قزل آلای بدن‌ساز!

6

قزل‌آلایی که در تصویر مشاهده می‌کنید، مسلما نه سررشته‌ای از بدن سازی دارد و نه اهتمامی در این ورزش داشته است، دور آمپول هم نمی‌گشته است!

قزل آلا

پژوهشگران موفق شده‌اند قزل‌آلای تغییرژنتیکی داده شده‌ای، پرورش دهند که حجم عضلانی بیش از حد معمول دارد. این تحول می‌تواند، صنعت آبزی‌پروی تجاری را رونق بدهد.

«تری بردلی»، استاد آبزی‌پروری دانشگاه رد آیلند، ده سال زمان صرف این طرح کرده است، طرحی که در آن وی روی اثر مهار میوستاتین، تحقیق می‌کرد. میوستاتین پروتئینی است که به وسیله سلول‌های عضلات اسکلتی ساخته می‌شود، وارد خون جاندار می‌شود و رشد عضلانی را کند می‌کند. تعداد فیبرهای عضلانی در پستانداران بعد از تولد، محدود باقی می‌ماند، ولی در ماهی‌ها، با افزایش سن بر تعداد این فیبرها افزوده می‌شود.

در این تحقیق، گروهی از محققان با صرف ۵۰۰ ساعت وقت به تخم‌های ۲۰ هزار قزل‌آلا، انواع مختلف DNA مهارکننده میوستاتین را تزریق کردند. بعد از دو سال، بیشتر این ماهی‌ها، افزایش توده عضلانی را نشان دادند، آنها حتی شکم‌هایی با شش طبقه ماهیچه داشتند که درماهی‌های معمولی غیرمعمول است! به علاوه آنها به مانند بدن‌سازها یک توده عضلانی بر پشت خود داشتند، طوری که به نظر می‌رسید شانه‌های عضلانی هم یافته‌اند!

منبع: gizmag

   
6 نظرات
 1. یک دبیر می گوید

  ا……………………..ه! مرغ جوجه کشی کم بود حالا این 🙁 بابا بذارین ملت چهار تا غذای سالم بخورن.

 2. شاهین می گوید

  دیگه به این به قزل آلا نمیشه گفت؛ باید گفت “هرکول ماهی”!
  دی.ان.ای چه ها که نمیکنه، حتمن چند وقت دیگه رو انسان هم این طرح رو پیاده می کنن: “هر کی میخواد بچه اش هرکول شه بیاد..”

  جالب بود، تشکر..

 3. آرش می گوید

  پست‌های مشابه ، این مطلب را پیشنهاد می کنه :
  https://1pezeshk.com/archives/2008/09/strong_toddler.html
  که فایرفاکس اون را به عنوان reported attack site میشناسه.
  درضمن این پینگلیش به فارسی گوگل هم که اینجا فعال کردید یه کم رو اعصابه وقتی می خوای وسطش انگلیسی بنویسی. بهتر بود با یه گزینه بشه غیرفعالش کرد.

 4. جواد می گوید

  واقا زحمات میکشد مرسی

 5. local می گوید

  دو تا سوال به ذهنم رسید:
  ۱-اگه مثلا یک قسمت از عضلات این حیوان به حدی رشد کند که به یک استخوان فشار وارد کند و موجب احساس درد مزمن در حیوان شود، محققان فضول که چنین تغییرات ژنتیکی در بدن این حیوان داده اند متوجه این موضوع می شوند؟ اصلا این چیزها اهمیتی برایشان دارد؟
  ۲-مگه در تجارت گوشت تنها چیز مهم حجم آن است، تا آنجایی که من شنیده ام گوشت حیوان عضلانی به اندازه گوشت حیوانات معمولی لذیذ نیست.

 6. hamidreza می گوید

  merci
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.