درمان ریزش مو از طریق تکنولوژی رشد فولیکول مو در آزمایشگاه

0
رپورتاژ

تحقیقات جدید دانشمندان امکان تولید فولیکول‌های مو را فراهم آورده است. دانشمندان در تحقیقات جدید به شواهد جدیدتری در خصوص رشد فولیکول‌های مو دست پیدا کرده‌اند.

مطابق با آمار انجمن مو آمریکا تعداد زیادی از مردان و زنان ریزش مو را تجربه کرده و از آن رنج می‌برند. حدود ۳۵ میلیون مرد و ۲۱ میلیون زن در ایالات متحده با این مشکل مواجه هستند.

البته ریزش مو به‌صورت طبیعی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو معمول بوده و جزئی از زندگی روزمره هر فردی است. نگرانی از جایی شروع می شود که تعداد ریزش مو افزایش‌یافته و افراد شاهد نازک شدن موهای خود و ایجاد نقاطی طاس بر سر خود باشند. البته روش های رایج و شناخته شده‌ای جهت درمان ریزش مو از سوی متخصصان پوست برای بازگرداندن رشد موها به حالت طبیعی شناخته شده است.

مطابق با تحقیقات جدید محققین هم روشی جهت درمان هرچه بهتر ریزش مو شناسایی می‌کنند و هم فرایند رشد فولیکول‌های مو با تحقیقات آن‌ها بیش‌ازپیش شناسایی و روشن می‌شود.

پیشرفت جدید در درمان ریزش مو

محققین بیان می کنند که در زمان تشکیل یک جنین بین لایه اپیدرم پوست و مزانشیسم یا بافت همبند پوست سیگنال‌هایی ارسال می‌شود. این سیگنال‌ها سبب تولید فولیکول‌های مو می‌شوند. به فرایند انتقال سیگنال بین لایه اپیدرم و مزانشیسم مورفوژنز می‌گویند. فرایندی که در آن سلول‌های ارگانیسم برای تشکیل اندام‌ها و بافت‌های بدن به هم می‌رسند.

محققین تحقیقات جدید اذعان می‌دارند که درک کامل آنچه در رشد فولیکول‌های مو می‌گذرد تا کنون برای دیگر دانشمندان دشوار بوده و همچنین تابه‌حال فرایند مورفوژنز به‌صورت آزمایشگاهی انجام نشده است.

درمان ریزش مو

روش های درمان ریزش مو

تمامی موارد یافت شده در تحقیق جدید به نوع ریزش مو بستگی دارد. با استفاده از متد جدید شناخته شده می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد و موهای جدیدی را رشد داد و یا حداقل روند ریزش مو را کاهش داد.

استفاده از روش درست برای درمان ریزش مو به شناخت علت ریزش موی افراد بستگی دارد. پزشکان به‌منظور شناسایی علل ریزش مو و ارائه بهترین روش درمان می‌بایست شرح‌حال کاملی از وضعیت بیمار دریافت کنند. شرایط مختلف پزشکی فرد شامل تیروئید، کم‌خونی، بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس و … همگی از مواردی است که پزشک معالج می‌بایست نسبت به وجود یا عدم وجود آن‌ها آگاهی داشته باشد. بررسی وضعیت احساسی فرد و میزان استرس او و فهرستی از داروهایی که وی مصرف می‌کند همگی می‌بایست به اطلاع پزشک معالج برسد.

در مرحله بعد پزشک پوست سر افراد را بررسی می‌کند. در برخی موارد برای اطمینان بیشتر پزشک معالج ممکن است آزمایش خون و یا نمونه‌گیری یا بیوپسی از پوست سر افراد را در دستور کار قرار دهد.

درصورتی‌که ریزش موی افراد ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند کم‌خونی و یا تیروئید باشد، برای معالجه ریزش مو لازم است تا در ابتدا این عوارض یعنی کم‌خونی و تیروئید معالجه شوند. حتی برخی از داروهای مصرفی بیمار ممکن است باعث ریزش موی فرد شود، که می‌توان از طریق جایگزین‌کردن دارویی معادل از ریزش موی افراد جلوگیری کرد.

