آیا بیمارم واقعا به کما رفته یا هشیار است؟ راهی جدید که دانشمندان به تازگی پیدا کرده‌اند

0

پاسخ قوی به بو‌های خاص می‌تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص بهتری را برای بیمارانی که در کما، حالت‌های نباتی یا حالت‌های حداقل هوشیاری هستند، بگذارند. هر کدام از اینها بیماری‌هایی هستند که در مجموع به عنوان اختلالات هوشیاری (DoC) شناخته می‌شوند.

تشخیص این که بیمار دارای کدام مشکل است، می‌تواند مشکل باشد. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بو‌ها نیز می‌توانند کمک کنند. با تکمیل این تحقیق، می‌توان این مشکل‌ها را به سادگی را از طریق رایحه‌هایی که در زیر بینی بیمار قرار می‌گیرد، شناسایی کرد.

این آزمایش‌های روی 28 بیمار در سطوح مختلف هوشیاری توسط تیمی از دانشگاه پزشکی جنوبی در چین انجام شد. بو‌های مختلف، از جمله وانیلین و اسید دکانوئیک، در آزمایش‌ها آزمایش شدند، در حالی که از اسکن‌های الکتروانسفالوگرام (EEG) هم برای نظارت بر فعالیت مغز استفاده شد.

مشخص شد که در سطح هوشیاری بالاتر، پاسخ بیشتر به بو‌ها بیشتر است.

سه ماه بعد، از 16 بیمار که به بو پاسخ دادند، 10 بیمار هوشیاری خود را بهبود دادند.

2 بیمار از 12 بیمار  هیچ پاسخی به محرک‌های بویایی نداشتند. جالب است که در این گروه بی‌پاسخ، الگو‌های مغزی جالبی وجود داشت: به طور خاص، امواج  تتای بالاتر در مغز، که با خواب آلودگی و آرامش همراه است، و امواج آلفا و بتا کمتر نسبت به افراد سالم که با هوشیاری، و تفکر فعال مرتبط است، دیده شد.

این آزمایش تنها با رایحه وانیلین مشاهده شد و محققان فکر می‌کنند که ممکن است نوعی رابطه بین خوشایند بودن بو و احتمال واکنش افراد دارای کاهش سطح هوشیاری به آن وجود داشته باشد.

سیستم بویایی ما متفاوت از سایر حواس عمل می‌کند، زیرا بدون درگیری تالاموس، بو‌ها ارتباط مستقیم‌تری با بخش جلویی مغز که فعالیت آن هوشیاری را مشخص می‌کند، دارد.

یک قدم بعدی این است که بفهمید چرا این ارتباط بین درک بو هوشیاری وجود دارد. محققان پیشنهاد می‌کنند که ممکن است با سطح هوشیاری پایین‌تر، ما در واقع توانایی پردازش بو‌ها را به طور معمول از دست بدهیم، اما در حال حاضر، مطمئن نیستیم.

تحقیقات آینده همچنین باید شامل بررسی شاخص‌های فراوانی زمان یا پتانسیل‌های برانگیخته بویایی باشد که به درک ما از پردازش بویایی می‌افزاید.

این تحقیق در Frontiers in Neuroscience منتشر شده.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…

سری جدیدی از عکس‌های جذاب مقایسه‌ای زمان قدیم و جدید مکان‌ها و شهرها

عکس‌های «قبل و بعد» یا عکس‌های یک مکان بعد از گذشت زمان مدید، به چند دلیل جالب از آب درمی‌آیند:دگرگونی دیداری: انسان‌ها به طور طبیعی به سمت تغییرات و دگرگونی‌های بصری گرایش دارند. عکس‌های قبل و بعد تصویری واضح و قابل توجه از پیشرفت،…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

زنانی که هیتلر را یاری کردند

کتاب "زنانی که هیتلر را یاری کردند" به نقش زنان در جنایاتی که در جنگ جهانی دوم صورت گرفت می‌پردازد. نویسنده با استناد به مدارک و اسنادی نویافته تصویر کاملا مردانه رایج از جنگ را زیر سوال می‌برد و در پی این سوال است که انگیزه‌های زنان در…
آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.