باز هم ناپدید شدن هواپیمای مسافربری ; خبر بد دیگری در راه است؟

9

هنوز چند روزی از سال ۲۰۱۴ باقی مانده که خبر دیگری همه را شوک زده می کند . ناپدید شدن یک هواپیمای مسافربری دیگر…در اینجا به بررسی وضعیت این دو هواپیمای مسافربری می پردازیم :

اولین حادثه : هواپیمای مالزیایی ام اچ ۳۷۰

حدود ۱۰ ماه از ناپدید شدن هواپیمای مالزیایی ام اچ ۳۷۰ که ۲۳۹ مسافر از جمله ۲ ایرانی را از کوالالامپور به مقصد پکن منتقل می کرد گذشته و هنوز هم دلیل قاطعانه ای برای مفقود شدن آن هواپیما اعلام نشده است . از ساعتی که ارتباطات رادیویی هواپیما با برج کنترل قطع شده بود عملیات جستجو برای یافتن سرنخی از هواپیما آغاز گردید ولی منطقه ی جستجو صدها کیلومتر مساحت داشت و شرایط نامساعد هوا باعث توقف عملیات شده بود. تایلند هم از مشاهده قطعات احتمالی متعلق به این هواپیما خبر داد ولی مورد تایید قرار نگرفت.

1

به گفته نخست وزیر مالزی، هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ پرواز MH370 شرکت هواپیمایی این کشور در جنوب اقیانوس هند گم شده است، اما هنوز معلوم نیست که این هواپیما دقیقا کجا رفته و چه حوادثی به تغییر مسیر و گم شدن آن منجر شده است.

آنچه در این مورد می دانیم اینهاست:

۰۰:۴۱هشتم مارس (همه ساعت ها به وقت مالزی است): هواپیما با ۲۳۹ سرنشین که ۱۵۳ نفر آنها شهروندان چین بودند، فرودگاه بین المللی کوالالامپور را ترک کرد و قرار بود در ساعت ۶:۳۰ در پکن فرود بیاید. شرکت هواپیمایی مالزی می گوید که ارتباط با این هواپیما کمتر از یک ساعت پس از برخاستن آن از باند فرودگاه، قطع شده است.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۰۱:۰۷: آخرین ارتباط اتوماتیک میان کامپیوترهای داخل هواپیما و کامپیوترهای روی زمین برقرار شد. ارتباط بعدی که می بایست نیم ساعت پس از آن برقرار شود، هرگز برقرار نشد.

۰۱:۱۹: صدای کمک خلبان شنیده شد که به مرکز کنترل ترافیک هوایی مالزی گفت: “بسیار خب! شب به خیر”. چند ثانیه بعد ترنسپوندر هواپیما که ارتباط با رادارهای زمینی را برقرار می کند خاموش شد. این درست زمانی بود که هواپیما برفراز دریای جنوب چین، از حریم هوایی مالزی خارج به حریم هوایی ویتنام وارد شد.

۰۱:۲۱: به گفته مقامات سازمان هوایی ویتنام، هواپیما تماس برنامه ریزی شده با مرکز کنترل ترافیک هوایی شهر هو چای مین را برقرار نکرد.

۰۲:۱۵: رادارهای نظامی مالزی پرواز MH370 را در جنوب جزیره فوکت در تنگه مالاکا ردگیری کردند که در غرب آخرین نقطه ای قرار دارد که آخرین بار هواپیما از آنجا با برج مراقبت و رادارهای زمینی تماس داشت. اطلاعات ثبت شده توسط رادارهای نظامی تایلند هم تأیید می کند که هواپیما ابتدا به سوی غرب و سپس به سوی شمال بر فراز دریای آندامان پرواز کرده بود.

۰۸:۱۱: هفت ساعت پس از قطع ارتباط هواپیما با مرکز کنترل ترافیک هوایی، ماهواره ای بر فراز اقیانوس هند سیگنال‌هایی را دریافت کرد که از هواپیما به طور خودکار برای تأیید ارتباط با مراکز زمینی ارسال می شود. این موضوع یک هفته پس از ناپدید شدن هواپیما اعلام شد و از آن نتیجه گرفته شد که هواپیما در یکی از دو دالان شمالی یا جنوبی حرکت کرده است. یعنی یا به سمت شمال بر فراز گسترده ای از تایلند تا قزاقستان در شمال، یا به سمت جنوب بر فراز اندونزی و جنوب اقیانوس هند.

