مداوای جراحت عجیب سرباز آمریکایی

جنگ ، پزشکان را با وضعیت‌ها و جراحات عجیب و غریبی روبرو می‌کند که در حالت عادی کمتر با آن برخورد می‌کنند.

دن پاورز یک سرجوخه ارتش آمریکا است. تابستان امسال وی برای دومین بار برای آموزش پلیس‌های عراقی به این کشور سفر کرده بود.

در روز دو جولای بعد از انفجار یک بمب در نزدیکی بغداد ، گروه وی برای پیگیری مسئله به محل انفجار رفتند. انفجار ، بزرگ نبود و گروه آقای پاورز مشغول بازجویی از حاضران در محل شدند که ناگهان پاورز احساس درد شدیدی در سرش کرد. برای یک لحظه فکر کرد که گلوله ای به سرش خورده است.

ولی در واقع یک کارد نه اینچی جمجمه‌اش را شکافته بود و داخل شده بود. چاقو در محلی کمی بالاتر از استخوان گونه وارد شده بود و به طرز خطرناکی به لب گیجگاهی مغز ، نزدیک بود. چاقو سینوس کاورنوس را سوراخ کرده بود و به شریان کاروتید داخلی هم آسیب رسانده بود.

وی به بیمارستانی در عراق برده شد ، بعد از شروع جراحی و بیرون کشیدن کارد ، وی شروع به خونریزی زیادی کرد. ولی شانسی که این سرباز داشت این بود که هزاران کیلومتر دورتر در بیمارستان بتسدای آمریکا ، یک جراح عروق مغز ، به طور زنده شاهد عمل بود. وی توصیه کرد که بیمار به سرعت به بتسدا آورده شود. ۱۳ ساعت طول کشید که وی به آمریکا برسد ، تا در آنجا شریان کاروتیدش ترمیم شود و مورد کرانیوپلاستی قرار بگیرد.

پاورز ۴ روز در حالت کما نگه داشته شد ، در حالی که پزشکان از آسیب مغزی و کوری وی ، واهمه داشتند ، پاورز ضایعه مغزی‌ای ندید.

البته پیداست که نقل این داستان‌های امیدبخش با اهداف نظامی و روحیه دادن به سربازان خسته آمریکایی صورت می‌گیرد و گرنه در همه موارد شانس و بخت و اقبال و فناوری برای نجات دادن یک نفر دست به دست هم نمی‌دهند.

منبع : CNN

عکس‌های دیگری از وضعیت جراحت این سرباز را می‌توانید در ادامه پست ببنید.

اخطار : عکس‌ها ممکن است برای شما ناخوشایند باشند.

 
8 نظرات
 1. یک خواننده می گوید

  حالا این چاقو از کجا اومده بود؟
  پاسخ : مشخصه که کار یک عراقی بوده.

 2. astm1834 می گوید

  چاقو از کجا اومده؟…هوا؟

 3. علی یوسفی می گوید

  خیلی فوق العاده بود . عکسهایش هم همینطور .
  مرسی علی جان .
  عکس.
  عکس بعضی ها !!!
  عکس.
  … !

 4. rouzbeh می گوید

  Internal Carotid perforation,(Arterial damage) plus sinus cavernous trauma(major venous Injury)would cause Intra cranial Hemorrhage,and hemorrhagic shock.
  and even the best neurosurgeons can not perform any surgery on that.unless prompt craniotomy.
  there is no doubt that westerners are pretty good in their medicine like many other things,and this is what I see and experience everyday. but We can not do miracles dude,Baghdad or California.doesn’t make a different.
  so I agree that it was just a story for the news… .
  پاسخ : کمی که چه عرض کنم ، خبر تا حد زیادی مشکوک است و غیرمنطقی.

 5. massoud می گوید

  اتفاقا شش هفت ماه پیش یک همچین کیسی بیمارستان طالقانی آورده بودند . ولی با این تفاوت که چاقو وارد قسمت قدامی حفره اینفرا تمپورال شده بود و به صورت کج تا لبه ی پوستریور پالات نرم منتهی شده بود . مریض وقتی داشته دو نفری رو که با هم دعوا می کردند جدا می کرده چاقو بهش اصابت کرده بود . اکثر جراح ها قبولش نکرده بودند که آخرش یه جراح فک و صورت (دندان پزشک. همونی که تو عکسا هست) اونو در آورد . چاقو دارای دندانه های درشت بود که در راموس مندیبل گیر کرده بود وهمین کار در آوردنش رو سخت می کرد . چون مریض بسیار آدم قویی بود کاملا سالم و فقط با چند تا بخیه بعد از مدتی به خانه برگشت. عکس هاش هم می زارم که خودم از کنگره گرفتم .عکس تو بیمارستانش رو ندارم عکس ها اگه خوب نیست شرمنده با یه ۱۸-۵۵ بهتر از این نمیشه!
  http://i19.tinypic.com/721b3oj.jpg
  http://i17.tinypic.com/8aa5cv6.jpg
  پاسخ : خیلی ممنون از شما هم بابت کامنت و هم عکس‌ها. کیس شما ظاهرا خونریزی و آسیب شریانی نداشت.

 6. سمراد می گوید

  زیبا و جالب بود
  البته نشونه گیری عراقی هم عالی بوده
  اما خدا به عراقی ضد حال زد
  😉

 7. sh می گوید

  درسته که میگن اگر خدا بخواهد برگ هم از درخت نمی افتد.
  با قرارگرفتن این چاقو در آن ناحیه …واقعا که همه چیز در دست خداست.

 8. brigham می گوید

  May be America should not stick herr nose into everybody’s business in the world. That way, no one would die or be injured and every one would have been much happier! Pooooooor GUY!!!

نظرات بسته شده است.