کشور ونزوئلا فروش ارز دیجیتالی خود را به پشتوانه ذخایر نفتی آغاز کرد

0

کشور ونزوئلا به طور رسمی ارز دیجیتالی Petro را عرضه کرد. پیش‌فروش توکن‌های این پول دیجیتالی از دیروز آغاز شده است.

در حال حاضر، حدود ۸۲ میلیون توکن یا ICO برای فروش آماده و در دسترس است. دولت ونزوئلا می‌خواهد این میزان سکه دیجیتالی را در مدت یک ماه وارد بازار کرده و به فروش برساند.

این پول مجازی به نام «پترو» اولین ارز دیجیتالی مبتنی بر بلوک‌چین اتریوم است که توسط یک دولت برای نجات اقتصاد آن عرضه می‌شود. در ماه‌های اخیر، اقتصاد این کشور اوضاع خوبی نداشته و تورم در آن چهار برابر شده است. ارزش یک «بولیوار» واحد پول این کشور به میزان بسیار پایین ۰.۰۰۰۰۴ دلار رسیده است.

عرضه پول دیجیتالی «پترو» با پشتوانه نفت به دستور و تصمیم مستقیم رییس‌جمهور این کشور، نیکولاس مادورو انجام گرفته است تا بتواند اقتصاد این کشور را تقویت و از این بحران خارج کند. مادورو می‌خواهد این سکه‌های مجازی را جایگزین پول نقد «بولیوار» کند.

در نهایت، قرار است ۱۰۰ میلیون سکه دیجیتالی پترو وارد بازار شود. هر سکه دیجیتالی یک بشکه نفت را پشتوانه خود خواهد داشت. بنابراین؛ دولت ونزوئلا برای راه‌اندازی این ارز دیجیتالی حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نف از ذخایر این کشور را هزینه خواهد کرد.

آینده پر مخاطره پترو

نشریه بلومبرگ طی گزارشی، عنوان کرد مادورو، رییس‌جمهور کشور ونزوئلا گفته ارز دیجیتالی «پترو» از پشتوانه‌های ذخایر طلا و الماس نیز سود می‌برد. اما این نشریه اذعان می‌کند که هیچ روشی برای تبدیل «پترو» به طلا وجود ندارد و معلوم نیست این ادعا صحیح باشد.

یکی دیگر از اهداف عرضه «پترو» به دور زدن و مقابله با تحریم‌های مالی این کشور از سوی ایالات متحده و دیگر کشورها برمی‌گردد. مادورو در اواخر سال گذشته با اعلام خبر رسمی عرضه پول دیجیتالی، گفت این پول می‌تواند بر تحریم‌های امریکا غلبه کند.

کارشناسان بازار و ارزهای دیجیتالی، اعتقاد دارند که این تصمیم دولت ونزوئلا در ارایه «پترو» یک ماجراجویی و ریسک بزرگ است که همه جوانب آن ارزیابی نشده است. این کشور نیز همانند بسیاری از فعالان و شرکت‌های استارتاپی تصور می‌کند که ارز دیجیتالی می‌تواند نجات‌بخش اقتصاد بحران‌زده ونزوئلا باشد و روشی نوین برای تقویت سرمایه‌گذاری است.

مخالفان مادورو به سرمایه‌گذاران و خریداران «پترو» هشدار دادند که این پول هیچ‌گونه ارزشی ندارد و پس از کنار رفتن مادورو یا سرنگونی دولت او؛ بی‌اعتبار خواهد بود. انتخابات بعدی کشور ونزوئلا در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.