۰۸:۱۹: شواهدی از ارسال نوعی سیگنال مشابه در این زمان از هواپیما وجود دارد اما به گفته وزیر حمل و نقل مالزی، کارشناسان هنوز در حال بررسی این شواهد هستند.

۰۹:۱۵: سیگنال اتوماتیک بعدی می بایست در این زمان از هواپیما ارسال شود، اما نه در این لحظه و نه پس از آن سیگنالی از هواپیما ارسال نشد.

ابهامات و احتمالات

در حالی که تقریبا قطعی است که هواپیمای ناپدید شده مالزی در جنوب اقیانوس هند سقوط کرده و همه سرنشینان آن کشته شده اند، هنوز پرسش های زیادی در مورد این ماجرا باقی است.

چرا هواپیما ناگهان به سمت چپ چرخید؟

اطلاعات ثبت شده توسط رادارهای نظامی نشان می دهد که پرواز MH370 هنگامی که ارتباطش با برج مراقبت و رادارهای زمینی قطع شد، ناگهان به سمت غرب چرخید. کارشناسان می گویند که این نوع چرخش ناگهانی “بسیار نادر” است و تنها دلیلی که ممکن است خلبانان چنین چرخشی انجام دهند، این است که هواپیما دچار مشکل جدی شده باشد و آنها بخواهند تغییر مسیر دهند و هواپیما را در خشکی فرود بیاورند. این مشکل می تواند آتش سوزی، کاهش ناگهانی فشار داخل کابین یا قرار گرفتن هواپیمایی دیگر در مسیر حرکت باشد. سوء نیت خلبان یا شخصی که وارد کابین خلبان شده باشد هم می تواند دلیل دیگر باشد. اما تا وقتی جعبه سیاه هواپیما پیدا نشود، این موضوع روشن نخواهد شد.

آیا ممکن است خلبان قصد خودکشی کرده باشد؟

خیلی از رسانه ها به این احتمال اشاره کرده اند. اگر این طور باشد، نخستین بار نخواهد بود که چنین اتفاقی می افتد. سقوط پرواز ۹۹۰ هواپیمایی مصر در سال ۱۹۹۹ و پرواز ۱۸۵ سیلک ایر در سال ۱۹۹۷ هر دو ناشی از اقدام عمدی خلبان بود. از سال ۱۹۷۶ تاکنون هشت سانحه سقوط هواپیما مرتبط با خودکشی خلبان گزارش شده است. اما تا کنون هیچ شاهد و مدرکی از بازرسی و تحقیقات وسیع در مورد خلبان یا کمک خلبان پرواز MH370 منتشر نشده است که این احتمال را تقویت کند. گفته می شد که کمک خلبان به دلیل جدا شدن از همسرش حال خوشی نداشته، اما تا کنون اطلاع موثقی از نامناسب بودن وضعیت روحی او به دست نیامده است. کارشناسان می گویند که شواهد کافی برای تأیید یا رد قطعی فرضیه خودکشی وجود ندارد.

آیا ممکن است هواپیماربایی در کار باشد؟

پس از حملات ۱۱ سپتامبر، برای کابین خلبان در هواپیماهای مسافربری درهایی کارگذاشته شد که جلوی ورود بدون اجازه به کابین را بگیرد. کارشناسان می گویند که این درها ضد گلوله است و حتی با تبر نمی توان به آنها صدمه زد. بنابراین به نظر می رسد که وارد شدن به زور به کابین خلبان محتمل نیست. اما یک خلبان سابق که خواست هویتش محفوظ بماند گفت که راهی برای از کار انداختن قفل این درها وجود دارد. ضمن اینکه در طول پرواز زمان هایی هست که خدمه و خلبان ها در را باز می کنند تا به کابین وارد یا از آن خارج شوند. (بعضی شرکت های هواپیمایی دو در کار می گذارند تا ایمنی بیشتر شود). اما حتی در صورت اقدام به هواپیماربایی و ورود هواپیماربایان به کابین خلبان، خلبان ها یا خدمه به راحتی می توانند پیام بفرستند و خطر را به مرکز کنترل اطلاع دهند. درهای ایمنی همانطور که جلوی ورود بدون اجازه را می گیرند، در صورت وقوع حادثه ناگهانی، مانع از اقدام خدمه ای که خارج از کابین است می شوند. عکس هایی از کمک خلبان پرواز MH370 منتشر شده است که نشان می دهد او در گذشته در جریان یک پرواز، جهانگردان نوجوان را داخل کابین خلبان برده است.

