بهترین کتاب‌های علمی برای عاشقان دانش در بازار کتاب ایران

0

کتاب اختر فیزیک برای افراد بی قرار

Astrophysics for People in a Hurry

کتاب اختر فیزیک برای افراد بی قرارAstrophysics for People in a Hurry

انتشارات: مازیار
نویسنده: نیل دگراس تایسن

ماهیت مکان و زمان چیست؟ ما چگونه در کهکشان سازگاری یافته ایم؟ کهکشان چگونه درون ما سازگاری یافته است؟ هیچ راهنمای بهتری از کتاب اخترفیزیک برای افراد بی قرار برای یافتن پاسخ های این سؤالات بنیادین و تفکربرانگیز وجود ندارد. اما امروزه، تعداد کمی از ما می تواند وقت خود را صرف درک کائنات کند؛ بنابراین، نویسنده ی این اثر، نیل دگراس تایسن، کهکشان را به شکلی مختصر و مفید و با هوش و لطافت طبعی درخشان به روی زمین آورده است و کتابی هیجان انگیز خلق کرده که می توان آن را در هر زمان و مکانی مطالعه کرد. در حالی که منتظر حاضر شدن قهوه، آمدن اتوبوس، قطار و یا هواپیما هستید، کتاب اخترفیزیک برای افراد بی قرار، اطلاعات و حقایق شگفت انگیزی را از کائنات در اختیار شما قرار می دهد که به زبانی ساده و گیرا نوشته شده است.

کتاب واقعیت

Factfulness
ده دلیل برای اینکه درباره ی جهان اشتباه فکر می کنیم و چرا رویدادهای جهان از آن چه به نظر می رسند، بهترند.

کتاب واقعیتFactfulness

نویسنده: هنس روسلینگ

کتاب واقع نگری، اثری نوشته ی هنس، اولا و آنا روسلینگ است که اولین بار در سال 2018 به چاپ رسید. استاد بهداشت جهانی و پدیده ی سخنرانی های TED، هانس روسلینگ به همراه دو همکار همیشگی خود، آنا و اولا، در این کتاب به ده عاملی می پردازد که باعث می شوند درک نادرستی از شرایط حقیقی جهان داشته باشیم: از تمایلمان برای دوقطبی کردن جهان (ما و آن ها) گرفته تا تأثیرپذیری ما از رسانه ها و چگونگی درکمان از روند امور جهان که اغلب نگاهی بدبینانه و ناامیدانه است. مشکل اصلی ما، نداشتن اطلاعات کافی و درست است و حتی حدس ها و تحلیل هایمان نیز از طریق جانبداری های ناخودآگاه و قابل پیش بینی شکل می گیرند. کتاب واقع نگری نشان می دهد که جهان با تمام نقص ها و مشکلاتش، در وضعیت بسیار بهتری از چیزی که تصور می کنیم، قرار دارد. این موضوع به این معنی نیست که دغدغه های جدی وجود ندارند. اما وقتی تمام وقت و انرژیمان را به جای داشتن نگرشی واقع گرایانه و حقیقت-محور به جهان، صرف نگران بودن برای همه چیز می کنیم، نمی توانیم بر چیزهایی تمرکز داشته باشیم که خطر و تهدید واقعی محسوب می شوند.

کتاب ژن خودخواه

The Selfish Gene

کتاب ژن خودخواهThe Selfish Gene

انتشارات: مازیار
نویسنده: ریچارد داکینز

کتاب ژن خودخواه، اثری نوشته ی ریچارد داکینز است که نخستین بار در سال 1976 وارد بازار نشر شد. داکینز با انتشار این کتاب فوق العاده ارزشمند و آموزنده، موفق به ایجاد تغییری بزرگ در شیوه ی نگاه ما به خودمان و دنیای پیرامونمان شد. به جای این تفکر که موجودات زنده از ژن ها استفاده می کنند تا تولید مثل نمایند، تصور کنید ژن ها ما را فقط به این دلیل به وجود می آورند و زنده نگه می دارند که ژن های بیشتری تولید کنند. به نظر می رسد که این جا به جایی ساده می تواند به معماهایی پاسخ بدهد که دانشمندان را برای سال ها درگیر خود کرده بود. چرا به طول کیلومترها DNA استفاده نشده در بدن همه ی ما وجود دارد؟ چرا یک زنبور از فرصت خود برای تولید مثل، چشمپوشی می کند تا به بزرگ شدن خواهرها و برادرهایش کمک کند؟ داکینز با نثری جذاب و قابل فهم، جواب این سوالات را از نقطه نظر مولکول هایی می دهد که به منظور تولید بیشترِ گونه ی خود، بر سر فضا و منابع محدود با یکدیگر در رقابت هستند. این دانشمند برجسته با ارائه ی مثال هایی شگفت انگیز از تمامی حوزه های زیست شناسی، راه را برای ارزیابی مجدد مسئله ی تکامل باز می کند.

کتاب بازی بی نهایت

The Infinite Game

کتاب بازی بی نهایتThe Infinite Game

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: سایمون سینک

بازی بی نهایت (The Infinite Game) نخستین کتاب در ایران محسوب می شود که به طور هم زمان با نسخه ی چاپی آن در آمریکا و سراسر دنیا منتشر شده است. این بار، سایمون سینک (Simon Sinek) به دنبال پاسخی برای یک سوال جالب است: چگونه در یک بازی که هیچ خط پایانی ندارد، رو به پیشرفت باشید و دوام بیاورید؟
سازمان ها و اشخاص زیادی، غرق در اندیشه ی پیروزی هستند. اما چگونه می توانید در یک بازی پیروز شوید که در حقیقت هیچ پایانی ندارد؟ چنین چیزی اصلا وجود ندارد. مثلا چیزی به اسم «برنده شدن» در کسب و کار داریم؟! بازی هایی مثل فوتبال و شطرنج، با قوانین مشخص و نقطه ی پایان واضح، بازی محدود محسوب می شوند. اما بازی کسب و کار، نامحدود و بی نهایت است و در آن، چیزی به اسم «برنده شدن» وجود ندارد، چرا که همواره چالش های جدید پیش می آید، قوانین بازی مشخص و پایدار نیست، بازیکنان ثابت و همیشگی نیستند و هیچ خط پایانی برای آن وجود نیست.

کتاب ساعت ساز نابینا

The Blind Watchmaker

کتاب ساعت ساز نابیناThe Blind Watchmaker

انتشارات: مازیار
نویسنده: ریچارد داکینز

کتاب ساعت ساز نابینا، اثری نوشته ی ریچارد داکنیز است که نخستین بار در سال 1986 به انتشار رسید. این اثر کلاسیک از داکینز، همچنان به عنوان کامل ترین شرح مدرن از مسئله تکامل در نظر گرفته می شود. ویلیام پِیلی، متخصص الهیات که در قرن هجدهم می زیست، استعاره ای معروف را به منظور توضیح خلقت موجودات ارائه کرد و آن را به کار یک ساعت ساز ماهر تشبیه نمود. داکینز در کتاب ساعت ساز نابینا از این استعاره به شکلی مبتکرانه استفاده می کند تا نشان دهد فرآیند پیچیده ی «انتخاب طبیعیِ داروینی»، ساز و کاری ناخودآگاه و خودکار دارد. داکینز بیان می کند که اگر انتخاب طبیعی را ساعت سازِ طبیعت فرض کنیم، باید آن را ساعت سازی نابینا در نظر بگیریم که بدون نگاه به عواقب و بدون هدفی خاص کارش را به انجام می رساند. داکینز با ارائه ی شرحی جذاب و قانع کننده از انتخاب طبیعی، نشان می دهد که موجودات زنده چگونه به تدریج و در طول زمان تغییر می کنند تا جهانی فوق العاده پیچیده، متنوع و حیرت انگیز را به وجود آورند.

کتاب تفکر نامطمئن

Thinking in Bets
چطور در شرایط عدم قطعیت تصمیمات هوشمندانه تری بگیریم

کتاب تفکر نامطمئنThinking in Bets

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: آنی دوک

آنی دوک، روانشناس، مشاور کسب‌و‌کار و قهرمان بازی پوکر، در این کتاب به شما می‌آموزد که چگونه با عدم قطعیت کنار بیایید و در نتیجه بهترین تصمیمات را اتخاذ کنید.

