اپل استخراج ارز دیجیتالی با دستگاه‌های آیفون و آیپد را ممنوع کرد

0

اخیرا اپل محدودیت‌های جدیدی برای استفاده از ارزهای دیجیتالی روی دستگاه‌های آیفون و آیپد وضع کرده است.

در دستورالعمل جدید اپ‌استور اپل آمده هیچ اپلیکیشنی اجازه استخراج یا همان ماینینگ ارزهای دیجیتالی را ندارد جز اینکه پردازش این عملیات در خارج از دستگاه‌های iOS باشد.

ظاهرا سیاست‌های جدید اپل در قبال ماینینگ ارز دیجیتالی از نگرانی برای خالی شدن شارژ باتری و دستگاه‌های موبایل نشات می‌گیرد. اپل در دستورالعمل جدید خود صراحتا اعلام کرده است هر اپلیکیشنی یا تبلیغاتی روی دستگاه‌های آیپد و آیفون نباید پروسس‌هایی را در پس‌زمینه برای استخراج بیت‌کوین و دیگر پول‌های دیجیتالی اجرا کند.

در حال حاضر، ماه‌ها است که وب‌سایت‌ها گرفتار این موضوع شدند و از ارزکاوی برخی تبلیغات یا اپلیکیشن‌ها و کدهای مخفی رنج می‌برند.

یک شرکت ثالث اقدام به درج آگهی روی وب‌سایت پربازدیدی می‌کند و بعد کدهای مخفی پشت‌سر این تبلیغ سعی می‌کنند از قدرت محاسباتی پردازنده کامپیوترهای بازدیدکننده‌های سایت برای ارزکاوی بهره ببرند.

این ارزکاوی باعث هدر رفتن قدرت سیستم‌های قربانی می‌شود و تمام پهنای‌باند اینترنت و وب‌سایت را به خود اختصاص خواهد داد.

حتا سایت‌هایی مانند یوتیوب و گوگل هم ندانسته در دام این تبلیغات ارزکاوی افتادند ولی بعدا گوگل اقدام به حذف و مسدود کردن آن‌ها کرد.

دستورالعمل جدید اپل درباره ارزکاوی تنها شامل فعالیت‌های پس‌زمینه و مخفیانه ارزکاوی نمی‌شود و حتا اگر کاربری به طور عمدی و دانسته اقدام به دانلود اپلیکیشنی برای استخراج ارز دیجیتالی روی آیپد و آیفون کند؛ جلوی فعالیت‌اش گرفته می‌شود.

اپل به طور آشکارا استفاده از هر نوع اپلیکیشن ارزکاوی چه عمدی یا سهوی و اغفال‌کننده را ممنوع اعلام کرده است.

هرگونه فعالیت ارزکاوی ممنوع

دستگاه‌های iOS زیاد برای کارهای ارزکاوی مناسب نیستند و بعید است کاربری بخواهد چنین برای آیفون و آیپد پول بدهد تا ارز دیجیتالی استخراج کند.

بسیاری از ارزکاوی‌های بیت‌کوین مبتنی بر تراشه‌های سفارشی شده ASIC هستند و نیاز به کارت‌های گرافیکی بسیار قدرتمندی در کنار پردازنده و رم زیاد دارند. دستگاه‌های آیفون و آیپد معمولا چنین قدرت محاسباتی و پردازشی ندارند و نمی‌توانند برای ارزکاوی گزینه مناسبی باشند.

از سوی دیگر، قدرت محاسباتی این دستگاه‌های براساس هر دلار بسیار گران تمام می‌شود و کاربران ترجیح می‌دهند به سراغ خرید دستگاه‌های دیگر برای ارزکاوی بروند.

به همین دلیل؛ موضوع ارزکاوی مستقیم روی دستگاه‌های iOS از حساسیت بسیار بالایی برخوردار نیست. اپل هم با دانستن این موضوع، در دستورالعمل جدید اپ‌استور تاکید دارد که اپلیکیشن‌ها نمی‌توانند اپ‌های دیگر را برای دانلود یا حضور در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنند یا به دروازه‌ پرداخت پول برای ارزکاوی‌ روی دیگر دستگاه‌ها تبدیل شوند.

در ماه‌های اخیر، نگرانی‌های زیادی پیرامون ارزهای دیجیتالی و سوءاستفاده‌های احتمالی از غفلت کاربران برای ارزکاوی روی دستگاه‌های مختلف به وجود آمده است. سیاست‌ها و دستورالعمل جدید اپل هم در همین جهت و برای جلوگیری از ورود انواع اپلیکیشن‌ها یا بدافزارهای ارزکاوی به اپ‌استور است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.