ده‌ها ستاره بسیار بزرگ، در حال فرار از کهکشان راه شیری رصد شدند، اما چرا؟!

0

کهکشان راه شیری نمی‌تواند تمام ستارگان خود را نگه دارد. برخی از آن‌ها به فضای بین کهکشانی پرتاب می‌شوند و وارد یک نوع سفر نامطمئن می‌شوند. تیمی از اخترشناسان به پرجرم‌ترین این ستارگان فراری نگاه دقیق‌تری انداختند تا ببینند آیا می‌توانند چگونگی جدا شدن آنها از کهکشان راه شیری را دریابند یا خیر.

یکی از چیزهای مهم برای ستاره‌شناسان، توزیع سرعت خوشه‌های ستاره‌ها است. توزیع سرعت کلی جمعیت ستارگان منعکس‌کننده چرخش کهکشان است. و وقتی ستاره‌ای با چرخش کهکشان هماهنگ نباشد، توجه ستاره‌شناسان را به خود جلب می‌کند.

تیمی از اخترشناسان که با دو خوشه از ستارگان پرجرم کار می‌کردند، متوجه شدند که یک دسته کامل از ستاره‌ها با سرعتی متفاوت از کهکشان حرکت می‌کنند. آن‌ها ستاره‌های فراری هستند که در راه خروج از کهکشان هستند.

یافته‌های جدید در مقاله‌ای با عنوان «ستاره‌های فراری O و Be کهکشانی با استفاده از Gaia DR3 یافت شدند» منتشر شده.

نویسنده اصلی مقاله جدید Mar Carretero Castrillo، محققی از گروه فیزیک کوانتومی و اخترفیزیک موسسه علوم کیهان دانشگاه بارسلونا است.

کاستریو و همکارانش کار خود را بر اساس دو گروه ستاره‌ای متمرکز کردند. آن‌ها گروه O-Star کهکشانی (GOSC) و Be Star Spectra (BeSS) هستند. آن‌ها هر دو دارای ستارگان پرجرم زیادی هستند: ستارگان نوع O و ستارگان نوع Be، و انواع فرعی آن‌ها.

محققان همچنین از داده‌های گایا، فضاپیمای قدرتمند ستاره‌سنجی ESA استفاده کردند که از ابزار اخترسنجی برای اندازه‌گیری موقعیت، فواصل و حرکت یک میلیارد ستاره استفاده می‌کند.

هیچ کس نمی‌داند چند ستاره فراری در راه خروج از کهکشان ما هستند، اما ستاره‌شناسان به یافتن تعداد بیشتری از آن‌ها ادامه می‌دهند. برخی تخمین‌ها می‌گویند که 10 میلیون ستاره فراری از راه شیری وجود دارد، اما ما به طور قطع نمی‌دانیم.

این ممکن است به مکانیسمی بستگی داشته باشد که آن‌ها را از خود دور می‌کند، و این چیزی است که اخترفیزیکدانان به طور کامل آن را درک نکرده‌اند.

هدف اصلی مطالعه جدید هم همین بود.

ستارگان OB نوع اولیه پرجرم، درخشان‌ترین ستاره‌های راه شیری هستند. ستاره‌های OB نه تنها پرجرم و جوان هستند، بلکه بسیار داغ هستند. آن‌ها در گروه‌های آزادانه سازماندهی شده‌اند.

از آنجایی که آن‌ها جوان و داغ هستند، عمر زیادی ندارند. آن‌ها در نجوم مهم هستند زیرا بسیار عظیم و پرانرژی هستند و بسیاری از آن‌ها به صورت ابرنواختر منفجر می‌شوند.

این گروه تحقیاتی به 417 ستاره O-type و 1335 ستاره Be-type رسیدند.

از این تعداد، آن‌ها 106 ستاره فراری نوع O پیدا کردند که 25.4 درصد از ستاره‌های فهرست GOSC است. آن‌ها 69 ستاره Be فراری یافتند.به طور کلی، ستارگان نوع O سریعتر از ستارگان نوع Be حرکت می‌کنند.

