داستان اختراع نخستین گوشی موبایل و نخستین تماس تلفنی موبایلی

59

این روز و روزگار، استفاده از موبایل آنقدر معمول شده که ما اصلا یاد زمانی نمی‌افتیم که گوشی موبایل نداشتیم و بنابراین اصلا به این فکر نمی‌افتیم که این گوشی‌ها از اول وجود نداشتند و بنابراین مخترعانی می‌بایست رویش کار کرده باشند!

برای اینکه تاریخچه نسبتا جامعی از تلاش‌های مخترعان برای دستیابی به موبایل به سبک و سیاق امروزی به دست دهم، مجبور هستم از سال 1908 شروع کنم، در این زمان شخصی به نام «ناتان استابلفیلد»، اختراعی را ثبت کرد که چیزی بیشتر از گوشی وایرلس با برد کوتاه نبود. در سال 1910، «لارس ماگنوس اریکسون»، تلفنی را در اتوموبیلش نصب کرد که البته کارکردی مثل یک تلفن موبایل نداشت، او هر بار که در جایی متوقف می‌شد، می‌توانست با یک جفت سیم بلند، تلفن اتوموبیلش را به شبکه محلی تلفن متصل کند و تماس تلفنی برقرار کند!

اما بعد از آن، دوره دوره تلفن‌های رادیویی شد. نخستین بار در سال 1926،  مسافران درجه اول ترن‌هایی که بین برلین و هامبورگ طی مسیر می‌کردند، می‌توانستند از فناوری تلفن‌های رادیویی استفاده کنند. در همین زمان خطوط هوایی مسافربری هم از همین فناوری برای مقاصد امنیتی بهره گرفتند.

در طی جنگ جهانی دوم فناوری تلفن‌های رادیویی در مقیاس گسترده در تانک‌های آلمانی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از اتمام جنگ جهانی دوم، پلیس آلمان از همین فناوری ارتباطی تانک‌ها استفاده کرده و خودروهای گشتی‌اش را مجهز به تلفن رادیویی کرد.

در همه مواردی که گفته شده، استفاده از تلفن رادیویی آسان نبود و نیاز به دانش یک متخصص و خبره فن برای برقراری ارتباط بود. اما در سال‌های اولیه دهه پنجاه میلادی، کشتی‌هایی که در رود راین سفر می‌کردند، مجهز به نوعی از فناوری تلفن رادیویی شدند که کاربر معمولی را هم قادر می‌ساخت به آسانی تماس برقرار کند.

در سال‌های نخست دهه 40، شرکت موتورلا، موفق شد، تلفن رادیویی با قابلیت برقراری ارتباط دو طرفه بسازد که می‌توانست در یک کوله‌پشتی قرار بگیرد، این شرکت سپس واکی- تاکی ساخت و بعد از آن هم موفق به ساخت تلفن رادیویی‌ای شد که گرچه اندازه‌ای به اندازه بازوی یک انسان داشت، اما می‌توانست در دست گرفته شود و حمل شود، این تلفن رادیویی کارکرد نظامی پیدا کرد و نام هندی تاکی Handie-Talkie را بر آن گذاشتند.

در سال 1946، دو مهندش روس به نام شاپیرو و زاهاروچنکو، موفق شدند که تلفن رادیویی بسازند که می‌توانست از فاصله بیست کلیومتری به شبکه محلی تلفن متصل شود.

سال 1947، سالی بود که مهندسان شرکت Bell برای نخستین بار فناوری ارتباطی شبکه سلولی را پیشنهاد کردند. در این فناوری هر شبکه رادیویی به تعدادی «سلول» تقسیم می‌شود. هر سلول یک شش ضلعی است که آنتنی در هر رأس قرار می‌گیرد. هر آنتن هم می‌تواند از سه جهت امواج را دریافت و پخش کند. البته این ایده تا سال‌های دهه 60 عملا به مرحله عمل نرسید.

