آیا شکل بدن در هنگام خواب، بیانگر شخصیت شماست؟

29

آیا شکل خوابیدن ما، می‌تواند حاوی اطلاعاتی در مورد شخصیت ما باشد؟

این ایده که موقعیت بدن حین خواب و شخصیت به هم ربط دارند، چیز تازه‌ای نیست. روانکاوان از دیرباز در پی اثبات چنین چیزی بودند و چنین ارتباطی به خوبی با تئوری رؤیای فروید سازگار است.

فروید باور داشت که وقتی به خواب می‌رویم، ما با ناخودآگاه خود که حاوی امیال ناخوشایند و ناخواسته‌مان است، تنها می‌مانیم، امیال و خواسته‌هایی که نمی‌خواهیم به صورت ارادی به آنها فکر کنیم. کارکرد رؤیا این است که امیال را به صورت نمادین و قابل قبول‌تری به ما عرضه کند.

فروید عقیده داشت که رؤیاها در حکم «مسیر شاهانه‌ای به سوی ناخودآگاه» هستند. بر اساس تئوری فروید، شخصیت ما تا حد زیادی انعکاس، چگونگی مدیریت و دفاع ما علیه امیال ناخواسته‌مان است.

فروید در حین بعضی از جلسات روانکاوی، از بیمارانش می‌خواست که در برابر او راحت باشند و به آرامی در موقعیتی که راحت هستند و معمولا در هنگام خواب به خود می‌گیرند، در بستر دراز بکشند و بعد از روی نحوه آرام گرفتن بیمارانش، به عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی شخصیت استفاده می‌کرد.

یکی از اشخاصی که کتابی در این زمینه تألیف کرده است، دکتر ساموئل دانکل است، او که یک روانپزشک مقیم نیویورک است، کتابی با عنوان «موقعیت‌های خواب: زبان شبانه بدن» نوشته است. در این کتاب او نوشته است که موقعیتی که در شب به بدنمان هنگام خواب می‌دهیم، بازتابی از کارها و چالش‌های روزانه‌مان است.

البته چیزهایی که تا اینجا برایتان نوشتم، زاویه دیدی روانشناسان را نشان می‌دهد، اگر از پزشکان دیگر مثلا از یک جراح مغز و اعصاب در مورد موقعیت خواب بپرسید، به احتمال زیاد چیزی که به شما خواهد گفت این است: بهترین موقعیت خواب، خوابیدن به پشت است. در این حالت سرتان باید کمی بالاتر از بدنتان قرار بگیرد و زاویه‌ای ۱۰ تا ۳۰ درجه‌ای با بدنتان داشته باشد. در این وضعیت بیشترین مقدار خون به مغزتان می‌رسد و تنفس بهتری خواهید داشت. بهتر است پاها هم کمی بالاتر از تنه قرار بگیرند.

از دید پزشکان، خوابیدن روی شکم اصلا خوب نیست، چون اعضای داخلی را تحت فشار قرار می‌دهد و ثابت شده است که کسانی که عادت دارند دمر بخوابند، بیشتر از دیگران دچار درد گردن و کمر می‌شوند.

اما «کریس ایدزیکوفسکی» که مدیر سرویس ارزیابی و مشاوره خواب است، اخیرا با بررسی شکل خواب یک هزار نفر، شش وضعیت شایع‌تر خواب را با اشکال شخصیتی مختلف مرتبط کرده است.

موقعیت خواب

۱- شکل جنینی: ۴۱ درصد افراد، در هنگام خوب، شکل جنینی به خود می‌گیرند. زن‌ها دو برابر مردها، دوست دارند که در این وضعیت به خواب بروند. این اشخاص برون‌گرا و در عین حال حساس هستند. ممکن است خجالتی باشند، اما زود صمیمی و خودمانی می‌شوند.

۲- افرادی که به پهلو می‌خوابند، در حالی که دست‌ها و پاهایشان کشیده است. این افراد غالبا اجتماعی هستند، آنها آسان‌گیر هستند و زود اعتماد می‌کنند و حتی در مواردی ساده‌لوح هستند. ۱۵ درصد افراد در چنین وضعیتی می‌خوابند.

۳- این افراد هم به پهلو می خوابند، ولی عادت دارند دستهایشان را در هنگام خواب در جلوی بدنشان بگیرند. ۱۳ درصد افراد در هنگام خوب این شکل را به خود می‌گیرند.  این افراد، غالبا روشنفکر و در عین حال بدگمان و مشکوک هستند. آنها وقتی تصمیمی بگیرند، در پی گرفتن آن، ثابت‌قدم هستند.

۴- افرادی که به پشت می‌خوابند و اصطلاحا وضعیت سرباز به خود می‌گیرند. ۸ درصد افراد دوست دارند، در این وضعیت به خواب بروند. این افراد غالبا آرام و خوددار هستند و از هیاهو پرهیز می‌کنند و دوست دارند خود و دیگران را به استانداردهای بالاتری برسانند. البته آنها در عین حال، احتمال دارد که در هنگام خواب خر و پف کنند.