حتی بهترین تصمیمات هم گاهی منجر به بهترین نتایج نمی‌شوند. همیشه عنصری کنترل‌ناپذیر به نام شانس و اطلاعاتی پنهان از دید وجود دارد. بنابراین کلید موفقیت در بلند‌مدت و جلوگیری از استرس، تفکر در شرایط نامطمئن است: چقدر مطمئن هستیم؟ راه‌های احتمالی چگونه اتفاق می‌افتد؟ کدام تصمیمات بیشترین شانس موفقیت را دارند؟ آیا من در یک استراتژی که ۹۰٪ مواقع کار می‌کند با ۱۰٪ بدشانسی زمین خوردم؟ یا اینکه موفقیت من به جای تصمیم‌گیری درست به شانس نسبت داده می‌شود؟

آنی با تبیین مثال‌هایی از کسب‌وکار، ورزش، سیاست و پوکر تلاش می‌کند تا ابزارهایی که هر فردی برای پذیرش عدم‌قطعیت و تصمیم‌گیری بهتر نیاز دارد را به اشتراک بگذارد. برای بسیاری از مردم گفتن «مطمئن نیستم» در دنیایی که اطمینان و قطعیت بسیار ارزشمند و حتی سزاوار پاداش است، دشوار به نظر می‌رسد. اما بازیکنان حرفه‌ای پوکر با این واقعیت که تصمیمات درست همیشه به نتایج عالی و تصممیات اشتباه همیشه به نتایج افتضاح منجر نمی‌شوند کنار آمده‌اند. با تغییر تفکر خود از نیاز به اطمینان، با هدف ارزیابی دقیق آنچه می‌دانید و نمی‌دانید، در تصمیم‌گیری‌های خود کمتر در معرض واکنش‌های احساسی، تعصبات و عادات مخرب قرار خواهید گرفت. در نتیجه در دراز مدت با‌اعتمادبه‌نفس‌تر، خونسرد‌تر، مهربان‌تر و موفق‌تر خواهید شد.

کتاب ریاضیات و مونالیزا

کتاب ریاضیات و مونالیزاMath and the Mona Lisa

Math and the Mona Lisa

انتشارات: مازیار
نویسنده: بولنت آتالای

پروفسور بولنت آتالای ما را به گردشی مفرح در پیچ و خم هزاره ها و قاره ها میبرد، و هنر و معماری، علم و ریاضیات را در زیر چتر نبوغ لئوناردو داوینچی به هم میرساند. نوشته ی او تحت تاثیر چشم هنرمندانه اش برای شناخت زیبایی، ستایش تاریخ گرایانه اش از زمینه های رویدادها، و عشق دانشمندانه اش به نظم و تقارن قرار میگیرد. من شرحی که آتالای درباره شام آخر لئوناردو نوشته است اندکی پس از مشاهده ی این شاهکار در میلان و اندکی پس از مرمت آن نوشته است مطالعه کردم لئوناردو الگویی است برای انسان-هنرمند، معمار، فیلسوف، دانشمند، و نویسنده به شکل طرح شده در عصر رنسانس. تعداد کسانی که همانند او باشند از تعداد انگشتان دست فراتر نمیرود، اما پروفسور آتالای به بیان دقیق تر، یک انسان عصر رنسانس در عصر جدید است، و ما را به بهره گیری از نیروی ترکیبی فرا میخواند که همان الگوی لوناردو است.

کتاب چرا می خوابیم؟

Why We Sleep
قدرت خواب و رویا

کتاب چرا می خوابیم؟Why We Sleep

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: متیو واکر

خواب یکی از مهمترین و موثرترین جنبه های زندگی، سلامت و طول عمر ما است. تا همین اواخر، علم هیچ پاسخی به این پرسش ها که “چرا ما می خوابیم” یا “خوابیدن چه فوایدی برای ما دارد” یا اینکه “چرا هنگام کمبود خواب دچار عوارض ناخوشایندی می شویم” نداشت. اولین کتاب خواب توسط یک متخصص برجسته (پروفسور متیو واکر، مدیر آزمایشگاه خواب و عصب شناسی دانشگاه برکلی) نشان می دهد که دلیل خوابیدن چیست و چگونه می توانیم با استفاده از قدرت خواب تغییری بزرگ در زندگی خود ایجاد کنیم.این کتاب با زبانی ساده و روان که برای عموم مردم به راحتی قابل فهم است درکی تازه از اهمیت حیاتی خواب و رویا در زندگی ما را به ما نشان می دهد. این کتاب بسیار پرطرفدار بوده و برای مدت ها پرفروشترین کتاب در نیویورک تایمز و سایت آمازون بوده است.

کتاب چیزی عمیقا پنهان

Something Deeply Hidden

کتاب چیزی عمیقا پنهانSomething Deeply Hidden

انتشارات: مازیار
نویسنده: شون کرول

کتاب چیزی عمیقا پنهان یک کتاب غیر داستانی از فیزیکدان نظری آمریکایی به نام شان ام کارول است. این کتاب ، پنجمین کتاب وی است که در 10 سپتامبر 2019 توسط داتون منتشر شد.
در این کتاب ، کارول دلایل سو تفاهم مردم در مکانیک کوانتوم را مورد بررسی قرار می دهد و از تفسیر جهانهای مختلف طرفداری می کند . در حالی که به نظراتی که اغلب تحت عنوان تفسیر کپنهاگ گرداوری می شوند اعتراض دارد.
این کتاب همچنین توسط نویسنده علوم فیلیپ بال و توسط نویسندگان فیزیکدان چاد اورزل و سابین هوسنفلدر مورد بررسی قرار گرفت و تحسین آنها را برانگیخت.
شان مایکل کرول (متولد 5 اکتبر 1966) فیزیکدان نظری متخصص در زمینه مکانیک کوانتوم ، گرانش و کیهان شناسی است. او یک استاد تحقیق در انستیتوی فیزیک نظری والتر بورک در بخش فیزیک انستیتوی فناوری کالیفرنیا (کالتک) و یک استاد خارجی در انستیتوی سانتافه است.

وی همچنین نویسنده چهار کتاب مشهور است: از ابدیت تا اینجا درباره پیکان زمان ، ذره ای در انتهای جهان درباره بوزون هیگز ، تصویر بزرگ: درباره ریشه های زندگی ، معنی و جهان خود درباره هستی شناسی و چیزی کاملا پنهان در مورد مبانی مکانیک کوانتوم. وی پادکست خود را در سال 2018 به نام Mindscape آغاز کرد و در آن با سایر کارشناسان و روشنفکران از رشته های مختلف از جمله “علوم ، جامعه ، فلسفه ، فرهنگ ، هنرها و ایده ها” به طور کلی مصاحبه کرد.

کتاب قدرت سکوت

Quiet
قدرت درون گراها در جهانی که قادر نیست از سخن گفتن باز ایستد!

کتاب قدرت سکوتQuiet

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: سوزان کین

اگر بخواهیم تمام کتاب را در یک جمله خلاصه کنیم می توانیم بگوییم: سوزان کین تاکید دارد که درونگرایی و برونگرایی دو الگوی مختلف رفتاری و شخصیتی هستند که به یک اندازه ارزشمند محسوب می شوند و می توانند در دنیای ما اثربخش و تاثیرگذار باشند. این در حالی است که در حال حاضر تفکری بر دنیا حاکم است که لااقل در حوزه موفقیت های شغلی، اصرار دارد که برونگرایی – به صورت مطلق و مستقل از شرایط – صفتی برتر و مناسب تر برای عموم موقعیت های شغلی محسوب می گردد.

نویسنده در این کتاب می کوشد تا نگاه ما به افراد درون گرا و مهمتر از آن نگاه این افراد به خودشان را نیز تغییر دهد، و به همین جهت نیز می تواند برای معلمان نیز مناسب باشد؛ چرا که معلمان در طول مدت تدریس شان با افراد درون گرای بسیاری برخورد خواهند داشت.

