مرگ، کار و کسب من است!: خودکشی پس از گم کردن آی‌فون!

2

ما همواره از دیدن محصولات الکترونیک جدید هیجان‌زده می‌شویم، اگر وسعمان برسد، اصلا بدمان نمی‌آید، که هر سال، یک بار، موبایلمان را عوض کنیم و خودمان را مجهز به آخرین مدل گوشی کنیم و دوستانمان را با به رخ کشیدن زیبایی یا وضوح عکس‌های آن، شگفت‌زده کنیم. ما اصلا بدمان نمی‌آید که یک تلویزیون LCD ‌با صفحه هر چه عریض‌تر به منزل بیاوریم. ما دوست داریم که لپ‌تاپی سبک با عملکرد خوب را با خودمان به این طرف و آن طرف ببریم.

حتی، بعضی از ماها که با اینترنت میانه بهتری دارند، از ماه‌ها قبل از به بازار آمدن یک گجت، به وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلف سر می‌زنند، تا بخوانند که محصول بعدی یک برند مشهور، چه خصوصیاتی دارد و احتمالا کی به دستشان خواهد رسید. مثلا خیلی‌ها از همین حالا می‌خواهند بدانند که Apple tablet، محصول سری اپل، چه ابعادی خواهد داشت، آیا می‌تواند رقیبی برای کیندل باشد، آیا مجهز به وایرلس خواهد بود یا نه …

خوب! این میل و اشتیاق برای نو شدن و به‌روز بودن، در ذات خود چیز بدی نیست. اما اصلا تصور نمی‌کنم که من و شما، گاهی خودمان را جای کارگران و کارشناسانی بگذاریم که این محصولات را می‌سازند و طراحی می‌کنند.

در وانفسای رکود جهانی اقتصاد، برندهای مشهور رقابت بی‌رحمانه‌ای با هم دارند، آنها برای بقا و دستیابی به سود بیشتر، خیلی چیزها را مجاز می‌دانند. آنها هیچ مقاومتی در برابر خرده‌فرمایش‌های دولت‌های کشورهایی که محصولاتشان را در آنها به فروش می‌رسانند، نمی‌کنند. آنها هر وقت لازم باشد، اپلیکیشن‌های گوشی‌هاشان را برای وقف با قوانین محدودکننده محلی دست‌کاری می‌کنند. آنها اصلا برایشان مهم نیست که کارخانه‌هایی که با اتکا به کارگران ارزان‌قیمت آسیایی، قطعات الکترونیک را برایشان به کسری از قیمت تمام‌شده در اروپا و آمریکا فراهم می‌کنند، چگونه با این کارگران برخورد می‌کنند.

خبری که نیویورک تایمز منتشر کرده است، هشداری است برای ما و دیگر شهروندانی که هزاران کیلومتر دورتر، از این محصولات استفاده می‌کنند:

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

Foxconn، یک شرکت تابعه گروه اقتصادی تایوانی «هون های» است و برای برندهای بسیار مشهوری همچون سونی و HP و اپل، انواع و اقسام قطعات الکترونیک را می‌سازد. این شرکت در جنوب چین یکی سری کارخانه زنجیره‌ای دارد و فقط در منطقه «شنژن»، ۳۰۰ هزار کارگر دارد.

دو هفته پیش، در یکی از کارخانه‌های Foxconn، یکی از نمونه‌های ابتدایی و تحقیقاتی آی‌فون شرکت اپل، گم شد. تحقیقات داخلی، انگشت اتهام را متوجه یک کارمند ۲۵ ساله به نام «سان دانیونگ» شد. ۱۶ نمونه اولیه آی‌فون به او تحویل داده شده بود تا او آنها را به واحد پژوهشی کارخانه تحویل دهد، در این میان یکی از این گوشی‌ها گم شد و آقای سان تا ۳ روز بعد، گم شدن این گوشی را گزارش نکرد.

