بیماریها و سندرمهای عجیب پزشکی: نفرین اودین و سندرم آلیس در سرزمین عجایب

در تکستها و کتابهای رفرانس پزشکی ، گاه به بیماریها و سندمهایی برمی‌خوریم که عناوین آنها یا خود بیماری در نگاه اول بسیار عجیب و شگفت‌آور به نظر می‌رسند. در روزنامه Sydney Morning Herald در نوشته جالبی ، تعداد قابل توجهی از این بیماریها ، همراه شرح مختصر و مفید و ساده آنها ، آورده شده بود. مطمئنا خواندن آنها می‌تواند برای مخاطبان پزشک و غیرپزشک جالب باشد. این نوشته را در ۳ قسمت ترجمه خواهم کرد. به قسمت اول ، توجه کنید:

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

این سندرم میکروپسی micropsia هم نامیده می‌شود ، این بیماری باعث تحریف ادراک دیداری می‌شود ، بطوری که بیمار اشیای نزدیک را به صورت نامتناسب کوچک می‌بیند. در واقع حالتی شبیه به دیدن اطراف از انتهای مخالف یک تلسکوپ پیش می‌آید. این سندرم نامش را از شخصیت اصلی رمان تخیلی لوئیس کارول یعنی “آلیس” گرفته است. در قسمتی از رمان ، آلیس بعد از مصرف داروهای پزشکی جادویی اشیا را بسیار کوچک یا بسیار بزرگ می‌دید. در عالم واقع ، این سندرم بصورت موقتی در بعضی بیماران مبتلا به میگرن دیده می‌شود. کارول از میگرن رنج می‌برد ، بنابراین شاید وی تجربه شخصی خود را در رمانش ، نوشته باشد.

پیکا

این بیماری اشتهای وسواسی به چیزهای غیرمأکول است ، چیزهایی مثل خاک ، سنگ ، خاکستر سییگار ، سریشم ، نشاسته آهارزنی ، یخ یا حتی مو. این سندرم معمولا در خانمهای حامله و کودکان خردسال مخصوصا در مناطق فقیرنشین دیده می‌شود. تصور می‌شود این بیماری با کمبودهای غذایی مرتبط باشد و با مکملهای غذایی درمان می‌شود. البته کمبودهای تغذیه‌ای فقط یکی از تئوریهای زیادی است که درباره پیکا مطرح است و دلایل دقیق آن ناشناخته است. این سندرم همچنین در بیماران صدمه دیده از لحاظ مغزی و بیماران روانی دیده می‌شود ، در این بیماران پیکا می‌تواند خطرناک باشد ، چرا که ممکن است آنها اشیای تیز را ببلعند(acuphagia ) . اشیای هضم نشده می‌توانند ، بزوآرها bezoars یا سنگهای کلسیفیه شده را در معده این بیماران ایجاد کند.

سندرم تکیه صدا یا ACCENT خارجی

تصور کنید شخصی ناگهان تکیه صدای فرانسوی ، اسکاتلندی یا ایتالیایی پیدا کند ، همه چیز شبیه یک شوخی به نظر می‌رسد ولی این سندرم با قربانیانش هیچ شوخی‌ای ندارد. این سندرم معمولا بعد از سکته‌های مغزی یا صدمه‌های مغزی دیگر رخ می‌دهد. بدون هیچ اخطاری ، ناگهان بیماران تکیه صدای یک زبان خارجی را جانشین زبان مادری خود می‌کنند. این زبان جانشین می‌تواند طیف گسترده‌ای از سوئیسی تا زبان اهالی آفریقای جنوبی را داشته باشد. دکتر جنیفر گارد و دکتر جان کلمن پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در این زمینه تحقیقی انجام دادند . بر طبق نتایج این تحقیق مبتلایان به این سندرم ، هرگز تکیه صدای زبان جانشین شده را نشنیده بودند. بنابراین به نظر می‌رسد ، مبتلایان واقعا تکیه صدای یک زبان خارجی را پیدا نمی‌کنند ، بلکه فقط تکیه صدایشان شبیه یک زبان خارجی می‌شود .این سندرم به علت آسیب نواحی‌ای از مغز است که مسئول تولید زبان ، زیری و بمی صدا ، تلفظ و الگوهای زبان هستند.

نفرین اودین odine

نفرین اودین نام عجیبی است ، برای یک مشکل نامطبوع. نفرین اودین نوعی اختلال خواب است که ناشی از اختلال دستگاه عصبی خودکار است. میتلایان به این بیماری نمی‌توانند خودبخود نفس بکشند ، آنها برای نفس کشیدن مجبورند که هر دم و بازدم را بطور ارادی و آگاهانه انجام دهند ، بنابراین اگر آنها بخوابند ، خفه خواهند شد. دستگاههای رسپیراتور می‌تواند به این بیماران کمک کند. نام دیگر این سندرم هایپوونتیلاسیون آلوئولار مرکزی ارثی است. نفرین اودین نامش را از افسانه پری دریایی گرفته است. در این افسانه پری دریایی عاشق یک انسان می‌شود و در ازای این عشق جاودانگیش را از دست می‌دهد . اما اودین ، روزی عشقش را در آغوش زنی دیگر می‌یابد و مرد را نفرین می‌کند که وقتی به خواب فرو رود ، بمیرد.

 
2 نظرات
  1. بازیگرآماتور می گوید

    این مطلبت خیلی خوب عالی بود. راستی من هم پزشکم.

  2. سولوژن می گوید

    این نفرین اودین یک مقدار زیادی کشنده نیست؟ کافی است طرف یک بار حواس‌اش پرت شود.
    این بیماری چگونه به وجود می‌آید؟ به خاطر آسیب مغزی؟! چون فکر نکنم منشاء ژنتیکی داشته باشد (وگرنه بچه خیلی زود بعد از به دنیا آمدن می‌مرد).

نظرات بسته شده است.