کوهنوردی مرد فلج ژاپنی با لباس قدرت

3

یک مرد ژاپنی که از کمر به پایین فلج است، قصد دارد در یک اقدام جاه‌طلبانه برای کوهنوری به نورماندی فرانسه برود. او این کار را به یاری یک لباس روباتیک انجام خواهد داد.

در آنجا یکی از دوستان کوهنورد «شیجی اوچیدا»ی ۴۹ ساله با به تن کردن یک اسکلت خارجی سایبرنتیک که توان شخص را ده برابر می‌کند، وی را بر پشت خود حمل خواهد کرد و از کوه سنت میشل که یک مکان میراث فرهنگی جهانی است، بالا خواهد برد.

اوشیدا، ۲۸ سال پیش پس از یک تصادف رانندگی، توان حرکت را از دست داد، اما فناوری به نام HAL که مخفف عضو کمکی مرکب یا Hybrid Assisted Limb است، اوضاع را برای او تغییر خواهد داد.

در تصاویر این پست، یک دانشحوی دانشگاه تسوکوبا را می‌بینید که همین لباس خارجی را بر تن کرده است.

سایبرنتیک، دانشی است که در ژاپن بسیار مورد توجه است، طوری که یکی از شرکت‌های ژاپنی مدتی است که لباس‌های سایبرنتیکی به صورت انبوه می‌سازد که حرکات کاربر خود را تقویت می‌کنند و بر نیروی او می‌افزایند.

وقتی کسی می‌خواهد حرکت کند، پیام‌های عصبی از مغز او به عضلاتش ارسال می‌شوند. پیام‌های عصبی ضعیف از طریق حسگرهایی که به پوست متصل هستند، قابل تشخیص هستند که از طریق آنها می‌توان عضو مصنوعی خارجی را همزمان با حرکت طبیعی بدن فعال کرد.

این لباس‌ها تنها برای کمک به آدم‌های ناتوان طراحی نمی‌شوند، مثلا در آمریکا تلاش‌های زیادی برای طراحی و تولید انبوه لباس‌های مشابه که بر قدرت نظامیان یا امدادگران می‌افزایند، در حال انجام است.

منبع

   
3 نظرات
 1. mata می گوید

  سلام آقای مجیدی، ترجمه این مقاله درست نیست. آقای Uchida خودش HAL رو نمیپوشه ، ایشون توسط فرد سالمی که HAL رو پوشیده، حمل میشود. توی مقاله اینجور نوشته:
  Father-of-two Seiji Uchida, 49, will be carried up Mont Saint Michel – a World Heritage site – by a companion clad in a cybernetic exoskeleton which can boost the wearer’s strength tenfold.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون

 2. مهمان می گوید

  جالب بود
  سپاس گزار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.