آقای سان دانشجوی فارغ‌التحصیلی بود که در قسمت پشتیبانی شرکت کار می‌کرد، با اینکه او دزدیدن آی‌فون را تکذیب کرد، اما مورد ضرب و شتم و اهانت تیم حفاظتی کارخانه قرار گرفته است.

مأموران سخت‌گیر فشار زیادی بر او وارد آوردند، طوری که در ساعت‌های اولیه صبح ۱۶ جولای، آقای سان از طبقه دوزادهم شرکت Foxconn به پایین پرید. گفته می‌شود که او خودکشی کرده است.

در شب قبل از مرگ، او پیامکی به دوست‌دخترش ارسال کرد که در آن نوشته بود: «متأسفم. فردا به خانه برگرد. من به دردسر افتاده‌ام. به خانواده‌ام چیزی نگو. با من تماس نگیر. برای اولین بار از تو خواهش می‌کنم. لطفا این کارها را بکن. من متأسفم.»

سان در یک دهکده کوچک و فقیر بزرگ شده بود و وقتی که در دبیرستان شاگرد اول شد، وارد یکی از بهترین دانشکده‌های فناوری چین شد و یک سال قبل بعد از فارغ التحصیلی وارد شرکت Foxconn شد.

به دنبال این حادثه، اپل و Foxconn هفته پیش از مرگ آقای سان ابراز تأسف کردند، Foxconn یک مأمور حفاظتی را از کار معلق کرد و مقاماتش گفته‌اند که می‌خواهند از این به بعد سرویس‌های مشاوره‌ای برای کارمندانش ایجاد کنند. اپل ابراز امیدواری کرده است که همه شرکت‌های تغذیه‌کننده‌اش، با کارکنان خود با احترام برخورد کنند.

مرگ آقای سان، باعث انتقادهای بسیار از نحوه رفتار Foxconn با کارکنانش و همچنین فشار غیرمنطقی اپل بر کارخانه‌های تغذیه‌کننده‌اش برای درز پیدا نکردن اطلاعات در مورد محصولات جدیدش شده است، محصولاتی که همواره، همه، مشتاق دانشتن اطلاعاتی در مورد آنها، قبل از به بازار آمدنشان هستند.

با اینکه سفارش قطعات به کارخانه‌های آسیایی، از لحاظ اقتصادی برای شرکت‌های بزرگ بسیار به صرفه است، اما در عین حال چالش عمده این است که همواره خطر دزدیده شدن طرح‌ها و فناوری و کپی شدن آنها مخصوصا از سوی صنایع چین که به این کار شهره هستند، وجود دارد. اما خیلی‌ها عقیده دارند که مرگ این کارمند، باید مقامات اپل را متقاعد کند که نظارت بیشتری بر شرایط کاری و کارخانه‌های طرف قرارداد خود اعمال کنند.

«سازمان نظارت بر کار چین» که مقر آن در نیویورک است، Foxconn را در این مورد مقصر دانسته و از سیستم نظامی و غیرانسانی حاکم در این کارخانه‌ها که مغایر اصول اولیه احترام به حقوق بشر است، انتقاد کرده است.

پنج‌شنبه پیش، خبرنگار نیویورک تایمز، پدر آقای سان را وقتی ملاقات کرد که که جعبه خاکستر پسرش را در دست داشت. گرچه او به خبرنگار گفت که که شرکت Foxconn به نیکویی با خانواده آنها برخورد کرده است، ‌اما اضافه کرد هنوز از مرگ پسرش شوک‌زده است. کمی بعد ازاین ملاقات، یک مقام امنیتی، مترجمی را که مشغول ترجمه این گفتگو بود تهدید کرد که اگر به کار خود ادامه بدهد، تنبیه خواهد شد. اما بعد از این ماجرا شرکت Foxconn گفت که این مامور از جانب کارخانه فرستاده نشده است و شاید او، یک مامور پلیس محلی بوده باشد.

