فیلم سیریانا : معرفی و بررسی

دیروز فرصتی پیش آمد تا فیلم “سیریانا” را ببینم. در روزنامه‌ها و مجلات و سایتها مخصوصا این یکی دو ماهه مطالب زیادی را می‌شد ، درباره این فیلم دید.

اگر به دنبال یک فیلم سرگرم‌کننده هستید که هضم و جذبش آسان باشد و بشود در آخر شب پس از کار روزانه آن را دید و تجدید قوا کرد ، فیلم سیریانا ، فیلم مناسبی برایتان نیست.

فیلم سیریانا

خوب برویم سراغ فیلم : فیلم با صدای اذان و الله‌اکبر و نمایی از کارگران پاکستانی در یک شهر فرضی عربی کناره خلیج فارس شروع می‌شود ، در کمال تعجب صحنه بعدی فیلم متعلق به تهران و یک پارتی است و شما جورج کلونی را می‌بینید که در یک پارتی در تهران شرکت کرده است. در ادامه جورج کلونی در یک بمب‌گذاری در تهران مشارکت می‌کند.این قسمتها در لوس‌انجلس فیلمبرداری شده‌اند و از بازیگران ایرانی در آنها استفاده شده است. اینها سکانسهایی هستند که در مجلات سینمایی و حتی سایتها و وبلاگها به آنها اشاره نشده است!

فیلم سیریانا ، فیلمی است پازل‌گونه و پر از کاراکترهای مختلف و روابط متعدد . اعتراف می‌کنم تا آخر فیلم برای اینکه سررشته حوادث از دستم خارج نشود ، زحمت زیادی متحمل شدم!

فیلم را استیون گیگان نوشته و کارگردانی کرده است.فیلمنامه بر اساس کتابی به نام “شری نمی‌بینم” نوشته شده است. گیگان نویسنده فیلم ترافیک هم بوده است.

از هنرپیشه‌های مشهور فیلم جورج کلونی ،مت دیمون و آماندا پیت را می‌توان نام برد.

فیلم کلا درباره فساد و بازیهای پشت پرده صنعت نفت جهانی است . ولی نوع پرداخت فیلم وقایع‌نگارانه است و نه قضاوت‌گرانه ، به عبارت دیگر فیلم قضاوت را به تماشاگر سپرده و خود هیئت منصفه تشکیل نداده است ، گرچه با توجه به بینش و علایق خود در حین تماشای این فیلم حتما موضع‌گیری خواهید کرد ولی فیلم نگاهی سیاه و سفید به کاراکترها و وقایع ندارد ، نه خوب مطلق درست کرده و نه شر مطلق آفریده. همیشه فیلمهایی از این دست را پسندیده‌ام.

گویا بعد از ساخته شدت و اکران فیلم ، مخالفتهایی هم با آن در آمریکا و غرب انجام شده است. جورج کلونی در مقام پاسخ جمله جالبی گفته:”اگر به دلیل مخالفت با سیاستهای آمریکا به من لقب خائن داده‌اند به این لقب افتخار می‌کنم ، زیرا می‌خواهم در جبهه حق تاریخ باشم.” گرچه فیلم نگاه جانب‌گرانه نداشته ولی داشتن همین نگاه بی‌طرفانه در هالیوود چیز مرسوم و معمولی نیست.

اگر بخواهم به بعضی از شخصیتهای اصلی این فیلم بپردازم می‌توانم به این موارد اشاره کنم: کارگران پاکستانی که باید در شرایطی غیرانسانی در یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کار کنند ، عوامل واشنگتن‌نشین سیاست‌گذار ، دو شاهزاده عرب یکی روشنفکر و رفورمیست ودیگری خوشگذران ، شرکتهای نفتی چینی و آمریکایی ، مت دیمون در نقش یک کارشناس نفتی خبره ، جورج کلونی بازیگری که ۱۵ کیلوگرم برای ایفای نقش وزن در عرض یک ماه وزن اضافه کرده در نقش یک مأمور سیا و…

می‌بینید که تعدد شخصیت زیادی در این فیلم داریم و حوادث لزوما به ترتیب چیده نشده‌اند.

می‌گویند که شاهزاده عرب روشنفکر در این فیلم کنایه‌ای است از “رفیق حریری” ، البته به نظر می‌رسد نویسنده فیلمنامه چندان تعمدی در این مطلب نداشته است.

به هر حال اگر می‌خواهید یک فیلم افشاگرانه سیاسی از نوعی متفاوت ببینید ، این فیلم را از دست ندهید و توصیه دیگرم این است که شکیبایی خود را تا اواخر فیلم صبر کنید و فکر نکنید تنها شما هستید که از تعدد حوادث و شخصیتهای این فیلم و سرراست نبودنش خسته می‌شوید.

 
2 نظرات
 1. گنجشکک اشی مشی می گوید

  دورود /

  ممنون .. اطلاعات خوبی درباره این فیلم دادید .
  البته پیشتر در مطلبی که روزنامه شرق چاپ کرده بود اشاره به سکانسهای مربوط به تهران شده بود که به خاطر اشتباه ویراستاری وحشتناکی که کرده بودند مجبور شدم با اونها تماس بگیرم که به دادگاه نرفتن سردبیر و مدیر مسئول روزنامه نشون داد احتمالا غیر از من کس دیگه ای متوجه موضوع نشده بود .

  به هر حال .. یاد آوری جالبی بود ..

  وقت خوش ./././././././

 2. هاله می گوید

  علی‌رضا جان سلام. خیلی‌ها فیلم رو در جهت توهین به ایرانی‌ها دیدند ولی به نظر من بیش‌ترین توهین رو به سیاست و سیاست‌گذاران آمریکاتی و عدم درست‌بینی و آینده‌نگری‌شان داشت.

نظرات بسته شده است.