چگونه سایت معتبر Wired خبر نادرست مرگ استیو جابز را منتشر کرد!

همزمان با ۲۵ ساله شدن سیستم عامل مکینتاش اپل، دیروز خبری در سایت مجله Wired دیده شد که همه را متحیر کرد: «استیو جابز به خاطر ایست قلبی مرده است!» در کمتر از دوساعتی که این خبر نادرست روی سایت مجله بود، خبر به سرعت در شبکه‌های لینک‌دهی اجتماعی و توییتر منتشر شد.

اما این خبر را هیچ کدام از نویسندگان سایت، ننوشته بود. در واقع هکرها سایت مجله را هک کرده بودند و خبر را روی سایت گذاشته بودند. در کنار خبر جعلی، خبرهای مرتبط مجله Wired که قبلا درباره وضعیت سلامتی جابز منتشر شده بود، دیده می‌شد. نویسنده خبر هم یکی از نویسندگان Wired معرفی شده بود که قبلا مقاله‌هایی در مورد وضعیت سلامتی جابز نوشته بود. چنین چیزی خبر را باورپذیرتر می‌کرد.

به اسکرین‌شاتی از این خبر جعلی توجه کنید، با کلیک روی این اسکرین‌شات، می تواید آن را در نمای بزرگ ببینید:


خرید کتاب با ۱۵٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

اگر به نوار آدرس در این اسکرین‌شات دقت کنید، متوجه می‌شوید که کسانی که خبر را منتشر کردند، در واقع زیاد متحمل زحمت نشده بودند. سایت مجله «یک قسمت نمایش‌دهنده عمومی عکس» داشت. پیدا کردن آدرس این قسمت سخت نبود. پس همه کاری که انجام شد این بود که متنی با ظاهر خبرهای اصلی Wired تهیه شود، عکسی از این متن برداشته شود و آدرس عکس به دنبال URL نمایش‌دهنده عمومی عکس مجله قرار داده شود!

در واقع با کمی دقت می‌شد متوجه نادرست بودن این خبر شد. به علاوه در متن خبر اشتباهات املایی هم دیده می‌شود.

حدودا سه هفته پیش، استیو جابز اعلام کرده بود که به خاطر بیماری، ۶ ماه از شرکت اپل کناره‌گیری می‌کند. او مشکل پزشکی خود را اختلال هورمونی و تغذیه‌ای ذکر کرده بود. شاید بدانید که استیو جابز در جولای سال ۲۰۰۴، به خاطر ابتلا به نوعی سرطان پانکراس یعنی islet cell neuroendocrine tumor، تحت عمل «ویپل» یا پانکراتیکودئودنکتومی (برداشتن پانکراس و دوازدهه) قرار گرفت.

سال قبل، بدن لاغر و تکیده جایز در یکی از «مک‌ورلد»ها باعث به وجود آمدن شایعاتی شد، حتی سایت Bloomberg در اکتبر سال ۲۰۰۸ مقاله ۲۵۰۰ کلمه‌ای منتشر کرد که حاوی خبر مرگ جابز بود. البته معلوم شد که مقامات مسئول این سایت، برای اینکه در صورت مرگ جابز یک مقاله آماده داشته باشند، یک مقاله پیش‌نویس با جای خالی برای تاریخ مرگ و سن جابز آماده کرده بودند، تا به محض مرگ جابز، مقاله را منتشر کنند. این مقاله متأسفانه به اشتباه منتشر شده بود. این خبر به سایت روزنامه‌نگاری شهروندی خبرگزاری CNN یعنی iReport هم راه یافت. متعاقب انتشار این خبر مقامات امنیتی که ظن برده بودند خبر به منظور صدمه زدن به بازار سهام اپل منتشر شده است، یک رشته تحقیقات را شروع کردند. در واقع این خبر باعث سقوط سهام اپل به میزان ۵ درصد شد. در سپتامبر ۲۰۰۸، جابز مجبور شد که در مک‌ورلد بعدی تأکید کند که وضعیت سلامتی‌اش آنقدرها بد نیست و در اخبار مربوط به بیماری‌اش به شدت اغراق می‌شود:

هفته پیش هم یک خبر نادرست دیگر در مورد جابز منتشر شده بود، این خبر حاوی عکس‌های جعلی از اسناد پزشکی جابز بود که نشان می داد جابز مبتلا به HIV یا همان ایدز است! این خبر و عکس‌ها به سرعت به وسیله ایمیل پخش شد و در iReport هم منتشر شد.

همواره حرص رسانه‌ها برای انتشار اخبار دست اول از وضعیت سلامتی جابز به طور خاص و اخبار گوناگون از دیگر مشاهیر به طور عام، باعث آزار بسیاری آنها شده است.

بد نیست در انتهای این پست، نگاهی هم به پستی که مدتها قبل در مورد داستان بسیار جالب زندگی استیو جابز نوشته‌ام بیندازید. دیدن این ویدئو را هم توصیه می‌کنم.

منابع: ویکی‌پدیا، wired، gizmodo، news.com

نظرات

 1. فکر کنم هنگام مرگش، دیگه کسی خبر واقعی رو هم قبول نکنه و داستان چوپان دروغ گو تکرار بشه

 2. بیچاره چرا همه منتظر مرگشن!

 3. جمله پشت سر استیو جابز در صفحه یک جمله طنز از مارک تواین در مورد پخش خبر مرگ خودش است و ترجمه آن اینه که در خبر مرگ من اغراق زیادی شده . با تشکر

 4. من خیلی دوستش دارم. خدا نکنه بمیره.

 5. منم خیلی دوسش دارم … ولی بالاخره دار فانی را وداع گفت!!!
  خدایش بیامرزد!!!

 6. هر وقت به ایفون ۴ نگاه میکنم یاد این مرد بزرگ میافتم
  روحش شاد
  یادش گرامی………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.