به عنوان غرامت به خانواده آقای سان ۴۴ هزار دلار داده شده است و برای ساکت کردن دوست‌دختر سان، یک لپ تاپ اپل به او تحویل داده شد!

منابع: نیویورک تایمز، gizmodo، هافیتگتون پست، نیویورکر

   

پستهای اخیر

به نظرتان طراحی این ساختمان‌ها خلاقانه است یا شرم‌آور و زشت؟

سلیقه‌های خیلی متنوع هستند و گاهی اوقات برخی برای رهایی از طراحی‌های روتین، حتی در بخش معماری، طراحی‌های عجیبی انجام می‌دهند. معلوم نیست که اینهایی که برای متمایز شدن، این همه روی سرمایه هنگفتی، ریسک کرده‌اند، آخر امر چقدر توانسته‌اند به…

چرا نباید کامپیوترهای رومیزی دارای یکی از پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل را بخریم؟

یک دهه است هر ساله اینتل نسل جدیدی از پردازنده‌های سری Core خود را منتشر می‌کند و ما هر ساله به کاربران توصیه می‌کنیم جدیدترین نسخه را خریداری و استفاده کنند. اگر صدها یا هزاران دلار برای کامپیوتر پی‌سی می‌پردازید؛ باید مدلی را تهیه کنید…

اینها ۱۰ عادتی هستند که کمابیش بیشتر ما داریم، ولی باید سعی کنیم ترکشان کنیم!

وقتی به عادت‌های بد فکر می‌کنیم؛ فورا ذهن‌مان سراغ سیگار کشیدن یا خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین و منفی می‌رود. اما برخی از عادت‌های بد وجود دارند که با آن‌ها اصلا آشنا نیستیم و حتی خبر نداریم چقدر باعث آزار خودمان یا اطرافیان ما…

سریال The One – اگر واقعا امکان داشت که هر کسی بتواند نیمه گم‌شده خود را با میزان تطابق صد…

مینی سریال نسبتا سرگرم‌کننده و تامل‌برانگیزی که به تازگی پخش آن از نت‌فلیکس به پایان رسیده، سریال The One نام دارد. این سریال 8 قسمت دارد و هر قسمت آن حدود 40 دقیقه است. ایده داستان جالب و تا حدی یکتاست: چه می‌شد اگر با کمک فناوری‌های…

باورنکردنی: بیل گیتس و همسرش -ملیندا- بعد از ۲۷ سال زندگی مشترک، در حال جدایی از هم هستند!

روز گذشته بیل گیتس در توییتر خود اعلام کرد که در حال جدایی از همسرش -ملیندا فرنچ گیتس- است. این دو 27 سال زندگی مشترک داشتند. در عین حال اعلام شده که این دو همچنان تلاش‌های خیرخواهانه خود را در بنیادشان، در کنار هم ادامه خواهند داد و در…

معلومات سینمایی خود را بیازمایید: فقط کسانی که واقعا این ۲۷ فیلم‌ را دیده‌اند، می‌توانند با این…

حتی اگر خیلی آدم فیلم‌بینی باشیم، باز هم زیاد پیش می‌آید که فیلم‌های کلاسیک مشهوری را ندیده باشیم. بدی‌اش این است که چون دوستان ما می‌دانند که عاشق سینما هستیم، نمی‌توانند باور کنند که برخی فیلم‌های مشهور را ندیده باشیم. راستش اصلا…
2 نظرات
  1. mazdak می گوید

    سوسیالیسم به پا خیز..برای رفع تبعیض.چقدر زمان خواهد برد تا انسان به این حد از شعور برسد که انسان دیگری را به خاطر سود بیشتر استثمار نکند؟

  2. Hamid می گوید

    یاد فیلم عصر جدید چارلی چاپلین افتادم. مخصوصا اون سکانسی که چارلی رو مجبور میکنن که جلوی یه ماشین بشینه و اون ماشین بهش غذا بده … همه چیز داره قربانی تکنولوژی و رقابت های عجیب و غریب تو این عرصه میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.