زندگینامه جی آر آر تالکین (جان رونالد روئل تالکین) نویسنده، شاعر و حالق دنیای هابیت‌ها و ارباب حلقه‌ها

0

جی آر آر تالکین (جان رونالد روئل تالکین) نویسنده، شاعر، فیلولوژیست و استاد دانشگاه انگلیسی بود. او در ۳ ژانویه ۱۸۹۲ در بلومفونتین آفریقای جنوبی به دنیا آمد و در ۲ سپتامبر ۱۹۷۳ در بورنموث انگلستان درگذشت.

تالکین بیشتر به عنوان نویسنده رمان های فانتزی «هابیت» (۱۹۳۷) و سه گانه «ارباب حلقه ها» (۱۹۵۴-۱۹۵۵) شناخته می شود. آثار او به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته است.

تالکین علاوه بر نویسندگی، استاد آنگلوساکسون در دانشگاه آکسفورد بود و بعداً سمت استاد زبان و ادبیات انگلیسی مرتون را بر عهده گرفت. او یکی از اعضای کالج پمبروک، آکسفورد بود و چندین افتخار از جمله CBE (فرمانده نشان امپراتوری بریتانیا) و DBE (دیم فرمانده نشان امپراتوری بریتانیا) دریافت کرد.

آثار تالکین تأثیر عمیقی بر ژانر فانتزی و فرهنگ عمومی به طور کلی داشته است. جهان سازی پیچیده او، خلق زبان ها، و کاوش در موضوعاتی مانند خیر در مقابل شر، قهرمانی، و شرایط انسانی همچنان خوانندگان را مجذوب خود می کند و الهام بخش نسل های جدید نویسندگان است.

تالکین زبان شناس ماهری بود و چندین زبان از جمله الویس را خلق کرد که در رمان هایش از آنها استفاده کرد. او همچنین به اساطیر نورس و ادبیات انگلیسی قدیمی علاقه مند بود که بر آثار او تأثیر گذاشت.

ایده “هابیت” زمانی به ذهن تالکین رسید که او در حال نمره دادن به امتحانات بود و عبارت “در سوراخی در زمین، هابیتی زندگی می کرد” را در صفحه ای خالی نوشت.

«ارباب حلقه‌ها» در ابتدا قرار بود تک جلدی باشد، اما به دلیل کمبود کاغذ پس از جنگ جهانی دوم، در سه بخش «همراهی حلقه»، «دو برج» و «دو برج» منتشر شد. بازگشت پادشاه.”

از آثار تالکین در چندین فیلم اقتباس شده است، از جمله سه گانه بسیار موفق «ارباب حلقه ها» به کارگردانی پیتر جکسون. این فیلم ها در مجموع ۱۷ جایزه اسکار، از جمله بهترین فیلم برای قسمت آخر، «بازگشت پادشاه» را به دست آوردند.

تالکین یک کاتولیک متعهد بود و ایمان او تأثیر زیادی بر نوشتن او داشت. او زمانی «ارباب حلقه‌ها» را «یک اثر اساساً مذهبی و کاتولیک» توصیف کرد.

تالکین با ادیت برات ازدواج کرده بود که در سن ۱۶ سالگی با او آشنا شده بود. آنها دارای چهار فرزند بودند.

پس از مرگ تالکین، پسرش کریستوفر چندین اثر پدرش از جمله “سیلماریلیون”، “قصه های ناتمام” و “کودکان هورین” را ویرایش و منتشر کرد.

تالکین علاوه بر رمان‌های فانتزی‌اش، چندین اثر آکادمیک درباره ادبیات و زبان قرون وسطی نوشت، از جمله «بیوولف: هیولاها و منتقدان» و «درباره داستان‌های پری».

میراث تالکین همچنان بر فرهنگ عامه تأثیر می گذارد و الهام بخش نسل های جدید نویسندگان است. آثار او در کتاب‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بی‌شماری دیگر مورد اشاره قرار گرفته‌اند و تاثیر او بر ژانر فانتزی بی‌اندازه است.

