زمان بندی آبیاری درختان بادام مورد تأیید جهاد کشاورزی چیست؟

0

توسعه باغ بادام یا راه اندازی باغ جدید، مستلزم داشتن دانش کافی درباره درختان بادام، خرید نهال های باکیفیت بادام، اصول صحیح آبیاری و کوددهی آنها و … می باشد. اگر باغدار باتجربه هستید، هیچ مشکلی با مدیریت باغ ندارید اما لازم است اطلاعات خود را درباره فناوری ها و متدهای روز باغداری بادام به روزرسانی کنید. و اگر باغدار مبتدی هستید، در اول راه قرار دارید و باید بسیار تلاش کنید.

درختان بادام و نهال های جوان تازه کاشته شده، همانند سایر موجودات زنده به تغذیه، آب و مراقبت نیاز دارند. باغدار باید بتواند باغ خود را با استفاده از یک استراتژی خوب مدیریت کند.

باغ بادام، قطعاً بیشتر از ۱ هکتار وسعت دارد و برای کنترل هر متر آن باید برنامه ریزی داشته باشید. مدیریت صحیح آبیاری نهال بادام در اولین سال های پس از کاشت و آبیاری درختان بادام، در سال های بلوغ، باید بر اساس اصول تأیید شده در جهاد کشاورزی باشد.

آبیاری درختان به اندازه تغذیه با کود، مهم است!

آبیاری درخت بادام به اندازه ای مهم است که می تواند میزان شکوفه دهی و محصول دهی را به شدت تحت تأثیر قرار بدهد. نهال بادام باکیفیت نیاز دارد برای شاداب ماندن، آب کافی را از طریق ریشه هایش جذب کند؛ همین عامل، باغداران را به داشتن یک برنامه سالانه و ماهانه برای آبیاری این درختان پرسود ملزم می سازند.

نقطه مقابل آبیاری صحیح درختان بادام، به کار گیری روش های غلط آبیاری است! آبیاری نادرست و یا غیر اصولی درختان بادام می تواند شرایط بدی ایجاد کند و چه بسا منجر به مرگ آنها شود! شاید برایتان سوال باشد که آبیاری نادرست چطور می تواند نهال جوان یا درخت بادام را از بین ببرد؛ پاسخ این سوال را در بخش زیر ملاحظه کنید.

بهترین نهال بادام

هر کدام از انواع ارقام نهال بادام در ایران، یک نیاز آبی و نیاز سرمایی خاصی دارند. اگر خارج از حد نیاز به درختان بادام، آب بدهید، حجم زیادی ممکن است در اطراف ریشه ها جمع شود و تهویه خاک را مختل می سازد. این باعث خفگی ریشه ها شده، و تبادل مواد غذایی انجام نمی گیرد. چیزی طول نمی کند که برگ ها پژمرده می شوند، شاخه ها خشک می شوند و درخت می میرد.

دومین اثر مخرب آبیاری غیر اصولی درختان بادام، افزایش رطوبت در خاک است. ورود مقدار زیاد آب به خاک اطراف ریشه، رطوبت خاک را افزایش می دهد. بالاتر رفتن رطوبت، محیط را برای رشد باکتری های مضر و عوامل بیماری زای ریشه درخت، فرآهم می سازد. درخت بادام، بیمار می شود و چون قسمت ریشه، آسیب می بیند، در زمان کوتاه تری، شاهد مرگ درخت بادام خود خواهید بود!

انواع روش های آبیاری درختان بادام چگونه است؟

به طور کلی، دو روش مناسب برای آبیاری نهال های بادام وجود دارد. به کار بردن هر روش به این بستگی دارد که سن درختان چقدر است، منابع آبی در منطقه باغ چگونه است و کدام ارقام بادام را در باغ پرورش می دهید. این دو روش عبارتند از: آبیاری قطره ای و آبیاری سطحی.

در روش آبیاری قطره ای از شیلنگ های مخصوص این کار استفاده می شود. در این آبیاری، آب کمتری مصرف می شود و بسیار مقرون به صرفه است. برای باغات وسیع تر، آبیاری قطره ای پیشنهاد می شود. سیستم تحت فشار و یک بخش تزریق، آب را با مدیریت بهتر به درختان می رساند.

در روش آبیاری سطحی، آب زیادی مصرف می شود. آبیاری غرقابی و تشتکی، دو زیر گروه این روش هستند. در این روش ها در سال، حدود ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ متر مکعب آب مصرف می شود؛ این در حالی است که آب مصرف در روش قطره ای، حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر مکعب در سال است!