کتاب آونگ گالیله

Galileo’s Pendulum
از نواخت زمان تا گوهر ماده

کتاب آونگ گالیلهGalileo's Pendulum

انتشارات: مازیار
نویسنده: راجر ج. نیوتن

 

کتاب «آونگ گالیله» نوشته راجر. ج. نیوتون درباره دریافت گالیله از نبض طبیعی زمان در پدیده های طبیعی است. کتابی مختصر و جالب درباره زمان، رابطه ما با آن و افزایش دامنه توانایی ما در اندازه گیری آن. این اثر درباره ضرباهنگ زمان سخن می گوید و این که چگونه این ضرباهنگ سرانجام به وسیله آونگ گالیله منظم شد و بالاخره این که چگونه بعدها پی بردند که این نوسان ها خود را در قالب بسیاری از پدیده های طبیعی دیگر بروز می دهند.

کتاب مزایای اضطراب

Future Tense: Why Anxiety Is Good for You (Even Though It Feels Bad)
چگونه با درک درست اضطراب،بهتر زندگی کنیم

کتاب مزایای اضطرابFuture Tense: Why Anxiety Is Good for You (Even Though It Feels Bad)

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: تریسی دنیس-تیواری

کتاب «مزایای اضطراب» نوشته تریسی دنیس-تیواری، رویکردی نوین و امیدوارکننده به موضوع اضطراب ارائه می‌دهد. در این اثر، دنیس-تیواری با تأکید بر دیدگاه‌های روان‌شناسی مثبت‌نگر و تحقیقات علمی، اضطراب را نه به عنوان یک عارضه مخرب، بلکه به عنوان یک ابزار کارآمد برای رشد و توسعه فردی معرفی می‌کند.این کتاب درون‌مایه‌اش را بر این فرضیه استوار می‌کند که اضطراب نه تنها زیان‌بار نیست، بلکه می‌تواند به عنوان یک انگیزه برای پیشرفت و موفقیت عمل کند. نویسنده با ارائه نمونه‌ها و مطالعات موردی، نشان می‌دهد چگونه می‌توان از اضطراب به عنوان یک قدرت مثبت و راهنما در زندگی استفاده کرد. تریسی دنیس-تیواری، با استناد به تحقیقات علمی و مثال‌های واقعی، به خوانندگان کمک می‌کند تا نگرش خود را نسبت به اضطراب تغییر دهند. او می‌کوشد تا این مفهوم را روشن کند که چگونه می‌توان اضطراب را به عنوان یک منبع مثبت انرژی در نظر گرفت و از آن به نفع خود بهره برد. کتاب «مزایای اضطراب» بیش از آنکه تنها به موضوعات نظری بپردازد، روش‌های عملی و کاربردی را برای مدیریت اضطراب و تبدیل آن به یک نیروی محرکه در زندگی فردی ارائه می‌دهد. این کتاب برای کسانی که در جستجوی روش‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی و مقابله با چالش‌ها هستند، ایده‌آل است. نویسنده به عنوان یک متخصص روان‌شناسی، دیدگاه‌هایی متفکرانه و عمیق در رابطه با اضطراب ارائه می‌دهد که می‌تواند چشم‌انداز جدیدی به خوانندگان بدهد. کتاب بر اهمیت خودآگاهی و درک عمیق‌تر احساسات تأکید دارد و به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه اضطراب می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا با درون خود ارتباط بهتری برقرار کنند.
«مزایای اضطراب» کتابی است که برای طیف وسیعی از مخاطبین، از جمله دانشجویان روان‌شناسی، متخصصین حرفه‌ای، و کسانی که به دنبال روش‌هایی برای مقابله با اضطراب هستند، مناسب است. این کتاب می‌تواند به عنوان یک راهنمای عملی برای کسب درک بهتر از اضطراب و استفاده از آن به عنوان یک منبع مثبت و مفید در زندگی شخصی و حرفه‌ای به کار رود. کتاب «مزایای اضطراب» اثر تریسی دنیس-تیواری، با زبانی روان و دسترس، نگرش جدیدی نسبت به اضطراب ارائه می‌دهد و نشان می‌دهد که چگونه می‌توان این حالت ذهنی را به یک ابزار مثبت و موثر در زندگی تبدیل کرد. این کتاب برای کسانی که می‌خواهند به درک بهتری از اضطراب برسند و از آن به نفع خود استفاده کنند، ارزشمند است.

کتاب آشنایی با نظریه ریسمان

The Little Book of String Theory

کتاب آشنایی با نظریه ریسمانThe Little Book of String Theory

انتشارات: مازیار
نویسنده: استیون اس. گوبسر

یک کتاب راهنمای اساسی و ضروری برای مبتدیان در زمینه ی نظریه ریسمان.
کتاب آشنایی با نظریه ی نظریه ریسمان مقدمه ای کوتاه ، قابل فهم و سرگرم کننده در مورد یکی از پرمخاطب ترین حوزه های فیزیک امروز ارائه می دهد. نظریه ریسمان را “نظریه همه چیز” نامیده اند. این کتاب به دنبال توصیف همه نیروهای بنیادی طبیعت است. این نظریه گرانش و مکانیک کوانتوم را در یک نظریه وحدت بخش در بر می گیرد. اما هنوز اثبات نشده و مملو از جنجال است. پس از مطالعه این کتاب ، می توانید نتیجه گیری خود را در مورد نظریه ریسمان انجام دهید.
استیو گوبسر با توضیح معادله معروف انیشتین E = mc2 ، مکانیک کوانتوم و سیاهچاله ها شروع می کند. سپس او به خوانندگان نکات مهم در نظریه ریسمان و ایده های اصلی آن را می دهد. این کتاب به زبان ساده و با حداقل ریاضیات نوشته شده است. گوبسر در کتاب آشنایی با نظریه ی ریسمان، ریسمان ها ، غشاها ، دوگانگی های ریسمان ها ، ابعاد اضافی ، فضای زمان خمیده ، نوسانات کوانتوم ، تقارن و ابرتقارن، یون های سنگین و بعد پنجم را پوشش می دهد. وی تلاشها برای پیوند دادن نظریه ریسمان با فیزیک تجربی را توصیف می کند و از قیاسهایی استفاده می کند که برای افرادی که دانشمندان نیستند به سادگی قابل درک هستند. سقوط در سیاه چاله چگونه خواهد بود؟ چرا رقصیدن والس شبیه به تأمل در دوگانگی ریسمان ها است؟ در صفحات این کتاب قادر خواهید بود پاسخ این سوالات را پیدا کنید.
کتاب آشنایی با نظریه ریسمان ، مهمترین و به روزترین راهنمای مبتدیان برای این رشته زیبا، جذاب، پیچیده و چند بعدی فیزیک است.

کتاب چرا پیر می شویم

Lifespan: Why We Age – and Why We Don’t Have To
و چرا پیری سرنوشت محتوم ما نیست

کتاب چرا پیر می شویمLifespan: Why We Age – and Why We Don't Have To

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: دیوید ای سینکلیر

کتابی پیشرو، جالب، کاملا علمی و قابل استفاده برای عموم. هنگامی که می‌شنویم علّت مرگ عزیزان‌مان را «پیری» اعلام می‌کنند، هنگامی که با بالارفتن سن نگران می‌شویم؛ اگر پژوهشگری با تحقیقات‌ علمی و ایده‌ی دستکاری‌ استادانه در ژن‌ها و نیز ارائه‌ی رژیم‌های غذایی ویژه اعلام ‌کند که پیری «درمان‌پذیر» است و می‌توانیم با داشتن سنّی بسیار بالاتر از روال کنونی، در عین حال تندرست هم باشیم، چه آینده نویدبخشی می‌تواند در انتظارمان باشد؟ در این کتاب مطالبی ارائه شده است که با پیاده‌‌ سازی آن، انقلابی بس شگرف در تاریخ علم پزشکی و البته در زندگی بشر رخ خواهد داد. این کتاب که توسط یکی از پژوهشگران برجسته‌ی دانشگاه هاروارد، دکتر سینکلیر نوشته ‌شده، با بیانی مستدل و علمی و با بهره‌گیری از ساختار ژن‌های مخمّر و ژن‌های خود انسان و با بررسی برخی از جانوران و گیاهانی که عمری بسیار طولانی _ چند صد ساله _ دارند، معتقد است که سنّ انسان را می‌توان بسیار افزایش داد؛ و این‌که، پیری در واقع یک بیماری به ‌شمار می‌آید و بنا بر این مثل سایر بیماری‌ها می‌توان آن را نیز درمان کرد. مولف این کتاب و همکارانش، 4 سال پس از تألیف کتاب، همچنان با جدّیت به پژوهش در این زمینه مشغول هستند که تحقیقات آن‌ها را می‌توان در صفحات اجتماعی مولف دنبال کرد. و سخن آخر، برای محدودیت عمر انسان، هیچ‌ قانون بیولوژیکی وجود ندارد!