درمان های موجود در خصوص ریزش موی افراد

درمان‌های موجود و رایج در خصوص ریزش موی افراد شامل استفاده از داروهای مختلف، لیزر، جراحی و ترمیم مو است. در ریزش موی مردانه استفاده از داروی ماینوکسیدیل و فیناستراید با نام تجاری Propecia مرسوم است.

ماینوکسیدیل دارویی بدون نسخه است که به‌صورت مایع یا پماد عرضه می‌شود. مدت‌زمان کارایی این دارو پس از استعمال حدود ۳ تا ۴ ماه است و پس از این مدت افراد نتایج مطلوب را مشاهده خواهند کرد. به‌منظور جلوگیری از ریزش مو افراد می‌بایست مکرراً و بدون وقفه این دارو را استفاده کنند. ماینوکسیدیل عارضه جانبی زیادی ندارد اما برخی اوقات تحریک پوست سر، خارش و قرمزی پوست سر از جمله عوارض این دارو به شمار می‌رود. همچنین ممکن است برخی افراد علاوه بر موی سر رشد ناخواسته مو در موهای صورت را نیز تجربه کنند.

فیناستراید نیز قرصی برای مردان جهت مقابله با ریزش مو است که نیاز به نسخه پزشک دارد. نتایج مصرف این قرص نیز بعد از گذشت چند ماه خود را نشان می‌دهد. از جمله عوارض مصرف قرص فیناستراید می‌توان به کاهش میل جنسی اشاره کرد.

یکی دیگر از روش‌ها برای درمان ریزش مو جراحی است. در این حالت متخصص پوست و مو قسمتی از پوست سر که دارای مو است را به قسمت‌هایی از پوست سر که موهایی نازک و  در حال ریزش دارند پیوند می‌زنند. اغلب روش جراحی پرهزینه بوده و ممکن است برای درمان به بیش از یک جلسه جراحی نیاز باشد.

لیزردرمانی نیز معالجه دیگری برای درمان ریزش مو است که به‌منظور درمان ریزش مو به‌ویژه زمانی که ریزش مو عامل ارثی دارد، تأثیرگذار خواهد بود.

هیرونیک

هیرونیک

هیرونیک یکی از مکمل‌هایی است که مزایای فراوانی جهت جلوگیری از ریزش مو و تقویت موی سر دارد. این مکمل با در اختیار داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی مفیدی این کار را انجام می‌دهد.

مکمل هیرونیک با در اختیار داشتن ماده معدنی زینک به‌منظور بهبود عملکرد ۳۰۰ آنزیم و هورمون در بدن نقش مهمی در سلامت مو ایفا می‌کند. زینک در ساخت کراتین مو که حدود ۹۵ درصد ساختار مو را تشکیل می‌دهد به‌کاررفته و سبب رویش مجدد موها می‌شود.

ویتامین‌های b5، b6 و b7 از دیگر ویتامین‌های مهم در این مکمل محسوب می‌شوند. ویتامین b5 از سفیدشدن زودرس مو جلوگیری می‌کند، ویتامین b6 مکمل هیرونیک در تولید کراتین مو که ساختار اصلی مو را تشکیل می‌دهد نقش دارد. ویتامین b7 یا بیوتین سبب استحکام و تقویت مو شده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی ذکر شده هیرونیک شامل آنتی‌اکسیدانی محلول در چربی به نام کوکیوتین است که از مو در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و در رشد و تقویت مو نقش دارد.

شرکت نیکان فارمد مهر

شرکت نیکان فارمد مهر (nikanpharma.com)  یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه واردات مکمل‌های غذایی و دارویی از کشورهای انگلستان، چک و سوییس است. این شرکت با شناسایی نیازهای بهداشتی و درمانی افراد به انتخاب محصولات اقدام می کند. تمامی محصولات این شرکت طبق تأییدیه شرکت‌های بزرگ دارویی سوییسی است.

شرکت نیکان فارمد مهر در زمینه تقویت سیستم ایمنی، سلامت پوست، مو و ناخن، سلامت بانوان به‌ویژه در دوران بارداری، تقویت عضلات، استخوان‌ها و … فعالیت داشته و محصولات باکیفیتی را در این حوزه ها شناسایی و روانه بازار کرده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.