چه تعداد انسان‌ تا به حال روی کره زمین زندگی کرده‌اند؟

13

چه تعداد انسان‌ تا به حال روی کره زمین زندگی کرده‌اند؟ به عبارت ساده‌تر اگر هیچ انسانی از ابتدای پیدایش این گونه، نمی‌مرد، حالا روی کره زمین چند نفر انسان وجود داشت؟

امسال جمعیت کره زمین، از هفت میلیارد تجاوز می‌کند. سازمان ملل پیشبینی می‌کند که سال ۲۱۰۰ جمعیت دنیا به ۱۰.۱ میلیارد نفر برسد.

دویست هزار سال قبل، گونه انسان در خاک آفریقا ظاهر شد، اما ۱۹۰ هزار سال طول کشید تا جمعیت انسان‌ها به چهار میلیون نفر برسد. بله! تا همین ده هزار سال قبل کل جمعیت دنیا به اندازه آدم‌هایی بود که هر روز صبح با متروی شهر نیویورک جابجا می‌شوند!

اما با آغاز قرن نوزدهم و روند صنعتی شدن، جمعیت انسان‌ها به ناگهان افزایش یافت و به یک میلیارد نفر رسید. این افزایش جمعیت تنها به خاطر افزایش تولدها نبود، بلکه افزایش طول عمر آدم‌ها هم عامل مهمی بود. در دهه‌های اخیر هم با اینکه میزان کاهش یافته است، اما به خاطر پیشرفت دانش پزشکی، طول عمر انسان‌ها بسیار بیشتر شده است و بنابراین بر جمعیت دنیا افزوده می‌شود.

به سؤال اصلی برگردیم. برای تخمین عدد کل انسان‌هایی که روی این کره خاکی به دنیا آمده‌اند ما باید دو چیز را بدانیم: ۱- طول عمر متوسط انسان‌ها در طول تاریخ  ۲-جمعیت دنیا در بازه‌های زمانی مختلف.

تا قبل از قرن اخیر، امید به زندگی بین ۲۰ تا ۳۵ سال بود، اما در قرن اخیر امید به زندگی به طور متوسط ۶۷ سال است که البته بر حسب ناحیه و کشور مقداری متفاوت است، مثلا در موناکو، امید به زندگی ۸۹ سال است، در حالی که در آنگولا تنها ۳۹ سال است.

حالا این اطلاعات را در فرمول زیر می‌گذاریم:

عدد ۵۷ میلیارد به دست می‌آید. با توجه به جمعیت کنونی دنیا، جهان در حال حاضر پذیرای ۱۲ درصد کل انسان‌هایی است که تا به حال روی آن به دنیا آمده‌اند.

منبع

 
13 نظرات
 1. مهرداد می گوید

  بسیار مطلب جالبی بود.
  من به این موضوع همیشه فکر میکردم و جالب اینجاست که اصلاً فکر نمیکردم بیش از ۱ میلیارد نفر قبل از ما زندگی کرده باشن که با این مطلب شما بسیار تعجب کردم.

 2. مسعود زمانی می گوید

  ببخشید دکتر مجیدی ولی تو پاراگراف چهارم خط سوم کلمه “تولد” بعد از “میزان” فکر کنم جا افتاده است…
  خیلی مطلب جالبی بود… ۵۸ میلیارد!!!!!!
  ممنون

 3. مهدی می گوید

  یعنی بیش از دویست هزار سال است که انسان روی زمین زندگی میکنه؟!
  یعنی بیش از دویست هزار سال است که از بهشت رانده شده ایم؟!

 4. […] نقل از یک پزشک: چه تعداد انسان‌ تا به حال روی کره زمین زندگی […]

 5. مهدی می گوید

  با تشکر از مطلب بسیار جالبتون.
  من در جایی خوندم که قدیمی ترین فسیل انسان پیدا شده مربوط به چهار میلیون سال پیشه و در افریقا پیدا شده قدمت زندگی انسان بر وری زمین خیلی بیشتر از دویست هزار سال پیشه.

 6. تنناز می گوید

  مرسی , مطلب جالبی را انتخاب کردید
  ولی من در جایی خواندم که جمعیت جهان از ابتدا تا به حال بین
  ۲۱ تا ۲۳ میلیارد نفر بوده است
  ایا شما میدانید کدام امار صحیح تر است وچرا ؟
  اگر میدانید لطفا درباره آن هم توضیح بفرمایید خیلی خیلی ممنون

 7. مینا می گوید

  اقامهدی طبق نظر دین وبعضی از ایات وروایات موجودات دیگه ای تقریبا شبیه انسان هم زندگی میکردن ودر اخر هم مردن ومنقرض شدن ولی حضرت ادم مال ۸.۹هزار سال پیشه تقریبا و اون چیزی که قران گفته همه ی ماها و انسانهای دیگه از نسل ایشون هستیم

 8. سروی می گوید

  ببخشید ولی اگر شما به سایت ویکی پدیا مراجعه کنید میبینید که اونجا نوشته جمعیت مردم جان تا به حال حدود ۸۰ میلیارد نفر برآورد شده

  1. جهانبخش می گوید

   با سلام ، جهان هستم و بر اساس منطق ریاضی در شاخه دو دوئی ؛ باینری ؛ جمعیت جهان از ابتدای خلقت تا الآن میبایست کمتر از دو برابر جمعیت الآن باشد مگر اینکه قبلا نسلهائی آمده و بعدها منقرض شده باشند .

 9. کیوون می گوید

  سلام سازمان ملل زده ۸۰ میلیارد……

 10. nasser nasrolahi می گوید

  بنظر بنده ی حقیر محاسبه ی تعداد جمعیت جهان محال و نشدنی ،اگر ب سیر تکاملی اعتقادی باشد هرگز این محاسبه صورت نخواهد گرفت ،چون کاملا بی مفهوم و بی معنی خواهد بود ،مادام اینکه جمعیت کل حیات و هستی را محاسبه کنیم ،یعنی کل موجوداتی ک روی کره ی خاکی زندگی کرده اند

 11. بهنام می گوید

  حالا ۷یا۲۰یا۵۰یا۱۰۰میلیارد ادم روی این این کروه ی خاکی بودن من دوس دارم بدونم از این تعداد تا به امروز چند نفرشون انسان بودن فرمول این رو محبت کنید محاسبه کنید با تشکر و چرا گفتن حضرت ادم و نگفتن حضرت انسان شما الان تو این دوره بکسی بگین ادم محترم تره یا بگین انسان والا منکه بعضی مواقع هنگ میکنم در یکسری مسائل ریز

 12. حسن می گوید

  سلام آقا بهنام معیار انسانیت از ابتدای خلقت تا به امروز بسیار متفاوت بوده و در آینده که که همه انسانهای امروز دیگر وجود ندارد بارها تغییر میکند ملاک‌های انسانیت در هر عصر و زمان متغیر است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.