بحرانی طراحی شده.

ویلیام لانگویشه در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۸ برای آتلانتیک نوشت: “B-2 برای پرواز در زمانه آشوبناکی  که مثلا لس آنجلس در حال سوختن باشد و سیگنال‌های GPS مسدود شده باشند، طراحی شده  ” با این وجود استفاده عملی از آن علیه جنگجویان داعش در لیبی بوده. جایی که کلا نیازی به قابلیت‌های ناوبری مستقل آن نبود.

علاوه بر مرگبار بودن، B-2 دنج هم هست: این هواپیما یک توالت، یک مایکروویو، چند خنک‌کننده برای نگهداری غذا و تنقلات، فضای کافی برای دراز کشیدن یکی از دو خلبانش و حتی صندلی‌های «بسیار راحت» کابین خلبان دارد.

با این حال، نویسنده آتلانتیک تصمیم دولت ایالات متحده برای استفاده از B-2 را زیر سوال برده، هر یک از آن‌ها تا سال ۲۰۱۸ سالانه ۴۴.۲۷ میلیون دلار هزینه داشته‌اند. به عبارت دیگر بیشترین هزینه نگهداری برای استفاده از بمب‌افکنی صرف می‌شود تا ۱۰۰ مرد را در بیابانی در کشوری که حتی دفاع هوایی ندارد، بکشد.

البته هزینه بالای این هواپیما شاید یک مسئله بوروکراتیک و نه نظامی بود باشد: اگر این بودجه را خرج نکنید ممکن است پول خود را از دست بدهید.

جالب است بدانید که ارتش آمریکا می‌خواهد حدود ۲۰۳ میلیارد دلار برای توسعه B-21 Raider، یک بمب افکن جدید رادارگریز استراتژیک بال پرنده‌ای که بسیار شبیه B-2 است و برای جایگزینی هواپیما‌های قدیمی طراحی شده است، هزینه کند.

فعلا تنها ۲۱ هواپیمای B-2 ساخته شده. اما قرار است که نیروی هوایی آمریکا حداقل ۱۰۰ بمب‌افکن B-21 سفارش بدهد.

بمب‌افکن B-21
بمب‌افکن B-21

باز جالب است بدانید که در سال ۲۰۰۸ یک فروند B-2 در یک تصادف غیرمرگبار از بین رفت و دیگری در سپتامبر پس از سر خوردن در باند فرودگاه در وایتمن آسیب دید.

منبع

 
1 نظر
  1. سروش می گوید

    خیلی جالب بود. مخصوصا بخش امکانات داخل کابین‌ش.
    فقط برام سواله؛ ظرفیت حمل مهمات این بمب‌افکن به چه صورته؟ مخصوصا در قیاس با سایر بمب‌افکن‌ها.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.