آیا ممکن است ماجرا در اثر اتفاق باشد؟

تا به حال تئوری هایی که مطرح شده عمدتا بر پایه این نظر مقامات مالزی بوده است که سیستم ارتباطی و ترانسپوندر هواپیما عمدا خاموش شده است. اما یک کارشناس می گوید که همه اینها ممکن است در اثر وقوع یک سلسله اتفاق هم رخ داده باشد. مثلا آتش سوزی در بخش کوچکی از هواپیما ممکن است سیستم ها را از کار انداخته باشد بدون اینکه به هواپیما صدمه جدی زده باشد. بعد کاهش فشار اتفاق افتاده باشد، اما نه به صورت ناگهانی، بلکه به صورت تدریجی. این کارشناس سانحه سقوط پرواز ۵۲۲ هواپیمایی هلیوس را در سال ۲۰۰۵ در یونان یادآوری می کند که در آن کاهش فشار هوای داخل کابین و کمبود اکسیژن باعث بی حال شدن خدمه شد، اما هواپیما روی سیستم خودکار به پرواز ادامه داد تا به کوه برخورد کرد. “اگر این هواپیما به کوه نمی خورد، آنقدر به پرواز ادامه می داد تا سوختش تمام شود”. خلبان ها می گویند یکی از نخستین اقدامات در تمرین های وضعیت اضطراری، فرستادن پیام به مرکز کنترل ترافیک هوایی یا نوع دیگری از پیام رسانی است. بنابراین اگر ناپدید شدن MH370 در اثر اتفاق بوده باشد، می بایست حادثه ای در لحظات اول هرگونه امکان ارتباط با خارج را از کار انداخته باشد.

چرا وقتی رادار هواپیما خاموش شد، کسی کاری نکرد؟

وقتی هواپیما بر فراز دریای جنوب چین از کنترل ترافیک هوایی مالزی به حریم هوایی ویتنام وارد شد، ترانسپوندر آن خاموش شد. این سوال مطرح است که چرا کسی روی زمین بلافاصله اعلام خطر نکرد. می شد از هواپیماهای دیگر که در آن نزدیکی پرواز می کردند خواست که تلاش کنند با هواپیمای ناپدید شده تماس بگیرند. اما یک خلبان سابق بوئینگ ۷۷۷ بر اساس حافظه می گوید که از زمان خارج شدن هواپیماها از دایره کنترل ترافیک هوایی مالزی تا ورود آنها به حریم هوایی ویتنام یک فرجه ده دقیقه ای وجود دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که احتمالا هیچ کس روی زمین بلافاصله متوجه ناپدید شدن هواپیما از صفحه رادار نشده است. مرکز کنترل ترافیک هوایی مالزی با هواپیما خداحافظی کرده و دیگر کاری به آن نداشته و در ویتنام هم تا چندین دقیقه بعد کسی منتظر هواپیما نبوده است. علاوه براین، حتی اگر مرکز کنترل ترافیک هوایی متوجه ناپدید شدن هواپیما شود، لزوما آن را فورا اعلام نمی کند.

چرا ماهواره‌های نظامی هواپیما را پیدا نمی‌کنند؟

جستجو برای بقایای هواپیما در اقیانوس هند در غرب استرالیا بر تصاویری متکی است که ماهواره های تجاری ارائه می کنند. کارشناسان می گویند که ۲۰ ماهواره شناخته شده توانایی تصویربرداری با کیفیت لازم در آن بخش از اقیانوس هند را دارند که احتمالا ده تا از آنها روزانه عکس برداری می کنند. این تصاویر حدود دو تا سه ساعت بعد روی زمین قابل دسترس است. تحلیل این همه تصویر از چنان منطقه پر وسعتی کاری بسیار وقت گیر است. ماهواره های نظامی و دولتی هم وجود دارند که در جستجو برای هواپیمای ناپدید شده مشارکت نداشتند. این موضوع باعث رواج این شایعه شده که سرنوشت هواپیما پیش از آنکه اعلام شود برای آنها معلوم شده بود. نویسنده کتابی در باره سانحه هوایی پرواز ۲۳۲ می گوید که ماهواره های نظامی پرواز یک موشک بالستیک را که کوچکتر از هواپیماست و خیلی هم سریع تر حرکت می کند دنبال می کنند، چطور نمی توانند یک هواپیما را ردگیری کنند؟ اما یک کارشناس دیگر می گوید که ماهواره های نظامی برای منظور دیگری تنظیم شده اند. موشک های بالستیک چهار یا پنج برابر هواپیماهای مسافربری اوج می گیرند و سرعت و مسیر حرکت آنها به کلی متفاوت است. ماهواره های نظامی برای ردگیری در آن ارتفاع و حرکت هایی در آن مسیر و با آن سرعت برنامه ریزی شده اند و نمی توانند هواپیماها را ردگیری کنند.