شاید در بعضی از فیلم‌های سیاه و سفید قدیمی این تلفن‌های رادیویی را دیده باشید. من هم یادم می‌آید که چند بار این سکانس‌ها را در فیلم‌ها دیده بودم و هر بار این سؤال برایم پیش می‌آمد که که این تلفن‌ها چه نسبتی با موبایل‌های امروزی داشتند! مثلا در فیلم «سابرینا» که در سال 1954 با بازی همفری بوگارت و ادری هپبورن ساخته شد، بوگارت در صحنه‌ای با تلفنی که در لیموزینش نصب شده، یک تلفن می‌زند.

در اینجا لازم است توجه شما را به این نکته جلب کنم که این تلفن‌ها که از امواج رادیویی برای برقراری تماس صوتی دو طرف استفاده می‌کردند و در تاکسی‌ها، خودروهای پلیس و آمبولانس‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند، از نظر تکنیکی با گوشی موبایل امروزی تفاوت‌های اساسی داشتند. یکی از مهم‌ترین این تفاوت این بود که به سبک سیستم ارتباطی امروزی، منطقه تحت پوشش به سلول‌های شش ضلعی تقسیم نمی‌شد. تلفن کاربر در هنگام تماس، تنها می توانست با یک دکل ارتباط برقرار کند و در صورتی که کاربر از یک جا به منطقه تحت پوشش دکل دیگر می‌رفت، تماسش متوقف می‌شد. تازه در اوایل کار، برقراری تماس با این تلفن‌ها خودکار نبود و تماس حتما باید به وسیله اپراتور برقرار می‌شد.

به زودی استفاده از این موبایل‌های اولیه گسترده‌تر شد و حتی ترتیبی داده شد که با یک فندک الکتریکی سیگار معمولی هم قادر به کار باشند، طوری که تلفن‌های رادیویی قابل حمل هم ساخته شد که نیازی به نصب در اتوموبیل نداشتند.

در سال 1957، یک مهندس جوان روس به نام لئونید کوپریانوویچ، یک تلفن رادیویی به مام LK-1‌ ساخت که در مقیاس آن زمان کوچک بود و فقط سه کیلوگرم وزن داشت! این تلفن مجهز به یک آنتن و شماره‌گیری بود که کاربر را از فاصله 20 تا 30 کیلومتری هم می توانست به ایستگاه مرکزی محلی متصل کند. اما سال بعد او توانست، وزن این تلفن رادیویی را به فقط پانصد گرم برساند.

در سال 1956، نخستین سیستم تمام خودکار تلفن موبایل موسوم به MTA توسط شرکت اریسکون به صورت تجاری در سوئد عرضه شد. اما تلفنی که آنها در اختیار کاربران قرار می‌دادند، بسیار سنگین بود و 40 کیلوگرم وزن داشت، اما در سال 1965، وزن این تلفن‌های رادیویی با استفاده از ترانزیستور به 9 کیلوگرم رسید. البته کاربران این فناوری تا سال 1983، یعنی زمانی که استفاده از آن متوقف شد، هرگز از 600 نفر تجاوز نکرد. گرچه با این سیستم هر دارنده تلفن، می‌توانست به صورت خودکار با هر شماره‌ای که می‌خواست، تماس بگیرد، اما برای برقراری تماس با خود او، نیاز به یک اپراتور واسط بود، به علاوه هر کاربر باید حدس می‌زد که خودروی دوستش، در زمان برقراری تماس، در کجاست و تحت پوشش کدام دکل است!!

اولین کسی که در بریتانیا از فناوری تلفن‌های پرتابل استفاده کرد، شاهزاده فیلیپ بود، او می‌توانست با استفاده از این سامانه که در خودروی آستون مارتین‌اش نصب شده بود، هر زمان که می‌خواست با ملکه انگلیس تماس بگیرد. چنین امکانی، ‌در آن زمان یعنی سال‌های اواخر دهه 60 میلادی، بسیار عجیب و غریب بود!

در سال 1960، شوروی سرویس تلفن موبایل‌اش را در مسکو راه انداخت و این سامانه را تا سال 1970 در 30 شهر دیگر این کشور هم راه‌اندازی کرد.