کتاب معمای قطب نما

کتاب معمای قطب نماThe Riddle of the Compass

The Riddle of the Compass
اختراعی که جهان را دگرگون ساخت

انتشارات: مازیار
نویسنده: امیر د اتسل

آتسل در این کتاب با شور و شوق بسیار در ژرفای داستان قطب نمای مغناطیسی به کاوش میپردازد. موضوع قطب نما بی کم و کاست بررسی می شود و گزارشی موشکافانه درباره رویدادهای تاریخی مهمی که به تکامل قطب نما می انجامید در اختیار خواننده قرار میگیرد. آتسل در بیان داستان کتاب از مسیری پر پیچ و خم پیش می رود ولی برای رسیدن به مقصد خود از یک روش و از اعتماد به نفس کارآگاه هرکول پوآرو به هنگام پاک کردن پرز روی آستین کتش برخوردار است و مشکلات پایانی معمای قطب نما را بزرگوارانه تشریح میکند. کتاب معمای قطب نما تاریخچه ی جذاب و ریشه های سنگ آهن مغناطیسی اسرارآمیز، اسطوره های قطب نما و تاثیر آن بر جهان است.

کتاب دوباره فکر کن

Think Again
قدرت دانستن چیزهایی که نمی دانیم

کتاب دوباره فکر کنThink Again

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: آدام گرانت

هوش معمولا به عنوان توانایی فکر کردن و یادگیری تلقی می شود ، اما در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است ، مجموعه دیگری از مهارت های شناختی وجود دارد که ممکن است اهمیت بیشتری داشته باشد: توانایی بازاندیشی و یادگیری مجدد. انسانها اصولا به نظراتی که بهشان احساس خوبی می دهند بیشتر جذب میشوند تا مسائلی که نیاز به درگیری فکری دارند. ما خود را با افرادی که با نتیجه گیری های ما موافق هستند احاطه کرده ایم ، در حالی که باید به سمت کسانی که روند فکر ما را به چالش می کشند متمایل شویم.
ما بسیار شبیه واعظانی هستیم که از اعتقادات مقدس دفاع می کنند و خیلی کم مانند دانشمندانی که به دنبال حقیقت هستند عمل میکنیم.

آدام گرانت در « کتاب دوباره فکر کن»(قدرت دانستن چیزهایی که نمی دانیم)، با ایده های جسورانه و شواهد دقیق ، بررسی می کند که چگونه می توانیم از اشتباه کردن لذت ببریم و آن را بپذیریم.
این کتاب به شما کمک می کند تا که با درونیات خود بدون واسطه مواجه شوید و اعتقادات خود را مدام زیر سوال ببرید. این عمل باعث رشد شخصیت شما خواهد شد. شما خواهید توانست که انعطاف بیشتری داشته باشید و ذهن خود را پرورش بدهید.

کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت انگیز

The molecule of more

چگونه یک ماده خاص مغز می تواند فرایندهای عشق، جنسی و خلاقیت را ایجاد کند و مسیر سرنوشت نوع بشر را تعیین نماید

کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت انگیزThe molecule of more

انتشارات: مازیار
نویسنده: مجموعه ی نویسندگان دانیل ز لیبرمن

چرا اعتیاد “کاملا منطقی” برای معتاد است؟
چرا عشق خیلی سریع از شور به بی تفاوت تغییر می کند؟
چرا برخی از افراد لیبرال های سرسخت و برخی دیگر محافظه کاران پوشالی هستند؟
چرا ما همیشه در تاریکی ترین زمانها به راه حل امیدواریم – و بسیار خوب در کشف آنها عمل می کنیم؟
جواب در یک ماده شیمیایی واحد در مغز شما یافت می شود: دوپامین. دوپامین بقای انسان اولیه را تضمین می کند. هزاران سال بعد ، این منبع اصلی ترین رفتارها و عقاید فرهنگی ما است – و خود پیشرفت می کند. دوپامین ماده شیمیایی میل است که همواره درخواست بیشتر – چیزهای بیشتر ، تحریک بیشتر و شگفتی های بیشتر را دارد. در پیگیری این موارد ، از احساسات ، ترس و یا اخلاق دست صرف نظر نمی شود. دوپامین منشأ هر خواست ما است ، آن کمی زیست شناسی که باعث می شود یک حرفه ای جاه طلبانه همه چیز را برای رسیدن به موفقیت قربانی کند ، یا این که یک همسر خشنود و مطیع را سوق می دهد ، همه آنچه دارد را برای هیجان مواجهه با شخص جدید ریسک کند. به بیان ساده تر ، به همین دلیل است که ما در جستجو و موفقیت هستیم؛ به همین دلیل است که ما کشف می کنیم و موفق می شویم. با این حال ، در همین زمان ، به همین دلیل است که قمار می کنیم و به هدر می دهیم.

کتاب ذهن نامحدود

Limitless Mind
یادگیری، رهبری و زندگی بدون مانع

کتاب ذهن نامحدودLimitless Mind

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: جو بولر

یادگیری فرصت نامحدود انسان برای تجربه بی­ نهایت است و جای افسوس دارد اگر توان بی­ ا­نتهای ما برای درک جهان با موانعی ساده و قابل تغییر محدود شود. کتاب «ذهن نامحدود» اثری ارزشمند در راستای شناسایی این موانع و ارائه راهکارهایی برای رفع آنها و دستیابی به بینشی نامحدود در درک و یادگیری است.

کتاب معمای بی نهایت

The Infinity Puzzle
نظریه میدان کوانتومی و پژوهشی در نظم عالم

کتاب معمای بی نهایتThe Infinity Puzzle

انتشارات: مازیار
نویسنده: فرانک کلوز

بهترین درک ما از فیزیک مبتنی بر چیزی است که به عنوان نظریه میدان کوانتومی شناخته می شود. متأسفانه، در شکل خام آن، منطقی نیست – خروجی های آن از نظر فیزیکی غیرممکن هستند درصدهای بی نهایت در حالی که باید چیز ساده تری باشند، مانند عدد 1. نوعی فیزیک که بوزون هیگز نشان می دهد به دنبال “عادی سازی مجدد” است. نظریه میدان، معادلات را مجبور می کند تا پاسخ هایی را ارائه دهند که با آنچه در دنیای واقعی می بینیم مطابقت داشته باشد.کتاب “معمای بی نهایت” (نظریه میدان کوانتومی و پژوهشی در نظم عالم) داستان یک ایده وحشی در مسیر پذیرش است.
تئوری الکترودینامیک کوانتومی (QED) که برهمکنش نور و ماده را توصیف می‌کند دقیق‌ترین نظریه در تمام علوم است که تطابق دقیقی با آزمایش تقریبا باورنکردنی دارد. با این حال، در اواسط قرن بیستم، نظریه در یک بحران عمیق قرار داشت. محاسبات حتی ساده‌ترین رویدادها در دنیای زیراتمی، مانند جذب و گسیل یک فوتون توسط یک الکترون، به نظر می‌رسید که نتایج بی‌معنی به دست می‌دهد که در برابر مقادیر متناهی آزمایش پرواز می‌کرد. این بی‌نهایت‌ها چشم‌انداز فیزیک را مانند تومورهای زشت نقطه‌بندی کردند، و برخی را به این باور رساند که اساسا فیزیک در مسیر اشتباهی قرار دارد. اما امید نزدیک بود. برای خلاص شدن از شر این بی نهایت ها و بازگرداندن نظریه به شکل کامل، یک نسل کامل از دانشمندان جوان درخشان پس از جنگ به اختراع مجموعه ای مبتکرانه از ترفندها به نام “عادی سازی مجدد” نیاز داشتند. عادی‌سازی مجدد نه تنها بی‌نهایت‌ها را در QED حذف کرد، بلکه به آزمونی تبدیل شد که هر نظریه بنیادی فیزیک قبل از اینکه قابل قبول تلقی شود باید آن را می‌گذراند. در مجموعه‌ای خیره‌کننده از موفقیت‌ها، برای متحد کردن نیروهای ضعیف و الکترومغناطیسی و سپس به نیروی قوی که پروتون‌ها و نوترون‌ها را کنار هم نگه می‌دارد، اعمال شد. در این کتاب فرانک کلوز به ما می گوید که چگونه این همه اتفاق افتاد.