۵- افرادی که دمر می‌خوابند و دستشان را زیر بالش می‌گیرند یا بالش را بغل می‌کنند. ۷ درصد افراد در هنگام خوابع دمر می خوابند. آنها عجول و بی‌پروا هستند و از انتقادهایی که در مورد آنها می‌شود، استقبال نمی‌کنند.

۶- موقعیت ستاره دریایی، افرادی که به پشت می خوابند، دستهایشان را بالا می‌گیرند و نزدیک سر و بالش می‌برند. ۵ درصد افراد این موقعیت را دوست دارند. این افراد شنونده‌های خوبی هستند و یاری‌رسان دیگران هستند، آنها دوست ندارند که در مرکز توجه دیگران قرار بگیرند. آنها بیشتر از دیگران، احتمال دارند که خر و پف کنند و بیشتر از بقیه دچار اختلال خواب می‌شوند.

– تنها، ۵ درصد افراد در شب‌های مختلف، موقعیت خواب متفاوت اختیار می‌کنند و بقیه در همه شب‌ها، یکسان می‌خوابند.

– تنها ۱۰ درصد افراد، در هنگام خواب، همه بدن را با پتو می‌پوشانند و سایر مردم، عضوی از بدن مثلا یک دست، یک پا یا هر دو پا را بیرون پتو می‌گذارند.

منابع: shine.yahoo، huffingtonpost، mindhacks

 
29 نظرات
 1. Alex می گوید

  خیلی جالب بود!

 2. علیرضا می گوید

  واقعا درست بود این مطلب ،من هم با خودم مقایسش کردم هم با یکی از دوستانم .مرسی از این مطلب جالبتون .

 3. علیرضا می گوید

  🙂 خیلی مطلب مفیدی بود. واقعا چیز یاد گرفتم.

 4. […] منبع : یک پزشک خواب یک دیدگاه بگذارید […]

 5. ص.ف.ا.ئ.ی می گوید

  با سلام
  مانند همیشه مطلبتون جالب بود.
  ولی یک نکته، از دیدگاه جراحی اعصاب بهترین حالت خواب، خوابیدن به پهلوی چپ یا راست و بعد از اون خوابیدن به پشت در حالی که پاها کمی بالا باشند، می باشد.

 6. نیما می گوید

  خب این هم نتیجه نظر سنجی چند هفته قبل درباره همین پستت http://friendfeed.com/nima/9adadd36

 7. گل پسر می گوید

  من جزو دسته
  “”تنها، ۵ درصد افراد در شب‌های مختلف، موقعیت خواب متفاوت اختیار می‌کنند و بقیه در همه شب‌ها، یکسان می‌خوابند.””
  هستم :دی

 8. razieh می گوید

  واقعا بسیار جالب و به واقعیت نزدیک بود.مرسی

 9. پوریا می گوید

  مرسی ، خیلی جالب بود
  من مورد ۱، ۳ و ۴ و اون ۱۰% پتو شامل حالم می شد !!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. Prince Caspian می گوید

  عالی بود .
  “- تنها ۱۰ درصد افراد، در هنگام خواب، همه بدن را با پتو می‌پوشانند و سایر مردم، عضوی از بدن مثلا یک دست، یک پا یا هر دو پا را بیرون پتو می‌گذارند.”

  منم جزو این ۱۰ درصدم
  😀

 11. زن ذليل می گوید

  منیک نفر رو میشناسم که به حالت سجود میخوابه! فکر کنم یعنی خیلی باخداست؟!

 12. شرمین می گوید

  عاااااااااااااااالی بود ممنون

 13. پروفسور شیپ می گوید

  جالبه. یه جورایی راست می گه.

 14. حسن می گوید

  آقا بسیار زیبا بود…. حض بردیم…

 15. ALI می گوید

  حالا تکلیف اون ۵ درصد چیه؟
  تحلیلی در مورد اونها نشده؟

  چرا هیچکی ما رو دوست نداره….

 16. ALI می گوید

  منظورم اون ۵ درصد که حالت های مخطلف میخوابنه.

 17. KM می گوید

  مطلب خواندنی و جالبی بود. ممنون از پستهای مفیدتون.

 18. Payam می گوید

  تشکر جناب دکتر
  بسیار مفید بود.

 19. ap می گوید

  ممنون استفاده کردیم

 20. سید روح ا له حسینیان می گوید

  با سلام
  اطلاعاتی در مورد تئوریهای مختلف شخصیت رو مخواهم لطفا راهنمائی کنید.
  با تشکر

 21. zahra می گوید

  سلام خوبین اولین باره میبینم ولی واقعا مفید وزیبا بود دستتون درد نکنه

 22. مريم می گوید

  ممنون استفاده کردم

 23. شهرام می گوید

  عالی

 24. Mari14 می گوید

  Salam mataleb harf nadashtand mamnun

 25. شهرزاد می گوید

  ممنون استفاده کردیم

 26. mohammad reza salehi می گوید

  ممنونم بخاطر مطالب اموزندتون.

 27. hamid می گوید

  راستش هنوز نخوندم ولی فکرکنم جالب باشه

 28. leyli می گوید

  aliiiiii boooooood me30 00000000000000000000

 29. leyli می گوید

  ali boooooooooood tnx

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.