استخدام پرستار سالمند در منزل

0
رپورتاژ

اگر شما هم پدر و مادر سالمندی دارید و اغلب به دلایلی همچون مشغله‌های کار و زندگی نمی‌توانید آن‌طور که باید از او مراقبت و به خواسته‌هایش رسیدگی کنید، وقت آن فرا رسیده است که مراقبت و نگه‌داری از سالمند خود را به یک پرستار در منزل بسپارید که برای چنین کاری آموزش دیده است و از پس آن برمی‌آید. تصور غلطی که دربارهٔ استخدام پرستار در منزل برای سالمندان وجود دارد، این است که برخی تصور می‌کنند چنین کاری کم‌لطفی و بی‌انصافی در حق پدر و مادر سالمندی است که عمر خود را برای تربیت و رشد فرزندش صرف کرده‌است. این افراد همچنین گمان می‌کنند فرزندان می‌خواهند با به خدمت گرفتن پرستار، از زیر بار مسئولیت خود در قابل والدین سالمندشان شانه خالی کنند! در حالی که چنین تصوراتی کاملاً غلط است؛ اتفاقا تاثیر حضور یک پرستار برای مراقبت از سالمندان در خانه دقیقاً برعکس چنین باورهای منفی و غلطی است؛ می‌گویید نه؟ ادامهٔ مطلب را دنبال کنید.

 

چرا باید برای مراقبت و نگه‌داری از سالمند، پرستار استخدام کنیم؟

در بخش قبلی گفتیم استخدام یک پرستار برای مراقبت از سالمندان نه تنها نشانهٔ حتک حرمت به آن‌ها نیست، بلکه باعث حفظ احترام، استقلال و سلامت روحی و روانی سالمندان شده و دورهٔ کهنسالی را برایشان شیرین‌تر می‌کند. بر عکس تصور غلطی که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، فرزندان با استخدام پرستار در منزل، قرار نیست از او بخواهند به جای آن‌ها برای پدر یا مادرشان فرزندی کند؛ اتفاقاً برعکس! پرستار سالمند با حضور خود مانع این می‌شود که والدین سالخورده به دلیل شرایط سخت نگه‌داری و بعضاً بیماری‌هایی که دارند، به خانهٔ سالمندان بروند و از خانه و فرزندان خود فاصله بگیرند.

نکتهٔ قابل‌توجهٔ دیگر این است که سالمندان عموماً دچار ضعف جسمانی و بیماری‌های متعدد هستند و از توانایی و سلامتی اولیه دوران زندگی خود فاصله دارند. بنابراین اغراق نیست اگر بگوییم آن‌ها به اندازهٔ یک نوزاد نیاز به توجه و مراقبت دارند و شدت پرستاری از آن‌ها باید دو چندان باشد. در چنین وضعیتی، فرزندان هم که خود زندگی مجزای دیگری تشکیل داده و درگیر کار، همسر و فرزندان خود هستند، با دو انتخاب روبه‌رو خواهند شد:

  • سپردن سالمند خود به خانهٔ سالمندان؛
  • استخدام پرستار در منزل.

پرواضح است که گزینهٔ دوم مخصوصاً برای سالمندان انتخاب بهتری است، چون:

  • سالمند در خانهٔ خود می‌ماند و به این ترتیب احساس استقلال و امنیت می‌کند و سلامت جسمی و روحی او نیز بهبود می‌یابد.
  • حضور پرستار مانع از سپردن سالمند به خانهٔ سالمندان شده و درنتیجه احترام سالمند حفظ می‌شود.
  • با استخدام پرستار مخصوص برای سالمند، یک فرد تعلیم‌دیده دائماً مراقب او و احوالاتش خواهد بود.
  • اگر پرستار منتخب شما برای سالمند نرس (دارای مهارت‌های پزشکی) باشد، می‌تواند تمام امور پزشکی و مراقبت‌های اولیه از سالمند را هم انجام دهد؛ به این ترتیب سالمند دیگر از دردهای مزمن و بیماری‌های طولانی مدت رنج نمی‌برد.

 

پرستار سالمند

در روی دیگر سکه، استخدام پرستار برای مراقبت و نگه‌داری از سالمند خیال اعضای خانواده او را نیز راحت می‌کند که هنگام درگیر شدن در کار و زندگی و مشکلات شخصی، یک فرد متخصص و قابل اعتماد در کنار سالمندشان حضور دارد، به امورات خانه رسیدگی کرده و از سلامت روحی و جسمی او مراقبت می‌کند. علاوه‌بر همهٔ این‌ها، تعرفهٔ پرستاری در منزل نسبت‌به سپردن سالمند به خانهٔ سالمندان، هزینهٔ کمتری برای شما ایجاد می‌کند.