چرا ستارگان پرجرم نسبت بالایی از ستاره‌های فرار را تشکیل می‌دهند؟

دو نظریه رقیب وجود دارد که تلاش می‌کنند پدیده ستاره‌های فراری را توضیح دهند.

یکی سناریوی جهش دینامیکی (DES) و دیگری سناریوی ابرنواختر دوتایی (BSS) است.

ستاره‌های OB اغلب به صورت جفت دوتایی تشکیل می‌شوند. در BSS، یک ستاره به عنوان یک ابرنواختر منفجر می‌شود و انفجار به ستاره دیگر لگد می‌زند.

اگر وضعیت مناسب باشد، به ستاره بازمانده انرژی کافی در جهت درست داده می‌شود که بتواند از پیوند خود با شریک خود که اکنون یک ستاره نوترونی یا یک سیاهچاله است، فرار کند و همچنین می‌تواند از کشش گرانشی کهکشان راه شیری فرار کند. در صورت رخ دادن این امر، سفر طولانیستاره به فضای بین کهکشانی آغاز می‌کند.

در DES، هیچ انفجار دراماتیک ابرنواختری وجود ندارد. در عوض، یک ستاره در یک منطقه فشرده و متراکم، دچار فعل و انفعالات گرانشی با دیگر ستاره‌‌ها می‌شود.

در پیوند‌های OB که در آن ستارگان نوع O و نوع B کنار هم هستند، می‌توانند ستاره‌های فراری را تحریک کنند. پس از آنجایی که بیشتر این ستارگان پرجرم هستند، بیشتر ستارگان فراری نیز پرجرم هستند.

دانشمندان ده‌ها سال است که در مورد این دو سناریو تعجب می‌کنند و در مورد آن‌ها بحث می‌کنند. هر دو سناریو می‌توانند ستاره‌هایی با سرعت کافی برای فرار از کهکشان را باعث شوند.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که درصد‌های بالاتر و سرعت‌های بالاتری که برای نوع O در مقایسه با فرار‌های نوع Be نشان می‌دهد، نشان می‌دهد که سناریوی جهش دینامیکی محتمل‌تر از سناریوی ابرنواختر دوتایی است.”

25 درصد از ستارگان نوع O در نمونه آن‌ها فراری هستند در مقابل 5 درصد از ستارگان نوع Be. یعنی درصد ستاره‌های فرار O به طور قابل توجهی بیشتر از ستاره‌های B یا Be است.

تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که ستارگان فراری نوع O دارای سرعت بالاتری نسبت به ستاره‌های نوع B و Be هستند. تحقیقات قبلی همچنین نشان می‌دهد که پرتاب دینامیکی اغلب منجر به فرار‌های سریع‌تر و عظیم‌تر از سناریوی ابرنواختر دوتایی می‌شود.

منبع:  Universe Today

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

هوش مصنوعی میدجرنی Midjourney تصور می‌کند که اساتید رشته‌های مختلف باید چه ظاهری داشته باشند؟ گالری…

کودک و نوجوان که بودم برای خودم یک پا Midjourney  بودم. کتاب‌ها را که می‌خواندم از روی توصیف چهره‌ها و مکان‌ها و اشیا تصور می‌کردم که مثلا کاپیتان نمو یا ربات آر دانیل الیواو باید چطوری باشد، فضاها را تصور می‌کردم و آب و رنگ به آنها در ذهن…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند.عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…

زندگینامه «هرژه» و مروری بر مجموعه کتاب‌های «ماجراهای تن تن»

امروز مصادف است با زادروز هرژه. به همین خاطر این پست را به صورت مشروح اختصاص می‌دهیم به این نوستالژی دوران کودکی‌مان: «نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.» این را زنانی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند که جلوی یکی از…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند.اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خرید از چین / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5