برنامه‌ای که دوربین شما را به ماشین زمان تبدیل می‌کند

Adobe و MIT با همکاری هم برنامه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند دوربین‌های شما را به ماشین زمان تبدیل کند!

ایده آنها خیلی جالب است: تصور کنید که در حال نگاه کردن به عکسی تاریخی هستید، مثلا در حال نگاه کردن به عکس یکی از خیابان‌های تهران در سی سال پیش هستید یا به عکس سخنرانی دکتر مصدق در جلوی مجلس می‌نگرید. حالا با دوربین خودتان به همان مکان می‌روید و قصد می‌کنید که یک عکس از همان محل با همان زاویه و میزان زوم عکس قبلی بگیرید. کار چندان ساده‌ای نیست ولی اگر بشود چنین عکسی گرفت و بعد دو عکس را در هم آمیخت، واقعا عکس جالبی از آب درمی‌آید!

برنامه‌ای که صحبتش را کردیم دقیقا همین کار را برای عکاسان ساده می‌کند. این برنامه منظره دوربین را با عکس‌های تاریخی مقایسه می‌کند و به شما کمک می‌کند که در جای درست بایستید و از همان زاویه عکس تاریخی، عکس تازه‌ای بگیرید.

در حال حاضر این برنامه روی لپ‌تاپ اجرا می‌شود، اما پژوهشگران قصد داند به زودی امکان اجرای آن را روی دوربین‌های دیجیتال هم فراهم آورند. (+)

به نظر من ایده وقعا جالبی است و در صورت همه‌گیر شدن استفاده از این برنامه عکس‌های زیبایی را شاهد خواهیم بود.

اما پیش از این هم افراد دیگری، ایده مخلوط کردن عکس‌های تاریخی و عکس‌های جدید را به شیوه دیگری دنبال کرده‌اند:

موزه لندن یک اپلیکیشن موبایل به نام StreetMuseum در اختیار کاربران آیفون قرار داده است که در واقع یک نوع برنامه «واقعیت مجازی» است. این برنامه با استفاده از نقشه گوگل و برچسب‌های جغرافیایی، عکس‌های تاریخی جالبی به کاربرش نشان می‌دهد. استفاده از این اپلیکیشن وقتی لذت‌بخش‌تر می‌شود که کاربر در موقعیت گرفته شدن یک عکس تاریخی قرار بگیرد، در این صورت او به شیوه سه‌بعدی در صفحه موبایل خود آمیزه‌ای از عکس تاریخی و منظره روبرویش را خواهد دید! چیزی شبیه این:

اما ماهایی که نه دسترسی به برنامه اولی داریم و نه ساکن لندن هستیم، نباید از اینکه چنین امکاناتی نداریم، افسرده باشیم، چون هنوز هم می‌توانیم به شیوه دستی و با استفاده از فتوشاپ عکس‌های اینچنینی بگیریم و به اشتراک بگذاریم.

سایت جالب historypin سایتی است که اجازه می‌دهد کاربران عکس‌های قدیمی و جدید ترکیبی را با هم به اشتراک بگذارند. تا به حال بیش از ۱۲ هزار عکس در این سایت به اشتراک گذاشته شده است.

اما فارغ از بحث‌های تکنیکی، چنین میلی به احیای گذشته در حال، نشاندهنده تمایل ذاتی شهروندان غربی به پاسداشت فرهنگ و تاریخشان است. آیا ما هم چنین شوق و ذوقی داریم؟ یا اصلا ترجیح می‌دهیم گذشته‌مان را فراموش کنیم؟

اگر عکسی را سراغ دارید که با استفاده از همین ایده در ایران گرفته شده باشد، به من ایمیلش کنید.

منبع

نظرات

 1. Imagine this technology in shape of holograms projected on real locations…you could do that and live in a digital world. keeping memories….playing family movies and sort of living in them. seeing your loved ones who does not live at the time. and get a chance to see them at your scale! and imagine we could record smell, which is already a science in process… and so on……

 2. سلام دکتر. من سه مجموعه عکس با عنوان “از تهران قدیم تا تهران امروز” برای صفحه ویژه تهران سایت بی بی سی گرفته بودم. لینکش اینجاست.

  ۱۱ تصویر از مجموعه اول: http://www.bbc.co.uk/persian/specials/1425_ag-old-new-tehr/
  ۱۱ تصویر از مجموعه دوم: http://www.bbc.co.uk/persian/specials/1543_ag-oldnew-teh2/
  ۱۲ توصز از مجموعه سوم: http://www.bbc.co.uk/persian/specials/1547_ag-oldnew-teh3/

 3. هیستوری پین مال گوگله و ما رو تحریم کرده
  ؛-)

 4. سلام آقای مجیدی

  وبلاگ واقعاً عالی‌ای دارید.

  با افتخار لینک شدید.
  منت سرم می‌گذارید اگر لطف بفرمایید و مرا لینک کنید…
  ممنون…

 5. سالیان هست که وبلاگتون رومیخونم همیشه اطلاعت آی تی شما رو تحسین کردم من رشته تحسیلی و کاری ام ی آتی و مخابرات هست ولی شما بعنوان یک پزشک و کسی که در ایران زندگی میکنی با اطلاع و همیشه آپ تو دیت هستی 🙂 اپبلیکشنی که گقتی رو من دارم و عالی هست اگر دوست داشتی برات چند تا از عکس هایی که کرقتم در مناتق تاریخی لندن با آیقون ۴ رو بفرستم
  روز شادی داشته باشی

 6. سلام دکتر ممنون از مطالب جالب همیشگیتون..
  در ضمن هیستوری پین رو قبلا اینجا کامل معرفی کرده بود
  http://farnet.ir/?p=3324

 7. بنظرم اگر هم شوق و ذوقی برامون مونده باشه بخاطر احساس کمبود و عقب ماندگی هاییه که متاسفانه نصیبمون شده ، یعنی بازگشت به گذشته و نه پاسداشت فرهنگ و تاریخ!!

 8. یک سایتی بود اما فراموش کردم الان من دارم دنبالش می گردم به زودی خبرش رو میدم

 9. با سلام
  ایده ای جالب است سفر به گذشته و همچنین آینده یکی از رویاهای بشر در طول تاریخ بوده و این هم یک راه است شاید با وجود استفاده از دنیای دیجیتال قابل دستریس تر.
  بهر حال با اجازه این مطلب رو توی وبلاکم لینک کردم.
  با تشکر.

 10. ممنون از مطلب جالبتون

 11. با سلام دکتر جان زیبا بود , شاید بنوعی نمودی از آیینه عبرت الهی (فاعتبروا یااولی الابصار ) باشد . ممنون

 12. ای ول…………………………

 13. خیلی خیلی قشنگ بود من که خیلی حال کردم !

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.