کتاب چرا گورخرها زخم معده نمی گیرند

کتاب چرا گورخرها زخم معده نمی گیرندWhy Zebras Don't Get Ulcers

Why Zebras Don’t Get Ulcers
استرس و هر آنچه در موردش باید بدانیم

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: رابرت ام.ساپولسکی

اکنون در ویرایش سوم، کتاب تحسین شده و موفق رابرت ام ساپولسکی «چرا گورخرها زخم معده نمی گیرند» ، فصل‌های جدیدی در مورد چگونگی تأثیر استرس بر خواب و اعتیاد، و همچنین بینش‌های جدیدی در مورد اضطراب و اختلال شخصیت و تأثیر معنویت بر مدیریت استرس ارائه می‌کند.
همانطور که ساپولسکی توضیح می دهد، اکثر ما شب ها بیدار نمی مانیم و نگران این نیستیم که آیا جذام داریم یا مالاریا. در عوض، بیماری‌هایی که از آن می‌ترسیم – و آن‌هایی که اکنون ما را آزار می‌دهند – بیماری‌هایی هستند که در اثر تجمع آهسته آسیب‌ها مانند بیماری قلبی و سرطان ایجاد می‌شوند. هنگامی که ما نگران هستیم یا استرس را تجربه می کنیم، بدن ما همان پاسخ های فیزیولوژیکی را نشان می دهد که حیوان انجام می دهد، اما درگیری را به همان روش از طریق جنگ یا فرار حل نمی کنیم. با گذشت زمان، این فعال شدن پاسخ استرس ما را به معنای واقعی کلمه بیمار می کند.

کتاب «چرا گورخرها زخم معده نمی گیرند»، با ترکیب تحقیقات پیشرفته با دوز سالم شوخ طبعی و توصیه‌های عملی، توضیح می‌دهد که چگونه استرس طولانی مدت باعث ایجاد یا تشدید طیفی از آسیب‌های جسمی و روحی، از جمله افسردگی، زخم، کولیت، بیماری قلبی و غیره می‌شود. . همچنین راهنمایی های ضروری برای کنترل پاسخ های استرس ما ارائه می دهد.

کتاب دگرگونی های بزرگ

Some Assembly Required
(رمزگشایی چهار میلیارد سال حیات از فسیل های باستانی تا DNA)

کتاب دگرگونی های بزرگSome Assembly Required

انتشارات: مازیار
نویسنده: نیل شوبین

کتاب «دگرگونی های بزرگ» اثری نوشته «نیل شوبین» است که نخستین بار در سال 2020 به چاپ رسید. «شوبین» در این اثر به کاوش در دو سوال پیچیده و به هم مرتبط درباره فرگشت می پردازد: چگونه ارگانیسم هایی که شباهت های چندان آشکاری با هم ندارند—مانند دایناسورها و پرندگان—می توانند نسبتی بسیار نزدیک با یکدیگر داشته باشند؟ و چگونه خصوصیت های جدید—مانند پرها یا ریه ها—به وجود می آیند؟ «شوبین» تاریخی مختصر را از جمع آوری تدریجی دانش علمی ارائه می کند و توضیح می دهد که «داروین»، بدون اطلاعاتی که اکنون در دسترس است، به این نکته پی برد که اعضای بدن به واسطه «تغییر در عملکرد»، تکامل می یابند. «شوبین» همچنین به اکتشاف های مربوط به ساز و کارهای ژنتیکی می پردازد که عامل بروز این تغییرات هستند، از جمله پژوهش ها در مورد ناحیه هایی مشخص در DNA که در دوره رشد جنین، ژن ها را فعال و غیرفعال می کنند.

کتاب جایگاه ما در جهان هستی

The Theory of Everything
تئوری همه چیز

کتاب جایگاه ما در جهان هستیThe Theory of Everything

انتشارات: کتاب کوله پشتی
نویسنده: استیون هاوکینگ

کتاب جایگاه ما در جهان هستی، اثری نوشته ی استیون هاوکینگ است که نخستین بار در سال 2002 منتشر شد. این اثر از پروفسور هاوکینگ که از سخنرانی های او در دانشگاه کمبریج تشکیل شده، «تاریخ تفکرات درباره ی کیهان» و مهم ترین تئوری های علمی امروزی درباره ی زمان، فضا و کیهان را به شکلی واضح و قابل فهم به مخاطبین معرفی می کند. هاوکینز در این کتاب ارزشمند باز هم موفق می شود پیچیده ترین مباحث فیزیکی مطرح شده در گذشته و اکنون را به زبانی ساده مورد تحلیل قرار دهد. کتاب جایگاه ما در جهان هستی، اطلاعات فوق العاده جذابی به مخاطبین می دهد و ما را با تاریخ غنی پژوهش های علمی، و پیچیدگی ها و اسرار جهان هستی آشنا می کند.

کتاب انسان خردمند

Sapiens: A Brief History of Humankind
(تاریخ مختصر بشر)

کتاب انسان خردمندSapiens: A Brief History of Humankind

انتشارات: فرهنگ نشر نو
نویسنده: یووال نوح هراری

کتاب انسان خردمند (تاریخ مختصر بشر)، اثری علمی و فلسفی نوشته ی یووال نوح هراری است که نخستین بار در سال 2011 به انتشار رسید. صدهزار سال پیش، حداقل شش گونه از انسان ها بر روی زمین زندگی می کردند اما امروزه فقط یکی از آن گونه ها باقی مانده است: هوموسیپین ها یا انسان های خردمند. گونه ی ما چگونه در نبرد بقا به پیروزی رسید؟ دکتر هراری در این کتاب به کل تاریخ بشر می پردازد و از اولین انسان ها گرفته تا نقاط تحول بنیادین و گاها مشکل آفرین انقلاب های شناختی، کشاورزی و علمی را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. او با استفاده از علوم زیست شناسی، مردم شناسی، دیرینه شناسی و اقتصاد، بر این موضوع تمرکز می کند که چگونه فراز و نشیب های تاریخ، جوامع بشری، حیوانات و گیاهان پیرامون و حتی شخصیت های ما را شکل داده است. آیا ما در طول تاریخ به موجودات خوشحال تر و سعادتمندتری تبدیل شده ایم؟ آیا اصلا می توانیم رفتارمان را از قید و بند وراثت و نیاکانمان رها سازیم؟ آیا کاری از دست ما برای تأثیر بر قرن های آینده برمی آید؟

کتاب پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ

Brief Answers to the Big Questions

کتاب پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگBrief Answers to the Big Questions

انتشارات: فرهنگ نشر نو
نویسنده: استیون هاوکینگ

کتاب پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ، اثری نوشته ی استیون هاوکینگ است که اولین بار در سال 2018 وارد بازار نشر شد. استیون هاوکینگ نه تنها از برخی از بزرگترین اسرار کائنات پرده برداشت، بلکه معتقد بود علم می تواند نقشی اساسی در حل مشکلات کره ی زمین ایفا کند. اکنون که با چالش های بزرگی در سیاره مان مواجه هستیم—چالش هایی همچون تغییر اقلیم، تهدید جنگ اتمی و توسعه ی روزافزون هوش مصنوعی—هاوکینگ در این اثر فوق العاده جذاب، توجه خود را به مهم ترین مسائل پیش روی ما معطوف ساخته است. آیا انسان ها خواهند توانست به بقای خود ادامه دهند؟ آیا باید کلونی هایی در فضا ایجاد کنیم؟ جهان چگونه به وجود آمده است؟ این ها تنها چند نمونه از سوالاتی هستند که استیون هاوکینگ، یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ، در کتاب پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ که آخرین اثر او به حساب می آید، به آن ها پرداخته است.

