اصلا چرا انسان‌های دندان عقل دارند که بعدا باعث دردسرشان بشود؟!

0

دندان‌های عقل سومین دسته از دندان‌های آسیاب هستند که در انتهای دهان قرار دارند. آن‌ها دقیقاً شبیه دندان‌های آسیاب اول و دوم هستند، اما گاهی اوقات می‌توانند کمی کوچکتر باشند.

آن‌ها را معمولاً دندان عقل می نامند، زیرا آن‌ها آخرین دندان از ۳۲ دندان دائمی هستند که ظاهر می‌شوند و بین ۱۷ تا ۲۵ سالگی ظهور پیدا می‌کنند، زمانی که آدم‌ها بزرگتر و عاقل‌تر پنداشته می‌شوندو

شاید بدانید که همه افراد چهار دندان عقل را رشد نمی‌دهند. همچنین ممکن است بدانید که بسیاری از افراد آن‌ها را می‌کشند. بنابراین منصفانه است که تعجب کنیم – اصلا چرا انسان‌ها آن‌ها را دارند؟

پاسخ به گذشته‌های دور ارتباط زیادی دارد.

فک‌های قوی‌تر

انسان‌ها ویژگی‌هایی مشترک با خانواده بزرگ خود – نخستی‌ها -دارند. میمون‌ها، گوریل‌ها و شامپانزه‌ها همگی دندان عقل دارند.

چند میلیون سال پیش، اجداد اولیه انسان، آرواره‌ها و دندان‌های بزرگتری نسبت به انسان‌های امروزی داشتند. به عنوان مثال، شواهدی که از گونه‌ای به نام Australopithecus afarensis، که به نام مستعار گونه لوسی از روی یک نمونه فسیل به دست آمده، نشان می دهد که این گونه تقریباً ۳ تا ۴ میلیون سال پیش می‌زیسته است.

فک و دندان‌های یک فرد Australopithecus afarensis کمی بزرگتر و ضخیم‌تر از فک انسان‌های امروزی بود. آن‌ها سه دندان مولر یا آسیاب بزرگ با مینای ضخیم داشتند. جمجمه‌های فسیلی برخی از این انسان‌های اولیه نیز شواهدی از ماهیچه‌های جویدنی قدرتمند را نشان می‌دهد.

تغییرات در رژیم غذایی

دانشمندان فکر می‌کنند درگدشته انسان‌ها به به آرواره‌ها و دندان‌های قوی‌تری نیاز داشتند زیرا غذا‌هایی که اجداد اولیه انسان می‌خوردند، مانند گوشت خام و گیاهان، بسیار به نیروی بیشتری برای خرد شدن نیاز داشتند.

محققان به چیز‌هایی مانند علائم و الگو‌های سایش میکروسکوپی روی دندان‌های فسیل شده نگاه می‌کنند تا دریابند که اجداد منقرض شده ممکن است چه چیزی خورده باشند.

غذا‌های امروزی به دلیل عوامل زیادی از جمله کشاورزی، پخت و پز و نگهداری مواد غذایی، بسیار نرم‌تر از گذشته هستند. غذای نرم‌تر و جویدنی آسان‌تر به این معنی است که دندان‌ها کار چالش برانگیزی دارند.

در نتیجه، آرواره‌های انسان امروزی کوچک‌تر و صورت‌ها صاف‌تر از اجداد منقرض شده‌مان شده‌اند، زیرا وعده‌های غذایی ما به دندان‌های بزرگ و تیز آن‌ها نیاز ندارد.

با توجه به این تغییرات، که در طی میلیون‌ها سال بسیار آهسته اتفاق افتاد، دندان‌های آسیاب سوم – دندان عقل – ممکن است به اندازه گذشته اهمیت نداشته باشند.

از دست دادن دندان عقل

حدود ۲۵ درصد از مردم امروز حداقل یک دندان عقل را به طور کامل از دست داده‌اند، به این معنی که هرگز تشکیل نمی‌شود.

دانشمندان مطمئن نیستند که چرا چنین است، اما ممکن است مربوط به ژن‌هایی باشد که از والدین خود به ارث برده‌اید. برخی از دانشمندان استدلال کرده‌اند که فقدان دندان عقل یک مزیت برای انسان‌های مدرن و فک‌های کوچکتر است. مطمئناً قرار دادن دندان‌های کمتر در یک فک کوچک‌تر آسان‌تر است.

گاهی اوقات، به دلیل کمبود فضا، دندان عقل ممکن است در داخل استخوان فک گیر کند و هرگز به طور کامل بالا نیاید – یا فقط تا حدی بیرون بیاید.

دندان عقل به اصطلاح نهفته بیشتر در فک پایین اتفاق می‌افتد تا در فک بالا. در مواردی که دندان عقل فقط تا حدی بالا رفته است، گاهی اوقات افراد ممکن است درد، پوسیدگی دندان یا التهاب لثه را تجربه کنند، به همین دلیل است که آن‌ها را توسط دندانپزشک بکشند.

اما اگر دندان عقل به طور کامل در دهان بیرون بیاید و به درستی و سالم قرار بگیرد، معمولاً نیازی به برداشتن نیست.

دندانپزشکان می‌توانند دهان شما را معاینه کنند تا ببینند آیا دندان عقل شما وجود دارد یا خیر، یا اگر آخرین دندان‌های آسیاب هنوز بیرون نیامده‌اند و مشکوک هستید که ممکن است نهفته باشند، عکس‌های اشعه ایکس از فک درخواست می‌کنند.

همچنین دندانپزشکان می‌توانند به شما توصیه کنند که آیا درمان یا برداشتن دندان عقل لازم است یا خیر.

آریادنه لترا، پروفسور دندانپزشکی دانشگاه پیتسبورگ و ست‌ام. واینبرگ، استاد علوم دهان و جمجمه صورت و ژنتیک انسانی، دانشگاه پیتسبورگ

منبع: The Conversation


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم:راهی…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

زمانی شوروی می‌خواست هواپیمایی هم‌رده کنکورد بسازد: تی‌یو-۱۴۴

دسامبر ۱۹۶۸ است، و هواپیمای مسافربری واقعا بی‌مانندی روی باند منتظر است تا برای اولین بار پرواز کند شبیه یک دارت سفید غول‌پیکر است و آینده‌گراترین چیزی است که بشر تا آن زمان ساخته است. بدنه این هواپیما به گونه‌ای طراحی شده که مقاومت هوا را…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است.خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.