تا سال 1967، حین برقرار کردن ارتبط به تلفن‌های رادیویی، کاربر مجبور بود در محدوده پوشش یه آنتن باقی بماند و مثلا اگر با خودروری خود از حوزه پوشش یک آنتن خارج می‌شد، تماس او هم قطع می‌شد. اما در سال 1970، با ابداع فناوری‌ ارتباطی به نام handoff توسط محققان آزمایشگاه Bell این مشکل هم حل شد.


همه فناوری‌هایی که تا اینجا شرح آنها رفت، از جهاتی ناقص بودند و هیچ یکی از این گوشی‌ها را نمی‌شود در زمره گوشی‌های موبایل قابل حمل امروزی که از فناوری ارتباطی سلولی استفاده می‌کنند محسوب کرد. در سال های اولیه دهه 70 میلادی، رقابت سختی بین شرکت موتورولا و آزمایشگاه بل درگرفته بود و هر یک سعی می‌کردند، نخستین شرکتی باشند که گوشی‌ای با این خصوصیات می‌سازند.

در سال 1973، مارتین کوپر یکی از پژوهشگران برجسته شرکت موتورولا موفق شد گوشی‌ای به نام DynaTAC 8000X بسازد که این ویژگی‌ها را داشت. این گوشی دو کیلوگرم وزن داشت و قیمت آن، چهار هزار دلار بود!

نخستین تماس تلفنی موبایل، در سوم آوریل سال 1973 انجام شد. در این زمان، مارتین کوپر که از اختراعش سخت هیجان‌زده بود، از یکی از خیابان‌های نیویورک در نزدیکی هتل هیلتون به رقیبش به نام «جوئل انگل» که برای آزمایشگاه بل کار می‌کرد، زنگ زد!

حتما آن داستان مشهور نخستین تماس تلفنی که الکساندر گراهام بل با دستیارش واتسون برقرار کرد، به یاد دارید: «آقای واتسون! اینجا بیایید، من به کمک شما نیاز دارم.»

اما، محتوای نخستین تماس تلفنی موبایل اینچنین بود:

«جوئل! من مارتی کوپر هستم. من با تو با یک تلفن سلولی تماس می‌گیرم، یک تلفن سلولی واقعی. یک تلفن سلولی دستی قابل حمل!»

طبیعی بود که مخاطب این تماس وقتی این جملات را شنید، فقط می‌توانست سکوت اختیار کند، سکوتی که نشانه این بود که او با عصبانیت و ناراحتی باید قبول می‌کرد که افتخار ملقب شدن به پدر گوشی موبایل را از دست داده است!! می‌توانید این ویدئو را ببینید.

مارتین کوپرمارتین کوپر

نخستین بار، شبکه ارتباطی نسل اول در توکیو در سال 1979، برقرار شد. در سال 1981، شبکه نسل اول دیگری در دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد راه افتاد. انگلستان، مکزیک، کانادا و آمریکا هم کشورهای بعدی‌ای بوندند که خود را مجهز به این فناوری کردند.

منابع: ویکی‌پدیا و گیزمودو

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۲۰ برنده عکاسی از طبیعت در سال ۲۰۲۲ در مسابقه عکاسی IPA

جوایز بین المللی عکاسی (IPA) در سال 2022 بار دیگر از مجموعه‌ای خیره کننده از عکس های طبیعت پرده‌برداری کرد که قلب و ذهن بینندگان در سراسر جهان را تسخیر کرده است. این تصاویر برنده استثنایی ما را به قلمروهای مسحورکننده طبیعت منتقل می‌کنند،…

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند! جستجوی اینترنتی این…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد. لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

وقتی با اشعه ایکس از اشیای عادی عکس بگیرید؛ شگفت‌زده می‌شوید! کاری که آندری دومان کرد

مجموعه عکس‌های اشعه ایکس می‌توانند اشیاء روزمره را به روشی باورنکردنی و منحصر به فرد نشان دهند. آندری دومان، عکاس تجاری، حدود یک سال است که این کار را می‌کند. زمانی که دومان کاری را برای مشتریان انجام نمی‌دهد، دوست دارد پروژه‌های شخصی را…

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از: خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

59 نظرات
 1. طراحی وب سایت می گوید

  خیلی جالب بود ممنون .

