وقتی گوگل جان آدم‌ها را نجات می دهد : داستانی دیگر از کمک گوگل به پزشکان

دکتر تاد میشل ، پزشک بیمارستانی در آمریکا ، وقتی یک خانواده شش نفره را ویزیت می ‌کرد که مبتلا به تهوع و استفراغ و اسهال شده بودند ،در ابتدا به چیزی جز مسمومیت غذایی ساده فکر نمی‌کرد  ، ولی وقتی از آنها شر ح حال گرفت ومتوجه شد ، غذایی استفاده کرده‌اند که در آن از یک نوع قارچ وحشی استفاده شده ،متوجه وخامت اوضاع شد.

آنها احتمال داشت نوعی قارچ خورده باشند که باعث آسیب شدید کبد و کلیه و نهایتا مرگ آنها شود. اعضای خانواده ۱۷ تا ۸۳ سال سن داشتند ، در آمریکا پادزهری برای این نوع قارچ وجود نداشت و یا دست‌کم سازمان غذا و داروی آمریکا FDA آن را تأیید نکرده بود.

هر ساله مسمومیت با قارچ ۴۰۰ نفر را به بیمارستان‌های کالیفرنیا می‌فرستد ولی این نخستین مورد مسمومیت قارچی بود که دکتر تاد میشل با آن روبرو می‌شد ، با وجود وخامت اوضاع بیماران وی به معجزه در پزشکی اعتقاد داشت ، نخست باید مطمئن می‌شد که آنها واقعا با قارچ مسموم شده‌اند ، چند برابر شدن سطح آنزیم‌های کبدی خون در عرض چند ساعت ، تشخیص را تأیید کرد.

مسمومیت این خانواده با قارچی به نام Amanita phalloides صورت گرفته بود ، دکتر دست به دامان گوگل و سرویس گوگل اسکولار شد و دنبال پادزهری برای این نوع قارچ گشت ، تا اینکه مقاله‌ای را پیدا کرد که در ان نوشته شده بود ، عصاره نوعی گیاه وحشی بیابانی می‌تواند در این نوع مسمومیت نقش محافظتی داشته باشد. در واقع استفاده از عصاره این گیاه نوعی درمان سنتی بود و در مطالعه‌ای که در سال ۱۹۷۰ انجام شده بود ، تأثیر این ماده به اثبات رسیده بود.

شرح ماجرای کوشش دکتر تاد میشل بسیار طولانی است ، کارها اصلا آسان نبود ، ابتدا باید عصاره گیاه را به اروپا سفارش می داد و دشوارتر از آن باید راهی برای غلبه بر قوانین سخت‌گیرانه FDA پیدا می‌کرد که راه ورود داروهای تأییدنشده را به آمریکا می‌بست ، اما این پزشک توانست بر همه این موانع غلبه کند و در نهایت باعث نجات جان ۵ نفر از اعضای خانواده شود.

داستان کامل را اینجا بخوانید.

 
2 نظرات
  1. پزشكي تبريز 78 می گوید

    اتفاقا من هم در دوره اینترنی ۴ بیمار داشتم که با قارچ آمانیتافلوئیدس مسموم شده بودند. ۳ تاشون رفتند آی سی یو و از اون سه تا دو نفر مردند. دو نفر دیگه زنده موندند. اعضای یک خانتواده فقیر بودند.
    با وجودیکه که وقاعا برای زنده موندنشون تلاش کردیم اما خب اون دو نفر زنده نموندن. اما روش کار ما در اصل بر مبنای علائم و آزمایشگاه بود، یعنی تصحیح اسیدوز، کنترل فشار خون، ساپورت تنفسی و کارهای روتین مسمومیت و این قبیل کارها.

  2. شایان می گوید

    جالب بود …

نظرات بسته شده است.