فرهنگ دیجیتالی

امروز وقتی می‌خواستم جستجویی در گوگل انجام دهم که متوجه لوگوی امروزش شدم:

متوجه شدم که امروز ، ۲۵۰مین سالگرد تولد موتسارت است ، پس کمی در مورد موتسارت در گوگل جستجو کردم و لینکهای جالبی را پیدا کردم.

از همه جالبتر ، نسخه آنلاین دست‌نوشته‌های موتسارت در سایت کتابخانه بریتانیا بود. این کتابخانه به شکل بسیار زیبایی دست‌نوشته‌های موتسارت از شاهکارهایش را دیجیتال کرده است.

امکان ورق زدن مجازی یکی از ویژگیهای نسخه دیجیتال دست‌نوشته‌های موتسارت است که بسیار برایم جالب بود. بعلاوه می‌شود روی هر صفحه زوم کرد و با بزرگنمایی بیشتر جزئیات بیشتری را دید و همچنین می‌شود ، موسیقی مربوط به هر صفحه به همراه شرح کاملی درباره هر اثر را گوش کرد و خواند.

کتابخانه ملی بریتانیا از فن‌آوری جالبی به نام Turning the Pages استفاده می‌کند که به کاربران این امکان را می‌دهد در هنگام مطالعه کتابهای الکترونیک دقیقا حال و هوای خواندن نسخه کاغذی کتاب را داشته باشند و علاوه بر آن اضافه کردن موسیقی و یاداشتهای جانبی ، یک محیط تعاملی یا interactive را فراهم می‌آورد.

شما می‌توانید ، دست‌نوشته‌های موتسارت را در اینجا ببینید.

اما دست‌نوشته‌های موتسارت تنها اثری نیست که در سایت کتابخانه بریتانیا قرار داده شده و از این تکنولوژی استفاده می‌کند ، در این کتابخانه می‌توانید قدیمیترین کتاب چاپ شده جهان را که ظاهرا در سال ۸۶۸ در چین چاپ شده ، نسخه اصلی کتاب “آلیس در سرزمین عجایب” نوشته لوئیس کارول ، طراحی‌های زیبای لئوناردو داوینچی و همچنین یک کتاب درباره آناتومی پزشکی که که در قرن ۱۶ چاپ شده را ببینید.

کاش می‌شد در مورد کتابهای ارزشمند و بیشمار خطیمان کار مشابهی انجام دهیم.

 
3 نظرات
 1. narges می گوید

  فیلم زندگیشو دیدین؟
  حتما ببینینش:)

 2. فرشید می گوید

  بسیار لذت بردم
  موفق باشید
  ارادتمند فرشید احمدی

 3. یک نفر همین اطراف می گوید

  سلام
  سایتت واقعا جالب و دوست داشتنیه . از صبح همین جور گیر بودم چرا آرم گوگل این شکلی شده و به نوعی دغدغه شده بود . وقتی اینجا دلیلش رو خوندم لذت بردم . در اولین فرصت آدرس شما را درون وبلاگم میگذارم .
  موفق باشید

نظرات بسته شده است.