۵ هواپیمای مسافربری جدیدی که می‌توانند سفرهای هوایی را متحول کنند

0

امروزه کمتر هواپیمای مسافربری جدیدی یافت می‌شود که نوآوری‌ها و ایده‌های شگرفی نسبت به هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ یا هواپیمای مافوق صوت کنکورد (Concorde) دهه ۱۹۷۰ داشته باشد.

برای سال‌های طولانی، هواپیماهای مسافربری فاقد هرگونه نوآوری بزرگی بودند و فقط در اندازه، ظاهر و برخی مشخصات مانند سرعت و دور موتور یا امکانات سرگرمی پیشرفت می‌کردند.

اما صنعت هواپیمایی در جهان بیکار ننشسته و به طور مداوم روی طرح‌ها و هواپیماهای جدیدتر و به‌روزتری کار کردند و می‌خواستند نسل جدیدی از هواپیماهای مسافربری را طراحی کنند.

به نظر می‌رسد سرانجام این تلاش‌ها در چندین شرکت بزرگ سازنده هواپیما به ثمر نشسته و ما این فرصت و شانس را داریم که شاهد ورود نسل جدیدی از هواپیماهایی باشیم که می‌خواهند خاطره بوئینگ ۷۴۷ یا کنکورد اصلی را در ذهن‌های مسافران پاک کنند.

این هواپیماها می‌توانند مسافران را دورتر، سریع‌تر و راحت‌تر جابه‌جا کنند در حالی‌که سوخت کمتری هم مصرف خواهند کرد. در ادامه ۵ هواپیمای مسافربری آینده را معرفی می‌کنیم که قطعا می‌توانند سفری متفاوت برایتان بسازند:

ایرباس A220

زمان ورود به ناوگان حمل‌ونقل هوایی: اوایل سال ۲۰۱۹ در ایالات متحده

ویژگی شاخص: پروازهای داخلی بسیار راحت

ایرباس A220 شبیه به هیچ هواپیمای دیگری نیست. برخی اعتقاد دارند یک بازطراحی از هواپیمای Bombardier CS300 استفاده شده در اروپا است.

این هواپیمای مسافربری در دو مدل ۱۱۰ مسافر و ۱۳۰ تا ۱۶۰ مسافر ساخته شده است و برای پروازهای کوتاه‌مدت داخلی بسیار راحت است؛ به‌طوری‌که تصور خواهید کرد در هتل یا اتاق مبله خانه‌تان نشسته‌اید.

اندازه صندلی‌های این هواپیما ۱۸ اینچ و طرح کلی آن‌ها ۲×۳ است که به طور معمول در هواپیماهای دیگر هم شاهد هستیم. ۶ صندلی تک نفره هم دارد که اندازه هریک ۱۷ اینچ است. در هر ردیف ۲ پنجره دیده می‌شود و فضای بالای سر بسیار وسیع و باز است که ترس قرارگیری در محفظه کوچک را از بین می‌برد.

مصرف انرژی ایرباس A220 کمتر از مدل‌های مشابه است. به همین دلیل، ایرلاین‌ها تمایل دارند از این مدل هواپیما در خطوط هوایی طولانی‌تر استفاده کنند.

Delta Air Lines اولین شرکتی است که ۷۰ فروند ایرباس A220 را سفارش و خریداری کرده است و اوایل سال آینده وارد خطوط هوایی می‌کند. شرکت JetBlue نیز ۶۰ مدل این این هواپیمای مسافربری را سفارش داده است.

امبرائر E2

زمان ورود به ناوگان حمل‌ونقل هوایی: در سال ۲۰۱۸

ویژگی شاخص: پرواز بهتر نسبت به جت‌های منطقه‌ای

همکاری شرکت بوئینگ با شرکت هواپیماسازی برزیلی امبرائر منجر به تولید هواپیمای مسافری E2 شده است. هواپیمای E2 شباهت‌ها و نزدیکی زیادی با A220 دارد و از همان تعداد صندلی و مزایا سود می‌برد.