در استخدام پرستار در منزل خوب برای سالمندان به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اول از همه توجه داشته باشید که پرستاری را به خدمت بگیرید که عضو یک مؤسسه، مجموعه یا شرکت به خصوص باشد. در چنین شرایطی، اگر به هر دلیلی از پرستار راضی نبودید می‌توانید به‌راحتی آن را تغییر دهید. در غیر این صورت، اگر بخواهید پرستار مدنظرتان را شخصاً و به‌صورت خصوصی استخدام کنید، زمانی که به هر دلیلی قصد داشته باشید او را تغییر دهید باید خیلی دردسر به جان بخرید. در قدم دوم، بعد از پیدا کردن یک گزینه باید حتماً با آن یک جلسه حضور مصاحبه برگزار کنید. در این جلسه سعی کنید با پرسش‌هایی از میزان توانمندی او آگاه شوید. ارزیابی کنید که این شخص چه اندازه از وظایف پرستار در منزل آگاهی دارد.

از میزان سابقه و تجربهٔ پرستار مطلع شوید. داشتن سابقه این امکان را به شما می‌دهد که با پرس‌وجو از افرادی که پرستار قبلاً برایشان کار می‌کرده، با اخلاق و توانایی‌های او بیشتر آشنا شوید. یک پرستار سالمند باید فردی مهربان، دلسوز و صبور باشد.

 

پرستار مناسب برای نگه‌داری و مراقبت از سالمند به‌هیچ‌وجه نباید سوء‌سابقه یا اعتیاد داشته باشد. اگر سالمند شما شرایط جسمی و روحی خاصی دارد یا مبتلا به بیماری‌هایی است که نیاز به مراقبت ویژه دارد، حتماً این موارد را در آگهی خود ذکر کنید یا در جلسهٔ حضوری مصاحبه به پرستار در منزل بگویید. همچنین شما و پرستار هر دو باید شرایط خود را کاملاً برای هم توضیح دهید تا در آینده مشکلی در رابطهٔ آن‌ها برای هیچ یک از طرفین پیش نیاید. به تعرفهٔ پرستاری در منزل هم توجه کنید که حتماً براساس میزان وظایف، تخصص و مهارت پرستار تعیین شده باشد.

وظایف پرستار در منزل جهت مراقبت از سالمندان چیست؟

شرح وظایف پرستار در منزل به‌صورت مختصر شامل موارد زیر است:

  • رسیدگی به بهداشت سالمند شامل استحمام کردن او، تعویض لباس و شانه کردن موهای سر، توجه به نظافت و مرتب بودن سالمند، شستن لباس‌های کثیف، انجام امور مربوط به بهداشت فردی و …
  • رسیدگی به سلامت جسمی و روحی روانی سالمند.
  • رسیدگی به تغذیهٔ صحیح سالمند با غذا دادن به او براساس یک رژیم غذایی سالم مناسب سالمندان، تهیهٔ غذای سالم و مقوی، جلوگیری از خوردن غذاهای مضر توسط سالمند و … .
  • رسیدگی و انجام کارهای منزل مانند تمیز و مرتب کردن خانه، نظافت و گردگیری، جارو زدن، نظافت سرویس بهداشتی و حمام و… .

 

جمع‌بندی

در این مطلب دربارهٔ ضرورت استخدام پرستار در منزل صحبت کرده و تلاش کردیم یک باور رایج و غلط در این باره را اصلاح کنیم. همچنین گفتیم که در به خدمت گرفتن یک پرستار سالمند، باید به چه نکاتی توجه کنید. در ادامه نیز یک شِمای کلی از شرح وظایف و مسئولیت‌های پرستار در منزل برای سالمند را در اختیارتان گذاشتیم. با این حال نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که لزومی ندارد همهٔ پرستارها تمام این وظایف را انجام دهند. درواقع این شما هستید که شرح وظایف اصلی و نهایی را برای پرستار سالمند خود مشخص می‌کنید. براساس این وظایف درنهایت تعرفهٔ پرستاری در منزل تعیین شده و شما به او حقوق پرداخت می‌کنید. گاهی ممکن است یک سالمند از پس کارهای مربوط به بهداشت فردی خود مانند حمام، تعویض لباس و … بر بیاید و صرفاً به فردی برای پُرکردن تنهایی‌هایش نیاز داشته باشد. گاهی هم ممکن است این‌طور نباشد و شرایط جسمانی سالمند به‌گونه‌ای باشد که حتی توانایی انجام امور شخصی خود را نداشته و به کمک پرستار نیاز داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.