کتاب انسان خداگونه

Homo Deus

کتاب انسان خداگونهHomo Deus

انتشارات: فرهنگ نشر نو
نویسنده: یووال نوح هراری

کتاب انسان خداگونه، اثری نوشته ی یووال نوح هراری است که اولین بار در سال 2015 به انتشار رسید. انسانیت در طول قرن گذشته موفق به انجام غیرممکن ها شده و توانسته از قحطی، طاعون و جنگ جان سالم به در ببرد. شاید پذیرفتن این موضوع سخت باشد اما همان طور که هراری با نثر جذاب و آموزنده ی خود توضیح می دهد، مسائلی چون قحطی، طاعون و جنگ از نیروهایی غیرقابل کنترل به چالش هایی قابل مدیریت تبدیل شده اند. اما چه چیزی جای این مسائل را گرفته است؟ ما انسان ها به عنوان خدایان خودخوانده ی سیاره ی زمین، چه سرنوشتی را برای خود رقم خواهیم زد و به دنبال چه مأموریتی خواهیم بود؟ کتاب انسان خداگونه به پروژه ها، رویاها و کابوس هایی می پردازد که قرن بیست و یکم را شکل خواهند داد (از غلبه بر مرگ گرفته تا ساخت زندگی مصنوعی). این کتاب پرفروش و فراموش نشدنی، سوال هایی بنیادین را مطرح می کند: ما به چه سمتی خواهیم رفت؟ چگونه از این دنیای شکننده در برابر قدرت های تخریب گرانه ی خودمان محافظت خواهیم کرد؟ این، مرحله ی بعدی تکامل است. این، انسان خداگونه است.

کتاب زندگی 3.0

Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence
انسان بودن در عصر هوش مصنوعی

کتاب زندگی 3.0Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence

انتشارات: فرهنگ نشر نو
نویسنده: مکس تگمارک

کتاب زندگی 3.0، اثری نوشته ی مکس تگمارک است که اولین بار در سال 2017 چاپ شد. هوش مصنوعی چه تأثیراتی بر جنایات، جنگ ها، شغل ها، جوامع و به طور کلی احساس ما از «انسان بودن» خواهد داشت؟ پیشرفت در حوزه ی هوش مصنوعی، ظرفیت این را دارد که بیش از هر فناوری دیگر، آینده ی ما را دگرگون کند و هیچکس بهتر و کامل تر از مکس تگمارک نمی تواند جنبه های مختلف این آینده را به تحلیل و بررسی بگذارد؛ دانشمندی که یکی از استادان MIT است و در تحقیقات مربوط به توسعه ی هوش مصنوعی نقش تأثیرگذاری داشته است. آیا در آینده باید از لشگری پولادین از ربات هایی با سلاح های کشنده در هراس باشیم؟ آیا ماشین ها بالاخره از نظر هوش از انسان ها سبقت می گیرند و شغل های مختلف را از آن خود می کنند؟ آیا هوش مصنوعی، توسعه ای بی نظیر در تاریخ را برایمان رقم خواهد زد یا این که در نهایت، نوع بشر را از صحنه ی روزگار محو خواهد کرد؟

کتاب پادشکننده

Antifragile: Things That Gain from Disorder

کتاب پادشکنندهAntifragile: Things That Gain from Disorder

انتشارات: نشر نوین توسعه
نویسنده: نسیم نیکلاس طالب

بعضی چیزها هستند که از شوک بهره می‌برند؛ آن‌ها وقتی در معرض نوسان، تصادفی‌بودن، بی‌نظمی و عوامل استرس‌زا قرار می‌گیرند شکوفا می‌شوند و رشد می‌کنند و عاشق ماجراجویی، ریسک و عدم‌قطعیت هستند. اما با وجود فراگیری این پدیده در همه‌جا، هیچ واژه‌ای برای متضاد کلمۀ شکننده وجود ندارد. نسیم نیکلاس طالب در این کتاب نام این مفهوم را «پادشکننده» گذاشته است. براساس تعریف نیکلاس طالب، پادشکنندگی چیزی فراتر از تاب‌آوری یا استواری است. تاب‌آور چیزی است که در مقابل شوک‌ها مقاومت می‌کند و همانی که بود باقی می‌ماند؛ پادشکننده اما از آن چیزی که بود بهتر می‌شود.

کتاب سرگذشت کوانتوم

he Quantum Story: A History in 40 Moments

تاریخچه ای در ۴۰ موقعیت

کتاب سرگذشت کوانتومhe Quantum Story: A History in 40 Moments

انتشارات: مازیار
نویسنده: جیم بگوت

اگر سرآغاز تاریخی نظریه ی کوانتومی را کشف «کوانتوم کنش» ماکس پلانک در دسامبر ۱۹۰۰ در نظر بگیریم، در زمان نگارش این کتاب، نظریه ی کوانتومی قدمتی ۱۱۰ ساله دارد. چه بسا گمان کنید این زمان برای تسلط و فهم کامل معانی نظریه نزد فیزیکدانان کافی بوده باشد. زمانی کافی برای کنار آمدن با ایده های نظریه ی کوانتومی درباره ی تصادف و علیّت و سرشت واقعیت فیزیکی. اما با گذشت زمان، حیرت ما نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز یافته است. با اینکه کسی از طرزکار واقعی نظریه ی کوانتومی باخبر نیست، اما در کل تاریخ علم، قواعد کاربردش بی چون وچرا، و دقت و صحت پیش بینی هایش بی همتا بوده اند. هرچند هنوز بحث داغ نحوه ی تعبیر نظریه ی کوانتومی در جریان است، اما درباره ی صحت بنیادی آن اختلاف نظر وجود ندارد. این کتاب گرامیداشت نظریه ای شگفت انگیز اما به کلی آزارنده، از زمان ولادتش در کوره های ساخت چینی آلات مورد استفاده در مطالعه تابش جسم سیاه در سال ۱۹۰۰ گرفته تا وعده ی فعال کردن رویدادهای کوانتومی جدید در برخورددهنده ی بزرگ هادرون واقع در سرن، حدود یک قرن بعد از تاریخ فوق است. این سرگذشت در چهل «موقعیت» مهم کشف حقیقت یا نقطه ی عطف در مسیر پیشرفت نظریه روایت می شود.

کتاب کم عمق ها

The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains
اینترنت با مغز ما چه می کند

کتاب کم عمق هاThe Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains

انتشارات: مازیار
نویسنده: نیکلاس کار

کتاب کم عمق ها، اثری نوشته ی نیکلاس کار است که اولین بار در سال 2010 به چاپ رسید. شواهد علمی و تاریخی نشان می دهند که مغز ما در واکنش به تجاربمان تغییر پیدا می کند. تکنولوژی هایی که از آن ها برای به دست آوردن، ذخیره کردن و به اشتراک گذاشتن اطلاعات استفاده می کنیم، به معنای واقعی کلمه، مسیرهای جدیدی در شبکه ی گسترده ی نورون ها به وجود می آورند. نیکلاس کار در این کتاب توضیح می دهد که اینترنت، برخلاف کتاب ها که نقش بسزایی در افزایش تمرکز در افراد دارند، مروج نمونه برداری های پراکنده از اطلاعات، آن هم از منابعی متعدد است. نویسنده بیان می کند که قواعد حاکم بر اینترنت، همان چارچوب های حاکم بر دنیای صنعت است: سرعت، کارآمدی، و تولید و مصرف بهینه. اما اکنون اینترنت در حال انجام کار دیگری نیز هست و آن کار، القای تصویر مورد نظر خود از جهان به ما است.

کتاب نظم زمان

کتاب نظم زمانThe Order of Time

The Order of Time

انتشارات: فرهنگ نشر نو
نویسنده: کارلو روولی

کتاب “نظم زمان” نوشته “کارلو روولی”،که یکی از بهترین کتاب های این فیزیکدان ایتالیایی میباشد.موضوع کتاب کتاب زمان و ویژگی ها منحصر به فرد آن میباشد که میتواند از این ویژگی های برای بهتر زندگی کردن استفاده کرد.

“کارلو روولی” در این کتابش این چنین می گویید:

چرا گذشته و نه آینده را به یاد می آوریم؟ منظور از “جریان” زمان چیست؟ آیا ما در زمان وجود داریم یا زمان در ما وجود دارد؟ او در ا کتاب “نظم زمان” ما را دعوت می کند تا در مورد ماهیت زمان سوالاتی این چنینی را در نظر بگیریم که همچنان فیزیکدانان و فیلسوفان بروی آن سوالات کار میکنند.سوالات بسیار جذابی که پاسخ به آن ها هم متقابلا جذاب خواهد بود.