حقایقی  در مورد J.R.R. تالکین:

تالکین در جنگ جهانی اول به عنوان افسر سیگنال در ارتش بریتانیا خدمت کرد. او بعداً این تجربه را “یک ترسناک زندگی” نامید.

از «ارباب حلقه‌ها» به‌عنوان تأثیر عمده در توسعه بازی نقش‌آفرینی رومیزی Dungeons & Dragons نام برده می‌شود که از آن زمان به خودی خود به یک پدیده فرهنگی تبدیل شده است.

تالکین علاوه بر آثار داستانی خود، نامه‌نویسی پرکار نیز بود. او با طرفداران، نویسندگان و ناشران همکار مکاتبه داشت و نامه هایش در چندین جلد گردآوری شده است.

تالکین عضوی از Inklings بود، یک گروه بحث ادبی که شامل نویسندگان برجسته دیگری مانند سی. اس. لوئیس و چارلز ویلیامز بود. این گروه به طور منظم در دانشگاه آکسفورد ملاقات می کردند تا در مورد کارهای در دست اجرا خود صحبت کنند و بازخورد خود را به اشتراک بگذارند.

کتاب های تالکین در برخی کشورها و مدارس به دلیل نمایش موجودات جادویی و خارق العاده ممنوع شده است.

تالکین هنرمند با استعدادی بود و بسیاری از کارهای خود را به تصویر کشید، از جمله ژاکت اصلی برای «هابیت».

پس از مرگ تالکین، همسرش ادیت در کنار او در گورستان ولورکوت در آکسفورد به خاک سپرده شد. سنگ قبر آنها دارای کتیبه “لوتین” و “برن” است که نام دو شخصیت از “سیلماریلیون” است.

یک فیلم زندگی‌نامه‌ای درباره زندگی تالکین، با عنوان «تالکین» در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. این فیلم با بازی نیکلاس هولت در نقش تالکین و بررسی سال‌های اولیه زندگی او و تجربیاتی که الهام‌بخش نویسندگی او بوده است.

پدر تالکین زمانی که او تنها سه سال داشت درگذشت و مادرش خانواده را به انگلستان نقل مکان کرد تا با اقوام خود زندگی کند. این تجربه بعداً الهام بخش شخصیت فرودو بگینز شد که والدین خود را در سنین جوانی از دست داد.

تالکین در دوران استادی در آکسفورد به خاطر علاقه‌اش به کشیدن پیپ و عادت به درجه‌بندی مقالات در میخانه‌ها شهرت داشت.

شخصیت تام بامبدیل که در “ارباب حلقه ها” ظاهر می شود، بر اساس عروسکی بود که پسر تالکین، مایکل آن را در جعبه اسباب بازی پیدا کرده بود.

یک بار ناشرانش از تالکین خواسته بودند که جنسیت بیشتری را در رمان‌هایش بگنجانند. او در پاسخ گفت: “ارباب حلقه ها به شیوه ای شخصی نوشته شده است و ظاهراً عمدتاً به این دلیل که من آن را به زبان خودم نوشته ام محبوب شده است.”

تالکین علاوه بر «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» چندین اثر دیگر از جمله «سیلماریلیون»، «کودکان هورین» و «سقوط گوندولین» در سرزمین میانه نوشت.

تالکین دوست صمیمی سی اس لوئیس بود و این دو نویسنده اغلب درباره ایده‌ها و آثار در دست اجرا صحبت می‌کردند. با این حال، دوستی آنها در سالهای بعد به دلیل تفاوت در اعتقادات مذهبی آنها تیره شد.

“ارباب حلقه ها” به زبان های متعددی از جمله فنلاندی، سوئدی، روسی و چینی ترجمه شده است. ترجمه فنلاندی به ویژه به دلیل محبوبیت و مراقبت برای حفظ زبان و سبک اصلی تالکین قابل توجه است.

