خبرگزاری‌های ۲.۰، NowPublic

1

گوشی‌های مجهز به دوربین‌های با وضوح بالا، اینترنت موبایلی و سرویس‌های میکروبلاگینگ و سایت‌های لینک‌پراکنی جمعی مدتهاست که روند خبررسانی را متحول کرده‌اند، به همین خاطر مدتهاست که در مورد اصطلاحات جذابی به نام روزنامه‌نگاری سایبر و روزنامه‌نگاری شهروندی، بحث و گفتگو می‌شود. دیگر هر کاربر اینترنتی معمولی، با آپلود یک عکس و ویدئو، نوشتن در وبلاگش، یا لینک دادن به یک خبر، یک شبه‌روزنامه نگار محسوب می‌شود.

بعضی‌ها معتقد با تقابل روزنامه‌نگاری سنتی و روتین با روزنامه‌نگاری سایبر و شهروندی هستند و در مقابل برخی هم باور دارند که این دو می‌توانند با کمک هم، خبررسانی را به جایگاهی برسانند که پیش از این تصور آن هم محال بود.

در همین راستا، سایت‌های مثل newsvine از مدتها پیش راه افتاده‌اند و همچینن سایت خبرگزاری معتبری مثل رویترز از مدتها قبل، قسمتی را برای دریافت خبر و عکس و ویدئو از روزنامه‌نگاران شهروندش، افتتاح کرده است.

در مورد روزنامه‌نگاری شهروندی، به طور مفصل قبلا در این پست نوشته بودم، اما سایتی که امروز می‌خواهم به شما معرفی کنم، NowPublic نام دارد.

dsagsdg.gif

«لئونارد برودی»، مؤسس این سایت خبری، ترجیح می‌دهد از اصطلاح روزنامه‌نگاری استفاده نکند، اما علاقه دارد که سایت NowPublic را رویترز ۲.۰ معرفی کند.

NowPublic، سایتی در مورد رخدادهای تازه است و به وسیله کاربرانش اداره می‌شود. کاربران این سایت ارتشی از چشم‌ها و گوش‌ها را می‌سازند که انبوهی از خبرهای دست اول را برای این سایت مهیا می‌کنند.

کاربران این سایت را می توان به ارتشی از مورچه‌ها تشبیه کرد که البته به توییتر و ویدئوهای یوتیوب و uStream تجهیز شده‌اند.

promo_crowdpower1.png

سیاست‌های کلان و فشارهای سیاسی می‌توانند، روند روایت خبر را دستخوش تغییرات زیادی کنند، یک خبر حاشیه‌ای ممکن است برجسته شود و یک خبر مهم ممکن است به حاشیه رانده شود و یا اصلا حذف شود.

اما سایت‌های مثل NowPublic این امید را زنده می‌کنند، که رفته‌رفته شاهد رواج و محبوبیت خبرگزاری‌هایی با سبک و سیاق تازه خواهیم بود، خبرگزاری‌هایی که در آنها هر کس بتواند خبری را ایجاد یا ویرایش کند، نظر و زاویه دید متفاوت خود را بیان کند، عکس و ویدئوی مرتبط با خبر آپلود کند و در بحث‌ها شرکت کند.

gewgwegweg.gif

به سایت NowPublic بروید و ثبت‌نام کنید. حالا شما یکی از همان مورچگانی هستید که در موردش صحبت کردم!

 
1 نظر
  1. مارمولک می گوید

    الآن من دیگه حس می کنم وضع طوری شده که تولید کننده خبر مهم نیست فقط گروهی که می تونه خبرهای داغ بیشتری رو داشته باشه حالا از هرجا اورده باشه اون مهمتر هستش.

    نتونستم سایت رو باز کنم (نمی دونم چرا) ولی ایده این دسته سایت ها واقعاً جز معجزه ها تو بخش خبررسانی اینترنتی هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.