برای بیشتر خوانندگان این زمینه ناآشنا است. همه ما زمان را تجربه می کنیم ، اما هرچه دانشمندان بیشتر درباره آن بیاموزند و آموزش هایشان را منقل کنند، اسرارآمیز تر باقی می ماند.ظاهرا این از ویژگی های عجیب زمان میباشد. ما از زمان به عنوان ابزاری یکنواخت و جهانی استفاده میکنیم،ابزاری که از گذشته به آینده به طور پیوسته حرکت می کند ، اندازه گیری شده توسط ساعت.

روولی این فرضیات را یکی یکی از بین میبرد می کند ، جهانی عجیبی را آشکار می کند و فرض میکند که اصلی ترین ابزارش یعنی زمان در آن از بین می رود. او توضیح می دهد که چگونه تئوری گرانش کوانتومی سعی در درک و معنای چشم انداز شدید ناشی از این جهان بی انتها دارد. وی با بیان ایده هایی از فلسفه ، علوم و ادبیات ، نشان می دهد که درک ما از جریان زمان به دیدگاه ما بستگی دارد ، درک بهتر آن از ساختار مغز و احساسات ما شروع می شود تا از عالم جسمی.

“نظم زمان”در حال حاضر از کتاب های پرفروش در ایتالیا میباشد و با نشاط شاعرانه ای که هفت درس مختصر در مورد فیزیک را بسیار جذاب ساخته ، نوشته شده است

کتاب افسون فیزیک

Mad about Physics
معماهای کنجکاوی برانگیز و چالشی فیزیک

کتاب افسون فیزیکMad about Physics

انتشارات: مازیار
نویسنده: مجموعه ی نویسندگان کریستوفر پی. یارگوتسکی

افسون فیزیک ، کتابیست حاوی ۳۹۷ پرسش معمایی و پاسخ تشریحی آنها. در این کتاب اطلاعاتی در حوزه های مکانیک کلاسیک، الکتریسیته ، مغناطیس ، اپتیک ( نورشناسی) فیزیک ورزش ، کاوشهای فضایی ، و نجوم و اختر فیزیک گرد آمده است . افسون فیزیک تاکنون به چندین زبان از جمله آلمانی، یونانی، ژاپنی ، چینی ، فرانسوی ، و سوئدی ترجمه شده است و اینک ترجمه آن به زبان فارسی منتشر می شود. در این کتاب پاسخ پرسشها و نیز بیشتر از ۳۰۰ مرجع فراهم آمده است. از جمله پرسشهای جالبی که در این کتاب به انها پاسخ داده می شود،اینها را می توان بر شمرد: چرا مقدار یخ در جنوبگان هشت برابر مقدار یخ در شمالگان است؟ چرا می توانید دستانتان رابا فوت کردن ارام گرم ،و با فوت کردن شدید انهارا خنک کنید؟ یک کیلو پر سنگین تر است یا یک کیلو اهن؟ کریستوفر یارگوتسکی و فرانک پاتر ،کارشناسان علم،از راههایی شگفت پرسش شمارا پاسخ میدهند.صد ها پرسش دیگر در این کتاب مطرح و پاسخ داده شده است. پی خواهید بردکه چرا صوت در اب و بخصوص در تابستان ،بهتر منتقل می شود،وایا به راستی زنان به همان قدرتمندی مردانند یا خیر.. این مجموعه کنجکاوی بر انگیزو نا معمول در عالم فیزیک،شما را به گشت و گذاری دلپذیر می برد که بستگی و ارتباط فیزیک با زندگی روزمره را به بهترین شکلی بیان و اشکار می کند.

کتاب بدن هرگز دروغ نمی گوید

The Body Never Lies

کتاب بدن هرگز دروغ نمی گویدThe Body Never Lies

انتشارات: فرهنگ نشر نو
نویسنده: آلیس میلر

بررسی آسیب های دوران کودکی و تأثیرات ناگوار و ناتوان کننده آن توسط یکی از روانشناسان برجسته جهان.

پیش از این ، آلیس میلر ، روانکاو مشهور ، پیامدهای دوربرد سوء استفاده از کودکی بر بدن را بسیار دقیق بررسی کرده بود. میلر در کتاب بدن هرگز دروغ نمی گوید با استفاده از تجربیات بیماران خود به همراه داستان های بیوگرافی غول های ادبی مانند ویرجینیا وولف ، فرانتس کافکا و مارسل پروست ، نشان می دهد که چگونه تحقیر ، ناتوانی جنسی و عصبانیت کودک ، اثر خود را در بزرگسالی نشان می دهد . خواه سرطان ، سکته مغزی یا سایر بیماریهای ناتوان کننده. به طور کلی میلر جامعه را ترغیب می کند که اعتقاد خود را به فرمان چهارم جلب کنند و به والدینی که روش های فرزندپروری استبدادی آنها منجر به زندگی ناشاد و غالبا ویرانگر شده است ، گناهی نابخشودنی مرتکب می شوند. در این اثر توانمند ، فیلیپ گرون ، استاد روتگرز ، می نویسد: “خوانندگان یاد می گیرند چگونه با آموزه های مفید آلیس میلر ، با آسیب های آشکار و پنهان دوران کودکی خود مقابله کنند.”

کتاب نقطه آبی کمرنگ

Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space
(چشم اندازی از آینده بشر در فضا)

کتاب نقطه آبی کمرنگPale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space

انتشارات: مازیار
نویسنده: کارل سیگن

کتاب «نقطه آبی کمرنگ» اثری نوشته «کارل سیگن» است که نخستین بار در سال 1994 وارد بازار نشر شد. ستاره شناس دانشگاه «کورنل»، «کارل سیگن»، در سفری به منظومه شمسی، کهکشان و فراتر از آن، موضوعاتی جذاب را به مخاطبین ارائه می کند: تاریخی از اکتشاف ها در ستاره شناسی؛ شرحی خلاصه و آموزنده از کاوش های فضایی؛ و نگاهی اجمالی به حیات—از خاستگاه های آن در اقیانوس و نخستین نشانه ها از ظهور تمدن انسان ها، تا آینده ای که در آن، سیاره زمین مدت ها است که توسط خورشید بلعیده و نژاد بشر در سایر سیاره ها و سیارک ها ساکن شده است. روایت کاوشگرانه «سیگن» از جایگاه ما در جهان هستی، همراه با عکس هایی ارائه شده که سیاره زمین را به شکل یک «نقطه آبی کمرنگ» به تصویر می کشند.

کتاب زندگی پنهان ذهن

The Secret Life of the Mind

کتاب زندگی پنهان ذهنThe Secret Life of the Mind

انتشارات: فرهنگ نشر نو
نویسنده: ماریانو سیگمان

از یکی از رهبران مشهور جهان در زمینه علوم اعصاب ، سفری تحریک آمیز و هیجان انگیز به اعماق ذهن انسان.
افکار ما از کجا می آید؟ چگونه تصمیم می گیریم و به قضاوت هایمان اعتماد می کنیم؟ نقش ناخودآگاه چیست؟ آیا می توانیم رویاهای خود را دستکاری کنیم؟ در این کتاب خیره کننده ی پرفروش بین المللی ، ماریانو سیگمان ، متخصص علوم اعصاب که برنده جوایز زیادی شده پاسخ های پیچیده ای برای اینها و بسیاری از سوالات قدیمی دیگر را جست و جو می کند.
دکتر سیگمان در طول مدت 20 سال فعالیت خود در زمینه تحقیق در مورد کارکرد درونی مغز انسان ، دیدگاه میان رشته ای قابل توجهی را پرورش داده است. او به تحقیق در فیزیک ، زبانشناسی ، روانشناسی ، آموزش و … پرداخته و توضیح می دهد که چرا افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می کنند کمتر در معرض زوال عقل هستند. چگونه نوزادان می توانند با دیدن اشیایی که قبلا فقط آنها را لمس کرده اند ، آنها را تشخیص دهند. چگونه کودکان ، حتی قبل از اینکه بتوانند اولین کلمه ی خود را بگویند ، می توانند درست و غلط را از هم تشخیص دهند. و چگونه می توانیم با رمزگشایی الگوهای فعالیتهای مغزی ، افکار بیماران را “بخوانیم”.
در کتاب زندگی پنهانی ذهن در چگونگی درک ما از نقشی که علوم اعصاب در زندگی ما ایفا می کند انقلابی ایجاد می کند ، از روندهای مغزی مرموزی که یادگیری ما را کنترل می کند پرده برمیدارد مانند عقل ، احساس ، فکر کردن ، و خواب دیدن.

