کدام پایان‌بندی را برای سریال‌ها می‌پسندید؟ پایان خوش برای قهرمان‌ها، شوکه‌کننده، بی‌معنی یا پایان‌بندی‌ای که عمدا در تضاد با پیشبینی‌های بیننده‌ها تنظیم شده باشد

1

یک زمانی بود که که تعداد سریال‌های فرنگی که ایرانی‌ها با دانلود یا خرید DVD نگاه می‌کردند، خیلی محدود بود.

مثلا در آن زمان که خیلی‌ها هنوز اینترنت دیال آپ داشتیم، تعداد زیاد از کاربران شبکه‌های اجتماعی همزمان سریال لاست یا پریزن بریک را نگاه می‌کردند. تا حدی در مورد سریال فرندز که شاید نخستین سریال فرنگی محبوب در ایران باشد که از طریق تلویزیون داخلی پخش نشده بود، وضعیت اینچنین بود.

اما فعلا آنقدر سریال دیده نشده از قبل و سریال جدید سرمان آوار شده که حد ندارد.

در این پست می‌خواهم نظر شما را در مورد انواع پایان‌بندی‌های سریالی بدانم.

پایان‌بندی‌ها را می‌شود به چند نوع تقسیم کرد:

۱- پایان خوش:

در این پایان‌بندی پیداست که علیرغم انواع تهدیدها علیه قهرمان داستان یا رسیدنش به هدف و خوشبختی، او نه کشته خواهد شد و نه چیزی مانع خوشبختی‌اش خواهد شد و در نهایت همه چیز با خوبی و خوشی تمام می‌شود.

۲-چرخش داستانی

در این نوع پایان‌بندی که بیشتر برای فیلم‌های جنایی و کارآگاهی استفاده می‌شود، شاهد یک چرخش داستانی هستیم و مجرم کسی است که کمتر کسی فکرش را می‌کند.

۳- طوفان بلا و پایان تلخ

در این نوع پایان‌بندی، عوامل ساخت تا جایی که می‌توانند بلا سر قهرمان داستان نازل می‌کنند و یک پایان تلخ را تقدیم ما می‌کنند.

۴-مخالف‌خوانی

در پایان‌بندی دیگر، گویا عوامل ساخت می‌نشینند و نظرات مردم را در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانند و یک پایان‌بندی بی‌معنی می‌سازند که در تضاد با همه حدس‌ها و پیشبینی‌ها باشد.

۵-آشوبناک

یک نوع پایان‌بندی آشوبناک هم داریم که در ان کارگردان اواخر کار عنان کار از دست می‌دهد و آشوبناک فقط قصد سر و صدا کردن دارد.


اما سایت ایندیپندنت در مقاله جالبی تعدادی از سریال‌ها را مثال زده که پایان شوک‌آور – دست کم در یک سیزن- داشته‌اند.

به جهت اینکه ممکن است در حال دیدن یکی از این سریال‌ها باشید و یا در آینده نزدیک قصد دیدنشان را داشته باشید، در مورد پایان‌بندی و داستان چیزی نمی‌نویسم و فقط آنها را فهرست می‌کنم:

۱- سیزن چهارم سریال Unforgotten

۲- سیزن دهم Spooks

۳- سیزن سوم Buffy the Vampire Slayer

۴- سیزن سوم Line of Duty

۵- سیزن پنجم Game of Thrones

۶- سیزن چهارم Breaking Bad

۷- سیزن دوم House of Cards

۸- سیزن سوم Lost

۹- سیزن اول Homeland

۱۰- سیزن چهارم The West Wing

۱۱- سیزن سوم Battlestar Galactica

۱۲- سیزن چهارم Dexter

۱۳- سیزن اول ۲۴

۱۴- سیزن اول The Good Place

۱۵- سیزن سوم Dallas

 
1 نظر
  1. یوسف می گوید

    یک نوع پایان بندی هم داریم که آخر داستان هیچ نتیجه گیری نمیشه تا بیننده خودش نتیجه گیری کنه که البته این نوع پایان بندی گاهی هوشمندانه است و گاهی از روی ضعف و استیصال فیلم ساز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.