 2. شفیعی می گوید

  واقعا عالی بود
  متشکرم

 3. محمد می گوید

  همیشه با موضوعات داغ و جدید

 4. ازلی می گوید

  خیلی جالب بود

 5. امير می گوید

  عالی بود

 6. ماركوپلو دم كشيده می گوید

  ممنون. اطلاعات جالبی بود. هر چند تهش یهویی تموم شد. ولی بهر حال دستت درد نکنه.

 7. m.tolooei می گوید

  خیلی خیلی جالب و عالی بود
  یه دنیای رنگارنگ ممنون

 8. انسان سکولار می گوید

  ممنون

 9. حسین می گوید

  عالی بود !

 10. عليرضا می گوید

  سلام دکتر جون مقاله جالبی بود …

 11. متتی می گوید

  راستش گاهی وقتها واقعاً حس می کنم تو عصر حجر زندگی می کنیم. مردم ما اینهمه پول می دن واسه گوشیهایی که از هیچ کدوم از فناوریهاشون که همگی وابسته به یه اینترنت پرسرعته نمی تونن استفاده کنن. اصلاً موبایل بدون اینتر مناسب به چه درد می خوره؟

 12. manizheh می گوید

  خیلی جالبه با اینکه شما دکتر هستید ولی در همه زمینه حا درحال پژوهش هستید به شما واقعا تبریک می گویم ، امیدوارم منم هم بتوانم این روحیه بسیار زیبا شما را بدست آورم ؛)

 13. جاکوب می گوید

  خیلی جالب بود مخصوصا اولین تماسی که با یک تلفن سلولی قابل حمل گرفته شد. مارتین کوپر با تماسش با جوئل انگل ناخواسته باعث شد که جوئل انگل هم اسمش تو تاریخ بمونه هرچند به عنوان یک آدم دماغ سوخته

  1. امیررضا می گوید

   خیلی عالی بود ممنون دکتر جان

 14. مسعود می گوید

  گل کاشتی دکتر!
  ولی از اونجایی که شما در کار ما مهندسان دخالت می کنی، من هم تا می توانم در خصوص طب داخلی (با تأکید بر دستگاه گوارش) نظریه پردازی خواهم کرد!

 15. دایی می گوید

  ممنون . استفاده کردم.

 16. آرسام درخشان می گوید

  سلام دوست گرامی

  مقاله جالب و آموزنده ای بود دستت درد نکنه و از همه مهمتر قسمت آخرش که متن تماسی که آقای کوپر با رئیس آزمایشگا bellداشتن خیلی برام جالب بود.
  در کل مطلب خوبی بود مرسی موفق باشی

 17. محمد مسلم می گوید

  گوشی بسیار یک چیزی خوبی است برای ما بسیار آسان شده است کا از اینجا به تما ممالک اروپای میوانیم تماس بگیریم

  ما اگر خدارا ندیدیم اورا به قدرتهایش میشناسیم

 18. محمد مسلم می گوید

  گوشی بسیار یک چیزی خوبی است برای ما بسیار آسان شده است کا از اینجا به تما ممالک اروپای میتوانیم تماس بگیریم

  ما اگر خدارا ندیدیم اورا به قدرتهایش میشناسیم

 19. نیما صفری می گوید

  man ke khosham omad ,khoob bood

 20. گلچای می گوید

  جالب است که روسیه وشوروی در این صنعت پیشگام بوده اند اما موتورلا پیروز شده به این میگن شانس ومدیریت موفق البته مرگ بر آمریکا

 21. mamad king می گوید

  khobe

 22. siamak می گوید

  خیلی جالب بود.ولی یک نکته اینکه، امروزه به تکنولوژی انتقال اتوماتیک کاربر موبایل بین دکلها Hand-over گفته میشه.و handoff اشاره شده در بالا، بخشی از این فراینده که دکل جدید به دکل قدیمی میگه “دستتو از سر کاربر من وردار”