آیا هواپیما به آرامی روی آب نشسته یا پس از پایان سوخت ناگهان به آب افتاده؟

آخرین لحظات عمر پرواز MH370 به این بستگی دارد که آیا هنوز توسط خلبان هدایت می شده یا نه. کارشناسان می گویند که هواپیمایی با آن مشخصات، می تواند تا ۵۰ مایل هم با موتور خاموش پرواز کند و به آرامی از ارتفاع خود بکاهد. اما اگر خلبان به هر دلیل کنترل هواپیما را در دست نداشته باشد، احتمالا ناگهان به دریا می افتد.

چرا مسافران از موبایل های خود برای تماس گرفتن استفاده نکردند؟

یکی از سئوالاتی که خیلی ها می پرسند این است که اگر مسافران متوجه شده بودند که چیزی غیر عادی در جریان است، چرا با موبایل موضوع را به بستگان خود اطلاع ندادند؟ این سئوال به ویژه با توجه به این واقعیت مطرح می شود که در جریان حوادث ۱۱ سپتامبر، مسافران هواپیمای یونایتد ۹۳ با موبایل با کسانی روی زمین تماس گرفته بودند. اما کارشناسان می گویند که بسیار بسیار بعید و تقریبا غیرممکن است که کسی در ارتفاع ۳۰ هزار پایی بتواند با استفاده از موبایل تماس برقرار کند. موبایل حتی در جاده های دورافتاده هم آنتن نمی دهد و به سختی کار می کند چه برسد به داخل هواپیمایی که در ارتفاع هفت مایلی با سرعت ۵۰۰ مایل در ساعت در حرکت است.

همه ی این ها ابهاماتی است که در مورد هواپیمای ام اچ ۳۷۰ وجود داشته و هنوز هم جوابی برایشان پیدا نشده است .


 

دومین حادثه : هواپیمای Airbus A۳۲۰-۲۰۰

141228042822_airasia_624x351_afp

مسیر: فرودگاه سورابایا به سنگاپور

ساعت قطع ارتباط: هفت و ۲۴ دقیقه به وقت محلی

سرنشینان: ۲ خلبان، پنج خدمه، ۱۵۵ مسافر از جمله ۱۶ کودک و یک نوزاد

ملیت سرنشینان: اندونزی ۱۵۶، کره جنوبی۳، فرانسه ۱، مالزی ۱، سنگاپور

امروز صبح خبر ناپدید شدن هواپیمایی دیگر با ۱۵۵ مسافر در رسانه ها اعلام شد .

با تاریک شدن هوا جست‌وجوی هوایی برای یافتن هواپیمای مفقود شده شرکت ایرآسیا در آب‌های جاوا فعلا متوقف شده است.تماس هواپیمای ایرآسیا که از شهر سورابایا در اندونزی به سنگاپور می رفت، کم‌تر از یک ساعت بعد از بلند شدن، در ساعت هفت و ۲۴ دقیقه صبح به وقت محلی با برج مراقبت قطع شد.این هواپیما ۱۶۲ سرنشین دارد که بیشتر آنان شهروند اندونزی هستند.ارتش اندونزی و سنگاپور عملیات جست‌وجو را هدایت می‌کنند هرچند این عملیات با رسیدن شب متوقف شده است.

مسئولان تجسس می‌گویند بر خلاف شایعه‌های مطرح شده تا کنون هیچ قطعه‌ای از هواپیما در آب‌های مورد تجسس پیدا نشده است. مقام‌های هوایی اندونزی می‌گویند در زمان ناپدیدشدن هواپیمای پرواز شماره ‘کیو زد ۸۵۰۱’ هوای منطقه ابری بوده است. هادی مصطفی،‌ یک مقام وزارت ترابری، به رسانه های محلی گفت که تماس هواپیما بر فراز دریای جاوا که بین سورابایا و سنگاپور قرار دارد قطع شد. او گفت که هواپیما پیش از قطع تماس خواستار هدایت در مسیری غیرعادی شده بود. مقام‌های اندونزی می‌گویند دلیل تغییر مسیر گریز از هوای ابری بوده است.

