ناسا در روز ملی حمل و نقل هوایی از مینی پوسترهای نوآوری‌هایش در زمینه انواع هواپیماهای مسافربری و نظامی رونمایی کرد

0

دیروز یکشنبه ۱۹ آکوست، در ایالات متحده روز ملی صنعت حمل و نقل هوایی است.

«اوریل رایت»، یکی از برادران رایت، سازندگان اولین هواپیما جهان در این روز به دنیا آمده است و به همین مناسبت از سال ۱۹۳۹ هر ساله این روز را جشن می‌گیرند.

ناسا با انتشار تصاویر و مینی پوسترهایی از نوآوری‌هایش در صنعت هوایی طی ده‌هایی اخیر، روز ملی حمل و نقل هوایی را جشن گرفت. این تصاویر و لیتوگرافی‌ها در وب‌سایت رسمی ناسا منتشر شده‌اند و خدمات این سازمان به صنعت هواپیما را از بدو تاسیس تا کنون نشان می‌دهند.

ناسا در طی چندین دهه توانسته نوآوری‌ها و فناوری‌های بزرگی برای هواپیماهای مسافربری و جنگی ارایه کند. این نوآوری‌ها موجب افزایش ایمنی هواپیماها شده و ناوبری این پرنده‌ها را ارتقا دادند. ناسا چندین طرح برای جت‌های نظامی و بالگردها نیز دارد.

هواپیماهای تجاری

ناسا نوآوری‌ها و طرح‌های زیادی برای هواپیماهای مسافربری ارایه کرده است. در هواپیماهایی که روزانه سوار می‌شویم؛ ده‌ها نوآوری و ایده ناسا استفاده شده است. از طرح‌هایی برای بهبود آیرودینامیک بال‌ها تا طراحی ظاهری و مواد سازنده هواپیما و تونل‌های باد آزمایش هواپیما.

ناسا نرم‌افزارهای متعددی هم برای کنترل پروازها و ترافیک‌های هوایی توسعه داده است. این سازمان حتی طراح‌هایی برای اندازه و نوع باندهای پرواز و ایمنی آن‌ها به صنعت هواپیمایی دنیا تقدیم کرده است.

هواپیماهای عمومی

هواپیماهای عمومی نیز همانند هواپیماهای تجاری مملو از نوآوری‌ها و فناوری‌های ناسا هستند. حتی ناسا ایده‌های بیشتری روی این نوع از هواپیماها ارایه داده است. نوآوری‌هایی در افزایش ایمنی و مقاومت هواپیما در برابر رعد و برق، سیستم‌های ضد یخ و کیسه‌های هوای در مواقع ضروری تنها برخی از خدمات ناسا به این نوع هواپیماها هستند.

ناسا طرح‌هایی برای ساخت جت‌های کوچک و بی‌سروصدا برای مصارف خاص ارایه داده است. وضعیت آب و هوا به صورت گرافیکی و بی‌درنگ روی این جت‌ها نمایش داده می‌شود و سیستم Highway-in-Sky به خلبانان در ارتباطات هوایی و جمع‌آوری داده‌ها برای ناوبری کمک می‌کند.

هواپیماهای نظامی

جت‌های جنگنده و دیگر هواپیماهای نظامی از ساختار و فناوری‌هایی مشابه هواپیماهای مسافربری استفاده می‌کنند ولی نوآوری‌ها و ایده‌های ویژه برای کاربردی‌های نظامی دارند.

مدیریت فشار و بال‌های متغیر دو فناوری عمده و فوق پیشرفته ناسا برای جت‌های جنگنده هستند. این دو فناوری به جت‌ها اجازه مانور دادن در پروازها و جنگ‌های هوایی را می‌دهند. به علاوه، ناسا کمک‌های زیادی به پروازهای عمودی و اوج‌گیری جت‌ها در بردهای کوتاه داشته است.

بالگردهای عمومی

بالگردها دیگر بخشی از صنعت هواپیمایی هستند که از نوآوری‌ها و ایده‌های ناسا استفاده کردند. این سازمان توانسته فناوری‌هایی عرضه کند تا به مرور بالگردهای تجاری و عمومی توسعه پیدا کنند و برای کاربردهای مختلف مهیا شوند.

باز هم ناسا در بهبود آیرودینامیک و ایمنی این ماشین‌ها تاثیرگذار بوده است و طی چندین دهه باعث شده نحوه پرواز، انتقال و گردش آن‌ها بهتر شود.

اگرچه ناسا بیشتر به یک سازمان توسعه‌دهنده فناوری‌های فضایی و بیرون از جو زمین شناخته می‌شود ولی هزاران نوآوری در صنعت حمل و نقل هوایی طی دهه‌های گذشته داشته است. به نظر می‌رسد ناسا به طور همزمان نگران کاوش‌گرهای بسیار کوچک در سطح سیاره مریخ و بهبود ایمنی هواپیماهای مسافربری در آب و هوای طوفانی است.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.