 23. ایمان می گوید

  خیلی جالب بود.استفاده کردم.متشکرم

 24. طراحی وب سایت می گوید

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت بسیار خوبتون

 25. persian stone می گوید

  ممنون از سایت خوبتون

 26. iran marble می گوید

  خوب

 27. استخر بادی می گوید

  خیلی عالی ممنون

 28. تشک بادی می گوید

  جالب در مورد اصلان اطلاع نداشتم

 29. pietra grey marble می گوید

  ممنون

 30. محمد حسن نژاد می گوید

  خسته نباشید آقای دکتر خدا قوت مقاله خوبی بود خیلی استفاده کردم هوای فقرا را داشته باش.

 31. مونس می گوید

  عالی بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود

 32. سینا می گوید

  عالی بود ممنون

 33. سینا می گوید

  دور چشتون ، واقعا ممنونم ،

 34. حراج تهران می گوید

  خیلی جالب بود

 35. طراحی وب سایت می گوید

  بسیار عالی

 36. ielts می گوید

  خیلی جالب بود دوست عزیز ممنون از شما

 37. باوان می گوید

  خیلی خیلی خیلی خیلی عالی بود.خیلی خیلی خیلی خیلی ممنون 3> 🙂

 38. فوتبال ایران می گوید

  خیلی جالب بود

 39. filekhodro می گوید

  خیلی ممنون

 40. دکتر طب می گوید

  خیلی خیلی خوب بود

 41. امیر آلمانی می گوید

  جالب بود

  اما یادتون باشه که آلمانی ها استارت اختراع موبایل رو زدند
  از اونجا که موبایل رادیویی داشتند

 42. اخبار ایران و جهان می گوید

  مرسی جالب بود مثل همیشه

 43. فولاد می گوید

  مرسی جالب بود خیلی عالییییییی بود!

 44. خريد و فروش خودرو می گوید

  سلام خیلی داستان جالبی بود من همیشه سایت شمارو دنبال میکنم ممنون از زحمات شما و سایت خوبتون

 45. bahman می گوید

  خیلی مطلب خوبی بود
  ممنون از شما

 46. کیشوند می گوید

  عالی بود
  ممنون از شما

 47. تور کیش می گوید

  ممنونم عالی بود

 48. تایلندیااان می گوید

  ممنون از سایتووووووون

 49. turkey می گوید

  ممنون از سایت خوبتون خیلی عالی بود خسته نباشید

 50. فن بیان می گوید

  خیلی داستان خوب و جالبی بود واقعا کامل بود و من به شخصه خیلی ازش استفاده کردم
  ممنون از مطالبتون که قرار میدید

 51. ویزا می گوید

  اتفاقی دیدم این مطلبو یادش بخیر منو یاد اولین سالهایی انداخت که موبایل داشت مد میشد یا گوشیای خونه اوایلم مزاحمت داشتیم:))))))

 52. فن بیان می گوید

  ممنون بابت اطلاع رسانیتون.

 53. سندباد می گوید

  مممنون از مطالب خوبی که به اشتراک میزارید

 54. کوتاه کننده لینک می گوید

  سلام
  ممنونم مطالب جالب و جذابی بود با تشکر فراوان از وب سایت خوبتون
  موفق باشید

 55. vahid می گوید

  خیلی جالبه سال 1973 موبایل اختراع شد ولی سال 1995 تازه وارد ایران شد ببیند کشورهای دیگه چقد از ما جلوتر هستن

 56. سئو می گوید

  سلام مثل همیشه عالی بود تشکر

 57. ایلیا می گوید

  این مطلب من رو یاد زمانی انداخت که میرفتیم و روی در خانه همدیگر پیغام میزاشتیم : ” آمدیم ، نبودید ، رفتیم …”
  سپاس

 58. تاریانا می گوید

  ممنون،عالیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5