کتاب آینده حیات

The Future of Life

کتاب آینده حیاتThe Future of Life

انتشارات: نشر کتاب پارسه
نویسنده: ادوارد ویلسون

محور اصلی این اثر هوشمندانه چندان نا آشنا نیست؛ تاثیر رشد جمعیت انسانی و «مصرف اسرافکارانه» برتنوع زیست شناختی سیاره ما چیزی شبیه فاجعه است. اما آنچه کتاب ویلسون را متمایز می سازد، شرح ظریف و برانگیزانندهد علت مهم بودن تنوع زیستی و تشخیص نحوه حفظ این توازن در طبیعت است. ویلسون به عنوان زیست شناس برجسته تکاملی، در این اثر نشان می دهد که رفاه انسان حتی در عصر اطلاعات تا چه حد بر مبنای طبیعتی دارای تنوع استوار است ؛ چون هرچه تعداد گونه های هر اکوسیستم بیشتر باشد، آن اکوسیستم پایدارتر و پربازده تر خواهد بود. او همچنین درباره نیاز به پذیرش مسئولیت ««پاسداشت»» محیط زیست نوشته است. از نظر ویلسون، برای این پاسداشت،نیازی به قوانین حقوقی سفت و سخت دولتی نیست بلکه کاملا برعکس، می توانیم با تکیه بر سازمان های غیردولتی، شرکت های خصوصی و استفاده هوشمندانه از نظام بازار آزاد به این مهم دست پگیدا کنیم. اگر هوشمندانه عمل کنیم، جهان همچنان باقی خواهد ماند، به قول مایکل فارادی، ««هیچ چیز آنقدر عجیب نیست که درست نباشد.»»

کتاب دایره المعارف مصور نجوم

Astronomy

کتاب دایره المعارف مصور نجومAstronomy

انتشارات: سایان
نویسنده: ایان رید پات

تاریخچه ی اکتشافات: تاریخ نجوم را از نخستین تمدن ها تا دوران معاصر دنبال کنید. همسایگان ما در فضا: با راهنمای تصویری و آخرین تصاویر سیارات به گردش در منظومه ی شمسی بروید. راهنمای کارآمد رصد: با استفاده از نقشه ها و راهنماهای صور فلکی راه خود را در آسمان شب پیدا کنید و ستاره ها، کهکشان ها و دیگر اجرام را رصد کنید. دیدار با جهان: با چشم غیرمسلح، دوربین های دوچشمی، یا تلسکوپ ها به گشت وگذار در آسمان بپردازید. توضیحات: در صفحه ی 19 کتاب از عبدالرحمان صوفی به اشتباه به عنوان اخترشناس «عرب» یاد شده است. توضیح این که عبدالرحمان صوفی (376 291 ه.ق)، منجم بزرگ ایرانی صاحب کتاب صورالکواکب است که به صور عبدالرحمان معروف است. برای اطلاع بیشتر رجوع کنید به: مصاحب، دائره المعارف فارسی، ذیل صور عبدالرحمان، و نیز عبدالرحمان صوفی.

کتاب دایره المعارف مصور 100 جانور شگفت انگیز

Super Nature Encyclopedia
(عجیب ترین موجودات سیاره ی ما)

کتاب دایره المعارف مصور 100 جانور شگفت انگیزSuper Nature Encyclopedia

انتشارات: سایان
نویسنده: دورلینگ کیندرزلی

این دایره المعارف در ابتدا نگاهی به سیاره ی زمین و اقلیم های گوناگون آن می اندازد، انواع جانداران از قبیل خارپوستان، کرم ها، پستانداران و… را معرفی می کند، ساختار بدنی و سبک زندگی حیوانات مختلف را مورد بررسی قرار می دهد و درباره فرگشت بحث می کند؛ سپس به معرفی 100 جانور شگفت انگیز که دارای خصوصیات ویژه و جالب توجهی هستند می پردازد.

کتاب چگونه در فضا می میریم

How to Die in Space
(سفری خطرناک از طریق پدیده های اختر فیزیکی)

کتاب چگونه در فضا می میریمHow to Die in Space

انتشارات: مازیار
نویسنده: پل ام ساتر

کتاب «چگونه در فضا می میریم» اثری نوشته «پال ساتر» است که اولین بار در سال 2020 منتشر شد. این کتاب در حقیقت پژوهشی درباره مواد، اشیا و پدیده های پرتعدادی است که می توانند هر کسی را که محدوده های نسبتا امن زمین را ترک می کند، به کام مرگ بفرستند. آن هایی که به پیدا کردن خانه ای جدید بر سیاره های دیگر امیدوار هستند، باید بدانند که باران سولفوریک اسید بر سیاره زهره یا اتمسفر متراکم سیاره مشتری، تنها بخشی کوچک از خطرات این کار به شمار می آید. «ساتر» در رابطه با سفرهای فضایی نیز، پدیده هایی مانند سیارک ها، میدان های مغناطیسی خورشید (و البته گرمای آن)، و ستاره های در حال انفجار را به عنوان نمونه هایی از موانع پرتعداد بر سر راه کاوشگران برمی شمرد. «ساتر» با نثری جذاب و البته طنزآمیز، موضوعات مورد نظر خود را برای مخاطبین تشریح می کند.

کتاب دایره المعارف مصور دایناسور

Dinosaur!
دایناسورها و دیگر جانوران شگفت انگیز ماقبل تاریخ که پیش از این هرگز ندیده اید

کتاب دایره المعارف مصور دایناسورDinosaur!

انتشارات: سایان
نویسنده: جان وودوارد

جهان زنده صحنه ی انواع حیرت انگیزی از حیات بوده است. اما اندک جانوارانی هستند که بتوانند از نظر گوناگونی اندازه و شکوه مطلق با دایناسور های منقرض شده رقابت کنند. دایناسور ها بیش از 160 میلیون سال در دوران میانه زیستی بر زمین حکومت می کردند و نوادگان آن ها امروز هم پیرامون ما زندگی می کنند. نخستین دایناسور ها حدود 235 میلیون سال پیش در دوره تریاسه ی میانی پدیدار شدند. نیاکان آنها شاه خزندگانی کوچک و نحیف بودند که هنگام ایستادن و راه رفتن پاهایشان زیر بدن هایشان قرار می گرفتند. این ایستایش افراشته در دایناسور ها به کمال رسید و یکی از عواملی بود که به بسیاری از آن ها امکان داد آن قدر بزرگ شوند. خیلی از دایناسور ها ، از جمله همه ی دایناسور های گوشت خوار روی دو پا می ایستند و وزن دم درازشان تعادل بدنشان را حفظ می کرد.

کتاب دایره المعارف مصور هواپیما

The Aircraft Book: The Definitive Visual History

یک قرن تلاش برای تسخیر آسمان

کتاب دایره المعارف مصور هواپیماThe Aircraft Book: The Definitive Visual History

انتشارات: سایان
نویسنده: فیلیپ وایت من

این مجموعه دربردارنده ی اطلاعاتی پیرامون اولین تلاش های بشر و اولین ابزارهایی که انسان برای پرواز در آسمان ها از آن بهره برد تا نوع پیشرفته ی هواپیماها که به تدریج با پیشرفت علم در طول تاریخ شکل گرفتند می باشد. پرواز آرزوییست که انسان ها از نخستین نسل بشر در سر خود می پروراندند و به عقیده ی ارویل رایت نمی توان آن را فقط یک تفریح به حساب آورد. کتابی مصور که اطلاعات شما را درباره تاریخچه پرواز تکمیل می کند.

کتاب دایره المعارف مصور فضانوردی

Spaceflight: The Complete Story from Sputnik to Curiosity

کتاب دایره المعارف مصور فضانوردیSpaceflight: The Complete Story from Sputnik to Curiosity

انتشارات: سایان
نویسنده: جایلز اسپرو

این دایره المعارف مصور به بررسی تاریخ فضانوردی از ابتدا تا به امروز می پردازد و همراه با تصاویر رنگی این روند تکامل فضانوردی را از آغاز به سمع و نظر خوانندگان می رساند .


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

بهترین سریال های هندی | 49 سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.