درک ما از زمان در واقع می‌تواند سرعت ترمیم زخم‌هایمان را کم یا زیاد کند

0

به نظر می‌رسد درک و ذهنیت ما از گذشت زمان، روی سرعت بهبود زخم‌ها تا حدی موثر است. محققان دریافته‌اند که زمانی که فرد درگیر فکر می‌کند که زمان سریع‌تر می‌گذرد، زودتر هم خوب می‌شود.

پیتر آنگل و الن لنگر، روانشناسان دانشگاه هاروارد می‌گویند که یافته‌های آنها‌ ایده یک رابطه دو طرفه ذهن و بدن را تأیید می‌کند و در هنگام کمک به افراد از آسیب و بیماری باید به عوامل روانشناختی توجه بیشتری کرد.

دانشمندان هنوز در تلاشند تا راه‌هایی را که نگرش ذهنی بر سلامت جسمانی تأثیر می‌گذارد، پیدا کنند، اما این یک مثال عینی است که در شرایط آزمایشگاهی انجام شده و نشان می‌دهد که رابطه بین مغز و بدن گسترده‌تر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد.

نمودار شفا
چگونگی ارتباط زمان شفا با درک زمان (پیتر آنگل و الن لنگر)

بر اساس نظریه وحدت ذهن و بدن – که تأثیرات همزمان و دو طرفه ذهن را بر بدن و بدن بر ذهن را بررسی می‌کند، زخم‌ها زمانی که زمان را به‌ترتیب طولانی‌تر یا کوتاه‌تر تجربه می‌کردند، سریع‌تر یا کندتر بهبود می‌یابند. این یافته جدید محققان است.

برای انجام این مطالعه، آنگل و لانگر از ۳۳ شرکت‌کننده دعوت کردند که هر کدام تحت یک فرآیند حجامت درمانی کنترل‌شده قرار گرفتند تا کبودی روی پوست باقی بماند.

داوطلبان سه بار به این روش به طور خفیف زخمی شدند: یک بار در یک سناریوی زمان عادی به مدت ۲۸ دقیقه، یک بار در یک سناریوی زمان آهسته که ۲۸ دقیقه طول کشید اما مهندسی شده بود که به نظر برسد ۱۴ دقیقه است و یک بار در یک سناریوی  زمانی که ۲۸ دقیقه به طول انجامید اما تظاهر می‌شد که ۵۶ دقیقه (دو برابر بیشتر) است.

ترفند‌هایی مانند تغییر سرعت تایمر، واداشتن شرکت‌کنندگان به تماشای فیلم‌ها، و تغییر دفعات بررسی زخم‌هایشان، همگی برای کمک به تغییر درک گذر زمان مورد استفاده قرار گرفتند.

اگرچه زمان واقعی سپری شده در هر سه حالت ۲۸ دقیقه بود، اما بهبود قابل توجهی در شرایطی که زمان عادی می‌گذشت، در مقایسه یا زمانیکه کندتر احساس می‌شد، مشاهده شد.

این رابطه پیچیده بین ذهن و بدن مدتهاست که محققان را مجذوب خود کرده است. همین امر بخشی از دلیل استفاده از دارونما‌ها در آزمایشات است.

از قبل می‌دانستیم که احساسات بر سلامتی تأثیر می‌گذارد (به عنوان مثال، زیرا استرس می‌تواند باعث التهاب شود)، عوامل روانشناختی انتزاعی‌تر – مانند درک زمان – هنوز به درستی مورد بررسی قرار نگرفته بودند..

آنگل و لانگر نتیجه می‌گیرند: «این نتایج این فرضیه را تأیید می‌کند که تأثیر زمان بر شفای فیزیکی مستقیماً تحت تأثیر تجربه روان‌شناختی فرد از زمان و مستقل از زمان واقعی سپری شده است.»

این تحقیق در Scientific Reports منتشر شده.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم.البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است.اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه.واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

عکس‌های تاریخی که با دیدن آنها درمی‌مانیم که آنها واقعا در گذشته گرفته شده‌اند یا در یک آینده بهتر و…

گذشته بهتر بود یا آینده. این یک سوال باستانی است. معمولا ما تصور می‌کنیم که ترجیح دادن گذشته، تنها یک حس نوستالژیک خام است. چیزی که بن‌مایه فیلم نیمه‌شب در پاریس هم بود.اما گاهی ما پیش خودمان فکر می‌کنیم که این ترجیح و دوست داشتن، شاید…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.