141228060520_cn_qz8501_singapore_changi_02_640x360_reuters_nocredit

یکی از کارمندان فرودگاه سنگاپور شماره پرواز هواپیمای مفقودشده را برای راهنمایی نزدیکان مسافران نشان می‌دهد

شش نفر از سرنشیان هواپیما خارجی هستند. سه نفر از آنها شهروند کره جنوبی و سه نفر دیگر از کشورهای فرانسه، مالزی و سنگاپور هستند.

این هواپیما که در اختیار اندونزی بوده در اصل متعلق به شرکت مالزیایی ایرآسیا است که پروازهای مقرون به صرفه عرضه می‌کند. چنین اتفاقی در پروازهای ایرآسیا که شرکتی خوش‌نام است، سابقه نداشته است.

امیدواریم در این روزهای پایانی سال میلادی خبر بد دیگری در راه نباشد…

   

پستهای اخیر

هلیکوپتر مریخی Ingenuity نیاز به آپدیت نرم‌افزاری پیدا کرد و پروازش تا هفته بعد به تعویق افتاد

همه منتظر پرواز نخستین وسیله پروازی در دنیایی به غیر از زمین هستیم. هلیکوپتر مریخی Ingenuity که همراه مریخ‌نورد Perseverance به مریخ رفته، در حال تاریخ‌ساز شدن است و قرار است اگر همه چیز خوب پیش برود، در جو رقیق مریخ پرواز کند. پروازی که…

هر اپلی عاشق این اکسسوری‌های با طراحی منحصربه‌فرد می‌شود

بهترین هدیه‌ای که می‌توانید به یک عاشق متعصب اپل بدهید؛ گجت یا اکسسوری است که طراحی هیجان‌انگیزی دارد و واقعا کاربردی است. اپل همیشه طیف گسترده‌ای از لوازم جانبی جذاب و شگفت‌انگیز داشته که باعث افزایش کارایی و بهره‌وری فرد می‌شوند.…

ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها…

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

9 نظرات
 1. سعید - Z می گوید

  مطلب خیلی خوب و کاملی بود. ما هم امیدواریم که سرنوشت هوایما مشخص شه.
  فقط یه نکته: برای مطالب طولانی، تصاویر بین متن رو هم بیشتر کنید تا از خستگی خوندن کم کنه.
  به نظر من تصاویر مانند پاگرد برای پله ها عمل می کنند.
  باز هم ممنون

 2. امی می گوید

  والا من که قانع نشدم هواپیمای اولی سقوط کرده باشه، اگرنه یه چیزی ازش پیدا می شد حتی اگه توی دریا هم افتاده بود یه سری از لاشه های هواپیما و… یا روی سطح آب میومدن یا به نزدیک ترین ساحل می رسیدن . والا یادم بیشتر به سریال لاست میوفته :))

 3. K.A.S.R.A می گوید

  شیطونه میگه کسی میخواد صنعت هواپیمایی ملزی رو ورشکست کنه
  سه هوا پیما در یک سال
  دوتا هم مفقود الاثر شدن

 4. nima qasemali می گوید

  ماها‏ ‏یه‏ ‏عادتی‏ ‏داریم‏ ‏تا‏ ‏یک‏ ‏ماجرایی‏ ‏پیش‏ ‏میاد‏‏ ‏اکثرمون‏ ‏یه‏ ‏دوستی‏ ‏عمویی‏ ‏فامیلی‏ ‏که‏ ‏کارشناس‏ ‏اون‏ ‏مسءلست‏ ‏

 5. vida می گوید

  چقدر خوبه که تازگیا به تعداد نویسنده‌های یک پزشک اضافه شده.
  مطلب خوبی بود که با وجود طول نسبتا زیادش، تا آخر کشش داشت. ممنونم آقای ضیاء.

  1. سعید ضیاء می گوید

   ممنون از شما

 6. Shirin می گوید

  عکس آخر ناراحت کننده بود…خصوصا با حضور اون مرد با دو بچه بغلش…به من این حس دست داد که منتظر همسرش هست…نگاه بچه هم ….

 7. MJJJ می گوید

  همشو خوندم . عالی بود
  جناب مجیدی که خودشون خبره هستند و این دوست عزیز هم که این مطلب رو نوشته قلم توانایی دارند
  ممنون و خسته نباشید

 8. تحصیل در مالزی می گوید

  جناب مجیدی و خانوم مجیدی خبره هستند و این دوست عزیز هم که این مطلب رو نوشته قلم توانایی دارند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.