چینش صندلی‌های این هواپیما به صورت ۲×۲ است و صندلی سوم حذف شده است تا مسافران راحت‌تر باشند. تا کنون، خطوط هواپیمایی Hainan چین، شرکت هواپیمایی Azul برزیل و Widerøe نروژ خواهان و خریدار E2 بودند.

ایرباس A350-1000

زمان ورود به ناوگان حمل‌ونقل هوایی: نیمه سال ۲۰۱۸

ویژگی شاخص: پرواز طولانی‌مدت ۲۰ ساعته و رقابت با بوئینگ ۷۷۷X

خطوط هواپیمایی سنگاپور در ماه اکتبر از یک خط پرواز طولانی ۱۹ ساعته بین نیویورک – سنگاپور رونمایی کرد. این پرواز توسط هواپیمای ایرباس A350-1000 انجام شد که توانست رکورد طولانی‌ترین پرواز دنیا را بکشند.

دیگر خریدار عمده این هواپیمای بسیار مدرن و فوق پیشرفته، خطوط هواپیمایی قطرایرویز است که سفارش داده ۱۰ صندلی کلاس بیزینس به آن اضافه کنند تا جمعا ۳۲۷ مسافر سوار شوند.

همین‌طور، این شرکت هواپیمایی سفارش داده چندین ویژگی داخلی دیگر برای راحتی مسافر به ایرباس A350-1000 افزوده شود. این ویژگی‌ها باعث کاهش صدای نویز موتورها در طرفین بال‌ها و نور بیشتر برای مطالعه مسافر و کنترل دمای هوای در کابین می‌شوند.

این هواپیما می‌تواند ۹ هزار مایل را بدون توقف پرواز کند.

بوئینگ ۷۷۷X

زمان ورود به ناوگان حمل‌ونقل هوایی: سال ۲۰۲۰

ویژگی شاخص: نسخه ارتقایافته مدل ۷۴۷

جانشین واقعی هواپیمای معروف بوئینگ ۷۴۷؛ جدیدترین ساخته این شرکت یعنی بوئینگ ۷۷۷ است. هواپیمای ۷۷۷X بهترین و بزرگ‌ترین هواپیمای بوئینگ با ۴۰۶ مسافر و چندین طرح چینش صندلی و کلاس‌های کیفیتی چندگانه است.

بوئینگ ۷۷۷X بزرگ‌ترین هواپیمای جت دو موتوره در جهان با بال‌های بسیار بزرگ و قابل خم شدن هستند. فناوری ساخت این بال‌ها به گونه‌ای است که مصرف سوخت را کاهش داده و همین‌طور در گرداب‌ها یا تلاطم‌هایی هوایی، تکانه‌های هواپیما را کاهش می‌دهند.

خطوط هواپیمایی امارات اولین بوئینگ‌های ۷۷۷X را خریداری کرده است و از قرار در سال ۲۰۲۰ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. دیگر خریدارهای این هواپیما، قطرایرویز، لوفت‌هانزا و خطوط هوایی سنگاپور هستند.

بوم Supersonic

زمان ورود به ناوگان حمل‌ونقل هوایی: سال ۲۰۲۵

ویژگی شاخص: پرواز از توکیو به سان‌فرانسیسکو در کمتر زا ۶ ساعت

Boom یک استارتاپ ساکن در شهر دنور است. این شرکت می‌خواهد از اولین هواپیمای مسافربری مافوق صوت خود رونمایی کند. این هواپیما بیشتر شبیه به یک جت جنگی است. قرار است تا سال ۲۰۱۹ اولین هواپیمای Supersonic این شرکت یک پرواز آزمایشی انجام دهد اما اولین فروندها در سال ۲۰۲۵ تحویل خطوط هوایی می‌شوند.

ظرفیت این هواپیما ۵۵ مسافر است و یکی از شرکت‌های ژاپنی جزو اولین سرمایه‌گذاران و البته خریداران احتمالی آن خواهد بود. این هواپیما سرعتی فوق‌العاده بالا دارد و پیش‌بینی می‌شود به مرز ۷۰۰ مایل در ساعت برسد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.