فراموش نکنید حتی اگر باغ بادام را در مناطق خشک و کم آب راه اندازی کردید، باید آبیاری را به ندرت انجام دهید. این کار می تواند مقاومت درختان را در برابر خشکی بالاتر ببرد.امروزه با ورود نهال بادام پربازده و نهال بادام اصلاح شده پیوندی، کار باغداران در مناطق خشک بسیار آسان شده است. این ارقام می توانند به خوبی با گرما و خشکی هوا سازگار شوند.

نهالستان بادام در ایران

بهترین زمان برای آبیاری درختان بادام چه موقع است؟

نیاز آبی درختان بادام، متفاوت است. به طور متوسط، بعد از کاشت نهال بادام تا سن ۵ سالگی آن، آبیاری هر ۶ تا ۱۲ روز یک بار انجام گیرد. فصل رشد، بسیار مهم است. وقتی سن درختان بادام جوان از ۵ سال گذشت، آبیاری را بهتر است هر ۹ تا ۱۸ روز یک بار انجام بدهید.زمان گلدهی درخت نباید آن را آبیاری کنید. وقتی دوره رشد گلها تمام شد، می توانید در فصل بهار، اواخر خرداد، درختان را در هر ۹ تا ۱۴ روز یک بار آبیاری کنید.

میزان آبیاری در تابستان و پاییز و زمستان، بسیار کمتر خواهد بود. این مقدار با توجه به نوع ارقام نهال تعریف می شود. در زمستان که بارندگی اتفاق می افتد، آبیاری باید بسیار کمتر و کمتر انجام گیرد. بعد از اینکه میوه ها را از درخت چیدید، لازم است دوره های آبیاری را در فواصل نزدیک به همدیگر تنظیم کنید تا در سال بعد، بادام های مرغوب، مجدداً رشد کنند.

مقایسه نیاز آبی مهم ترین نهال های بادام

  • نهال بادام آذر و نهال بادام مامایی:

نیاز آبی سالانه حدود ۶ تا ۸ هزار متر مکعب؛ ۱ بار در هفته آبیاری در سال های اولیه کاشت؛ ۲ تا ۴ هفته یکبار در سال های بعد.

  • نهال بادام فرانیس:

نیاز آبی سالانه حدود ۶ تا ۸ هزار متر مکعب؛ ۱ تا ۲ بار در هفته آبیاری در سال های اولیه کاشت.

  • نهال بادام تونو:

نیاز آبی سالانه حدود ۶ تا ۸ هزار متر مکعب؛ هر ۱۲ روز یک بار باید ۳ تا ۴ بار آبیاری شود. امکان کشت دیمی وجود دارد.

  • نهال بادام سوپرنوا:

نیاز آبی سالانه حدود ۶ هزار متر مکعب؛ ۱ تا ۲ بار در هفته آبیاری در سال های اولیه کاشت؛ ترجیحاً آبیاری در فواصل زمانی ۱۰ روزه باشد؛ آبیاری قطره ای پیشنهاد می شود.

  • نهال بادام نون پاریل:

نیاز آبی سالانه حدود ۶ هزار متر مکعب؛ ۲ بار در هفته آبیاری در سال های اولیه کاشت؛ آبیاری قطره ای پیشنهاد می شود.

اصول آبیاری نهال بادام را از نهالستان معتبر سوال کنید

اکنون می دانید که رعایت اصول صحیح باغداری و آبیاری نهال های بادام چقدر اهمیت دارد؛ به نظرتان آیا بهتر نیست که از کارشناسان باغداری در این زمینه مشورت بگیرید؟ یعنی همان کسانی که با فناوری ها و روش های جدید باغداری آشنایی دارند…

پرورش میوه های خوشمزه و درشت بادام، به سادگی میسر نیست اما اگر تلاش خود را به کار ببرید و همه مراحل را درست انجام بدهید، به شما قول می دهیم که این کار برایتان لذت بخش باشد.

نهالستان پالیز نهال، یکی از مجموعه های فعال در زمینه فروش نهال بادام لیبل دار با گواهی جهادکشاورزی است؛ اگر چنانچه قصد خرید نهال بادام را داشته باشید پیشنهاد میگردد از نهالستان های معتبر همانند پالیز نهال کمک بگیرید.

کافیست همین الان در مروگر خود وارد سایت گوگل شده و واژه (پالیز نهال ) را سرچ نمایید و سپس وارد آدرس (paliznahal.ir) شده و از خدمات و آموزش های تخصصی و متنوع این نهالستان بهره مند شوید. و یا با شماره های ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷ و ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ در تماس باشید.

 

منبع : https://paliznahal.ir/آبیاری-درختان-بادام/

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.