بلاهای طبیعی و سیل‌ها و طوفان‌ها در دوره قدیم بیشتر بودند یا پس از تغییرات اقلیمی؟!

0

پاسخ درستی نمی‌شود به این سوال داد، چون باید متغیرهای گوناگون و اندازه‌گیری‌های دقیق را وارد آن کرد. اما در شرایطی که می‌پنداریم، وضعیت بلایای طبیعی در حال حاضر بیشتر شده، عکس‌های زیر نشان می‌دهند که دهه‌ها پیش هم چندان دهه‌های باثباتی نبوده‌اند.

پس از فروکش کردن آب در پی سیل مرگبار بلک هیلز در راپید سیتی، داکوتای جنوبی، ۹ ژوئن ۱۹۷۲، خودروها روی هم قرار گرفته‌اند.

سال ۱۹۵۷: گردباد اوک کلیف و غرب دالاس. این حادثه به ۵۷۴ ساختمان، عمدتاً منازل، آسیب رساند، ۲۰۰ نفر را مجروح کرد، ده نفر را کشته و ۴ میلیون دلار خسارت اقتصادی به بار آورد.

ساختمان Flatiron نیویورک در میان برف تازه باریده، حدود سال ۱۹۰۵

۲۵ نوامبر ۱۹۵۰ -“طوفان بزرگ آپالاچی” آخر هفته روز شکرگزاری را در ۲۲ ایالت شرقی درنوردید. کولاک و سیل ساحلی برق ۱ میلیون نفر را قطع کرد و ۶۶.۷ میلیون دلار خسارت وارد کرد.

خسارات ناشی از طوفان گالوستون در سال ۱۹۰۰ که در ۸ سپتامبر ۱۹۰۰ به خشکی رسید و ۶۰۰۰ نفر را کشت

این تصویر از طوفان برف در سال ۱۹۱۷ در شهر نیویورک

سیل ناشی از طوفان آگنس در ویلکس-بار – ژوئن ۱۹۷۲

در سال ۱۹۳۳، بیشتر شهر هلنا در شهرستان شلبی توسط یک گردباد، قبل از طلوع آفتاب ویران شد. ۱۴ کشته و ۱۵۰ زخمی شدند. در آن زمان هیچ سیستم هشداری وجود نداشت این عکس های هوایی توسط یک خلبان با نیروی هوایی ارتش ایالات متحده گرفته شده و در موزه هلنا قرار دارد.

خسارت در هیگینز، تگزاس، جنوب غربی وودوارد-  پس از گردباد F5 در ۹ آوریل ۱۹۴۷

(چندین معیار برای اندازه‌گیری قدرت و میزان تخریب گردبادها یا پیچندها وجود دارد. مقیاس فوجیتا پیچندها را براساس قدرت تخریب و خسارتی که برجای گذاشته‌اند، می‌سنجد و امروزه در بسیاری از کشورها نسخه بروز شده آن مقیاس فوجیتای افزوده جایگزین شده‌است. یک پیچند F0 یا EF0، ضعیف‌ترین نوع، می‌تواند به درختان خسارت زده اما به تأسیسات اساسی صدمه‌ای نمی‌زند. یک پیچند F5یا EF5، قوی‌ترین نوع، به پایه‌های ساختمان‌ها آسیب می‌زند و می‌تواند آسمان خراشها را دچار حادثه کند. )

گردباد F5 در زمان اوج در ۳ آوریل ۱۹۷۴

گردباد F5 در سال ۱۹۷۴ در ۳ آوریل ۱۹۷۴ به Xenia، OH برخورده است.

خسارت ناشی از گردباد در ۳ ایالت در مورفیسبورو، ایلینوی، ۱۸ مارس ۱۹۲۵

سطح بالای آب در سینسیناتی، اوهینچ در طول سیل بزرگ ۱۸۸۴، ۱۴ فوریه ۱۸۸۴

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.