بیوگرافی بورخس به همراه سه داستان کوتاه

“برای من خواندن،شیوه‌ای برای زندگیست.فکر می‌کنم تنها سرنوشت ممکن برای من حیاتی ادبی بود.نمی‌توانم خودم را در جهانی بدون کتاب تصور کنم.من به کتابها محتاجم.آنها همه چیز من هستند.”

خورخه لوئیس بورخس به سال 1899 در بوئنس آیرس آرژانتین به دنیا آمد.پدر وی به وکالت اشتغال داشت و یک استاد روانشناسی نیز بود و قصد داشت نویسنده شود.به گفته بورخس غزلهای زیبایی هم می‌سرود ومادر وی به یک مترجم حرفه‌ای بود.

بورخس
بورخس

بورخس در جوانی به اروپا رفت و در سوئیس و انگلستان به تحصیل پرداخت و پس از بازگشت به آرژانتین مکتب شعری به نام ultraism را معرفی کرد و به چاپ پاره‌ای از مجلات پیشرو کمک شایانی کرد.بعدها با وجودی که از ناراحتی چشم سخت در عذاب بود،ریاست کتابخانه ملی و استادی زبان انگلیسی دانشگاه بوئنس آیرس را برعهده گرفت.

گرچه بورخس به عنوان شاعر،مقاله‌نویس و فیلسوف هم شناخته می‌شود،اما عمده شهرت وی به خاطر داستانهای کوتاهش است:

“هرگز رمان ننوشته ام. چه بنظر من رمان برای نویسنده نیز همچون خواننده در نوبت‌های پی در پی موجودیت می یابد. حال آنکه قصه را می توان به یکباره خواند. به قول پو : چیزی به نام شعر بلند وجود ندارد.”

علایم کاهش حدت بینایی از سال 1940 در وی آغاز شد، پدر وی هم در میانسالی نابینا شده بود.شاید بیماری گلوکوما علت بیماری وی باشد.

وی را نمی‌شد در زمان و زبان خاصی محدود دانست:

“من مطمئناً نویسنده اى خارجى نیستم. نویسنده‌اى هستم که همه مجبورند نوشته هایش را بخوانند، همه مردم خواهان ملاقات با او هستند وتمام شهرها، جاى من است.”

در این زمینه  خواندن مقاله” بورخس و تـﺄثیر آن بر ادبیات داستانی معاصر ایران” را در مجله ادبی قابیل، به شما توصیه می‌کنم.

بورخس

بورخس، غیر از کتاب شعر و داستان کوتاه، چند مجموعه مقالات نیز منتشر کرد. از جمله آثار او”تاریخ ابدیت،هزار تو،آلف،کتابخانه‌ شخصی، پرچم سیاه، باغ کوره راه‌ها، تفتیش عقاید”  و “تحسین سایه”  هستند. او در کشورهای انگلیس،فرانسه و آمریکا، قبل از کشور خود مشهور شد. بورخس در سال 1961همراه ساموئل بکت، موفق به دریافت جایزه‌ ادبی ناشران اروپایی گردید. او از جوانی به ترجمه‌ آثار کافکا،فاکنر،آندره ژید و ویرجینیا ولف پرداخت. بورخس هنری جیمز،کنراد، آلن پو و کافکا را معلمان ادبی،و بودا،شوپنهاور و عطار را از معلمان فلسفی خود می‌دانست.

بورخس در سال 1986 درگذشت.

از بورخس، دو داستان کوتاه برای شما در نظر گرفته‌ام:”شکل شمشیر” و”اما زونز“.

در داستان “شکل شمشیر” بورخس به واسطه پرسوناژ خود، ژان ونسان مون، این یقین را اظهار مى کند که “چیزى که یک انسان انجام مى دهد، انگار که تمام انسان ها آن را انجام داده اند. از این رو ناعادلانه نیست که یک نافرمانى در یک باغ، تمام نوع بشر را فاسد کند، همان طور که ناعادلانه نیست که مصلوب شدن تنها یک یهودى براى نجات یافتن نوع بشر کافى است. شاید شوپنهاور حق داشت که مى گفت: من دیگران هستم، همه انسان ها همه انسان ها هستند، شکسپیر به نوعى ژان ونسان مون بیچاره است.”

