این وصله ریز سوزنی یا میکرونیدلی توسعه یافته توسط پروفسور امیر شیخی و همکارانش، نسبت به پانسمان‌های معمولی سریع‌تر خونریزی را متوقف می‌کند

0

برچسب‌های میکرونیدل پوستی پیش از این برای تحویل بدون درد دارو و تشخیص مواد شیمیایی در جریان خون بیمار استفاده می‌شوند. ولی کاربرد آزمایشی جدید آنها، بسیار مؤثرتر از بانداژهای سنتی، در توقف خونریزی‌هاست.

برچسب‌های میکرونیدلی به طور کلی به شکل یک مربع پلیمری کوچک هستند که سطح زیرین آن با مجموعه ای از سوزن‌های ریز پوشانده شده. هنگامی که آن سوزن‌ها روی پوست فشار داده می‌شوند، فقط لایه بالایی آن را سوراخ می‌کنند، یعنی جایی که هیچ رشته اعصابی وجود ندارد.

آنها سپس با مایع بینابینی که بین سلول‌های پوست قرار دارد، تماس پیدا می‌کنند. بسته به هدف مورد نظر وصله یا برچسب، سوزن‌ها یک دارو را در آن مایع آزاد می‌کنند، یا سطوح مواد شیمیایی موجود در مایع را اندازه‌گیری می‌کنند (که معمولاً با سطوح موجود در جریان خون مطابقت دارد.)

اما نوع جدید که توسط پروفسور امیر شیخی و همکارانش در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، پچ میکرونیدل جدید را کمی متفاوت می‌کند.

سوزن‌های زیستی تجزیه‌پذیر از ژلاتین متاکریلویل با نانوپلاکت‌های سیلیکات ساخته شده‌اند، که دومی دارای ویژگی‌های هموستاتیک است، یعنی با انقباض عروق خونی و انعقاد خون به توقف خونریزی کمک می‌کند.

هنگامی که چسب مستقیماً روی زخم گذاشته می‌شود، سوزن‌ها با سطح وسیعشان و نانوپلاکت‌ها می‌توانند با خون تماس پیدا کنند و اثر آن‌ها افزایش می‌یابد. علاوه بر این، سوزن‌ها با در هم تنیدگی با سطح پوست اطراف، به بسته شدن زخم کمک می کنند.

شیخی می‌گوید: در شرایط آزمایشگاهی، MNAهای مهندسی شده [آرایه های میکروسوزن] زمان لخته شدن را از ۱۱.۵ دقیقه به ۱.۳ دقیقه کاهش دادند و در مدل خونریزی کبد موش، بیش از ۹۰ درصد خونریزی را کاهش دادند. این ۱۰ دقیقه می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد.

البته این زمان‌های لخته شدن در مقایسه با گروه‌های شاهد بود که در آن‌ها هیچ گونه درمانی انجام نشده بود. با این وجود، MNA ها همچنین سریع‌تر از پانسمان‌های هموستات سنتی عمل می‌کنند.

شیخی و تیم او امیدوارند زمانی که تحقیقات بیشتری انجام شد و آزمایش‌های بالینی انجام شد، این پچ در نهایت به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد، درست مانند یک باند چسب معمولی.

منبع: ژورنال Bioactive Materials

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.