یک بار از تالکین خواسته شد تا مدرکی دال بر تابعیت بریتانیایی خود برای دریافت حقوق بازنشستگی ارائه دهد. در پاسخ، او نسخه‌ای از نقشه سرزمین میانه را که برای «ارباب حلقه‌ها» ترسیم کرده بود، به مقامات فرستاد، که روی آن نوشته شده بود: «نقشه ضمیمه شده کاملاً خوانا است. اگر بتوانم آن را بخوانم، می‌توانم هر چیزی را بخوانم. ”

تالکین در ابتدا به دلیل سنش در جنگ جهانی دوم برای خدمت سربازی رد شد، اما بعداً به عنوان یک رمز شکن برای دولت بریتانیا کار کرد.

کریستوفر پسر تالکین پس از مرگ او مجری ادبی او شد و بر انتشار چندین اثر پس از مرگش نظارت کرد، از جمله «تاریخ سرزمین میانه» و «برن و لوتین».

“هابیت” در تولیدات صحنه ای متعددی اقتباس شده است، از جمله یک نسخه موزیکال محبوب که در سال ۲۰۱۲ در تورنتو به نمایش درآمد.

تالکین علاوه بر عشق به زبان و ادبیات، باغبانی مشتاق بود و بیشتر اوقات فراغت خود را صرف مراقبت از گیاهان و گل های خود می کرد.

شخصیت گندالف، جادوگر خردمند و قدرتمند «ارباب حلقه ها» از خدای نورس اودین الهام گرفته شده است. تالکین همچنین از اساطیر و افسانه های دیگر، از جمله فولکلور ولزی، فنلاندی و آلمانی استفاده کرد.

علیرغم موفقیت عظیم «ارباب حلقه ها»، تالکین هرگز نویسنده تمام وقت نشد و تا زمان بازنشستگی در سال ۱۹۵۹ به عنوان استاد به کار ادامه داد.

شهر بیرمنگام، جایی که تالکین بیشتر دوران کودکی خود را در آن گذراند، چندین مکان دیدنی به افتخار او نامگذاری شده است، از جمله آسیاب سرهول و باتلاق موزلی که گفته می‌شود به ترتیب الهام‌بخش جنگل‌های شایر و فنگورن بوده‌اند.

عشق تالکین به زبان و زبان شناسی در رمان های او که مملو از نام ها و زبان های پیچیده است مشهود است. او یک بار گفت: “اختراع زبان ها پایه و اساس است. “داستان ها” بیشتر برای ارائه جهانی برای زبان ها ساخته شده اند تا برعکس.”

مادر تالکین در کودکی به مذهب کاتولیک گروید و او در طول زندگی خود یک کاتولیک مومن باقی ماند.

شخصیت گولوم که نقش مهمی در «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» بازی می‌کند، بر اساس موجودی از فولکلور اسکاندیناوی به نام «ترول» ساخته شده است.

تالکین یکی از اعضای گروه کاتولیک رومی درجه سوم سنت فرانسیس بود، و او اغلب آرمان های فرانسیسکن سادگی و فروتنی را در نوشته های خود گنجانده بود.

زبان الوی که تالکین برای رمان‌هایش خلق کرد، چنان محبوب شده است که اکنون موضوع مطالعه در برخی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است.

کارهای تالکین بر بسیاری از نویسندگان و هنرمندان دیگر تأثیر گذاشته است، از جمله جورج آر.آر مارتین، که از «ارباب حلقه ها» به عنوان الهام بخش اصلی سریال «بازی تاج و تخت» نام برده است.

کارهای تالکین همچنین الهام بخش چندین بازی ویدیویی از جمله سری «سرزمین میانه» و «ارباب حلقه‌ها آنلاین» بوده است.

تالکین یکی از اعضای انجمن ادبی آکسفورد Coalbiters بود که به خاطر عشق به آبجو و جلسات پر سر و صدا معروف بود.

تالکین علیرغم شهرتش، به تواضع و فروتنی شهرت داشت و اغلب درخواست مصاحبه و حضور را رد می کرد.

آخرین اثر تالکین، “سقوط گوندولین” پس از مرگ در سال ۲۰۱۸، بیش از ۴۰ سال پس از مرگ او منتشر شد.

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.