داستان اما زونز را در کودکی خوانده بودم،شاید در 8 سالگی ،در یک مجموعه داستان کوتاه که اولین مجموعه داستان کوتاهی بود که از نویسندگان معتبر می‌خواندم. بورخس سرگذشت یک دختر یهودى اصالتاً آلمانى را برایمان تعریف مى کند. داستان در بوئنوس آیرس روى می‌دهد.دختر براى گرفتن انتقام مرگ پدرش، کارى مى کند که توسط ملوانى بیگانه مورد تجاوز قرار گیرد تا بتواند مردى را که خانواده اش را تباه کرده، به قتل برساند و در عین حال توجیه قابل قبولى براى پلیس فراهم مى کند. قصه با این کلمات به پایان مى رسد: “سرگذشت اِما زونز در واقع باور نکردنى بود، ولى او خود را به همه تحمیل کرد؛ چون او حقیقت اجتناب ناپذیر بود. لحن اِما واقعى بود همان طور که عفت و نفرتش واقعى بودند و همان طور که لطمه اى که او تحمل کرد هم واقعى بود. فقط موقعیت‌ها، زمان و بعضى از اسم‌ها جعلى بودند.”

اما داستان کوتاه سوم را از هوشنگ گلشیری برایتان انتخاب کرده ام.نوشته‌ای به نام گنج‌نامه،شما با خواندن این داستان که با زیبایی بسیار نوشته شده  با بیوگرافی بورخس آشنا می‌شوید.

 منابع این نوشته که با خواندن آنها اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد:

یکی از بهترین وب سایتها درباره بورخس البته به انگلیسی بصورت مولتی مدیا

بورخس در ویکی پدیا

داستان نوشته خداوند از بورخس

چند شعر از بورخس

بورخس و روایت داستانی

بورخس نویسنده‌ای بدون رمان

گفتگوی ریتا گیبرت با خورخه لوییس بورخس

 و اما لینکهای دانلود:

شکل شمشیر

اما زونز

گنج نامهi


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم.منابع…

رهبران شرکت‌ها و کشورها در قالب افراد بی‌خانمان- چه کسی می‌داند اگر جبر جغرافیایی و اکوسیستم نبود،…

اگر پدر زیستی استیو جابز او را در یک سناریویی تخیلی به سوریه می‌برد، استیو جابز چه سرنوشتی پیدا می‌کرد؟ یک کارمند؟ یک مدیر رده میانی؟ یکی از انبوه کشته‌های جنگ داخلی این کشور؟بدیهی است که اکوسیستم مناسب و شرایط اقتصادی و یک آبشار…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
6 نظرات
 1. جیک و پیک می گوید

  ایده جالب و قشنگیه در عین حال بسیار مفید…کتابخانه…راستی روز پزشک مبارک!

 2. alireza می گوید

  از کنارت گذشتم و …

 3. دختر كولي می گوید

  روز پزشک مبارک …. کتابخونه ایده خوبیه … خیلی جالب بود

 4. زیر خط it می گوید

  دکتر این بخش کتابخونت بسیار جالبه
  اتفاقاً یکی از دوستام می خواد یه همچین چیزی رو درست کنه.

 5. یک بلاگر می گوید

  سلام. فرصت نشد زودتر خدمت برسم و روز پزشک و راه اندازی منزل نو را تبریک بگویم. امیدوارم اینجا هرچه پربارتر شود و هرگز زیر تیغ فیلترینگ هم نرود!

 6. alireza می گوید

  سلام/یک شعر برای شما از مجموعه شعر همیشه برفی محمود طیاری:

  **قناری
  **

  آواز من/
  وقتی صدای تو/
  وامانده در قفس/

  بس بال و پرفشانده/
  جدا مانده/
  از نفس/

  وامانده در گلو/
  بغضی فشرده دارد و /
  رویای دشت و کوه/

  تنها و نا امید/
  چنگی به قفل می زند/
  اما کو کلید/
  – تا کوهسار/
  هرگز
  /
  آواز من/
  دمساز بال قناری نیست/
  راه و غبار، هست و /
  سواری نیست/

نظرات بسته شده است.