اطلاعات خودتان را برای همیشه حک کنید!

8

نویسنده مهمان: محمدرضا خواست خدایی: تولید و ذخیره‌سازی اطلاعات از عادات روزمره زندگی دیجیتال است، اطلاعاتی به گستره‌ی یک عکس ساده تا محرمانه‌ترین اطلاعات ناسا! اما دو موردی که شاید در همهمه‌ی این انبوه اطلاعات کم و بیش فراموش می‌شوند، امنیت و اهمیت آنهاست و احتمالا بارها بواسطه‌ی عدم توجه به این موارد درس‌های زیادی گرفته‌اید!

تهیه نسخه‌های پشتیبان از اطلاعات حساس و مهم ساده‌ترین راهی است که برای نگهداری و اطمینان از حفظ این دست اطلاعات انجام می‌دهید، اما معمولا چه در زمان ذخیره‌سازی اطلاعات و چه در زمان پشتیبان‌گیری، وابستگی به ابزارهای ذخیره‌سازی فیزیکی به مانند انواع دیسک‌ها، هارد‌دیسک‌ها و حافظه‌های فلش وجود دارد که وجه اشتراک تمامی آنها آسیب‌پذیر بودن آنهاست! شاید بتوان بطور میانگین عمری در حدود 3 تا 5 سال را برای آنها در نظر گرفت. در این بین شرکت Milleniata بطور اساسی این مشکل را حل کرده است و با بهره‌گیری از مواد و تکنولوژی جدید دیسک‌هایی را تولید کرده است که تقریبا برای همیشه ماندگار هستند، اما چرا و چگونه؟

Millenial Disc‌ها دارای ظاهری شفاف و بدون انعکاس هستند و تفاوت محسوس دیگری از لحاظ ظاهری با دیسک‌های کنونی ندارند. در ساخت لایه اطلاعات آنها بر خلاف استفاده از مواد آلی در دیسک‌های معمول امروزی از مواد غیر‌آلی و مرکب شامل فلزات و شبه‌فلزات استفاده شده است. این لایه تا دمای 500 درجه سانتیگراد حالت جامد خود را حفظ می‌کند و قابلیت پاک شدن و دوباره‌نویسی را ندارد. در حضور اکسیژن، نیتروژن، آب، سایر مواد تخریب‌کننده در محیط‌های معمول و همچنین ضربه‌های وارده از سمت لبه‌ها مقاوم است. گرچه در مورد ضربه‌های وارده از سمت لبه‌ها باید گفت آنگونه که در فیلم تبلیغاتی نشان داده شده مقاوم نیست و در عمل آسیب پذیرتر است اما به هر حال از دیسک‌های کنونی مقاومت بیشتری دارد.

تفاوت عمده‌ی دیگر M-Disc‌ها، تکنولوژی بکاررفته در ثبت اطلاعات است. با توجه به این مواد برای ثبت اطلاعات بر روی آنها نیازمند درجه حرارت بیشتر و لیزری با قدرت 5 برابر لیزرهای معمول درایو‌های نوری حال حاضر هستیم. بنابراین علیرغم اینکه برای خواندن M-Disc ها نیازمند درایو نوری خاصی نیستیم، برای ثبت اطلاعات بر روی آنها به درایوهای نوری مخصوص شرکت LG نیازمندیم که عهده‌دار تولید درایوهای نوری M-Disc هاست.

ثبت اطلاعات بصورت تغییرات فیزیکی انجام می‌شود، بدین صورت که در اثر تابش اشعه لیزر مواد لایه اطلاعات ذوب شده، باعث ایجاد حفره در این لایه می‌شوند، بنابراین اطلاعات به نوعی حک می‌شوند! عکس زیر نمایی از لایه اطلاعات است.

پس از سرد شدن مواد ذوب شده که حفره‌ها را احاطه‌کرده‌اند، شکل شبه بلور به خود می‌گیرند، که این ساختار به مانند میکرو-کریستال‌های موجود در سنگ‌هاست. بدین صورت اطلاعات به شیوه‌ای کاملا متفاوت بر روی دیسک حک می‌شوند و امکان از بین رفتن آنها را به کمترین حد ممکن می‌رساند، اما همچنان یک سوال باقیست، به واقع ماندگاری این دیسک‌ها چقدر است؟
اکسید شدن از جمله موارد معمول تخریب دیسک‌هاست. در M-Disc‌ها با توجه به استفاده از فلزات در ترکیب مواد آنها، اکسید شدن بصورت لگاریتمی اتفاق می‌افتد، بدین معنی که ابتدا اکسید شدن با سرعت زیادی انجام می‌شود، اما با گذشت زمان این سرعت بسیار کاهش می‌یابد. دلیل این اتفاق عملکرد فلز اکسید شده بعنوان لایه‌ای محافظ در مقیاس نانومتری در مقابل اکسید شدن بیشتر فلزات موجود است، بنابراین بیشترین میزان اکسید شدن در چند ماه اول پس از تولید دیسک اتفاق می‌افتد. همچنین با فرض بدترین حالت ممکن برای ناخوانا شدن اطلاعات دیسک‌ها در اثر اکسید شدن، آزمایشات انجام شده نشان داده است طول عمر آنها در محیط خشک و دمای اتاق بیش از 10000 سال خواهد بود.

آخرین مورد قابل ذکر در طول عمر این دیسک‌ها، مواد پلی‌کربنات استفاده شده در ساختار آنها می‌باشد که به نوعی آسیب پذیر‌ترین ماده در بین سایر مواد استفاده شده است. برای این مواد حداقل عمر 1000 سال تخمین زده شده است، بنابراین در نهایت در نظر‌گیری حداقل عمر 1000 سال برای M-Disc‌ها کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

در عکس زیر می توانید نتایج آزمایشات The Naval Air Warfare Center در چین را مشاهده کنید:

گرچه امروزه 4.7 گیگابایت حجم بالایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات به حساب نمی‌آید اما برای ذخیره‌سازی اطلاعات خاص کافی به نظر می‌رسد. اگر از علاقمندان این دیسک‌ها هستید می بایست دو ماه دیگر منتظر باشید و برای یه پک ده تایی آن چیزی در حدود 27 دلار پرداخت کنید. البته باید هزینه یک درایو نوری LG مختص M-Disc را هم به آن اضافه کنید!

منابع: petapixel millenniata engadget

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
8 نظرات
 1. لی می گوید

  خب . یک سوال و اون هم اینکه تا چندین سال دیگه اگر نسل درایورها از بین رفت و تکنواوژی دیگری جاشون رو گرفت تکلیف این دیسک ها چه خواهد شد ؟ مثل الان که شاید خیلی ها حتی دیگه ویدئو هم نداشته باشند توی خونشون اما تصاویر مهمشون رو روی فیلم های وی اچ اس ضبط کردند .

 2. محمدرضا خواست خدایی می گوید

  به فرض تغییر نسل هم به مانند خیلی از موارد دیگه نتیجش صرفا انتقال اطلاعات از تکنولوژی قدیمی به تکنولوژی جدید خواهد بود کمااینکه بطور مثال خیلی از فیلم های وی اچ اس به وی سی دی تبدیل شدن.

 3. محسن می گوید

  مطلب کاملی بود مرسی

 4. فرید می گوید

  مگر فقط در این نوع دیسگ ها از تغییرات فیزیکی بزای ثبت صفرویک ایتفاده میشود؟ تمام دیسک های نوری اینگونه اند

  1. محمدرضا خواست خدایی می گوید

   درسته ، در تمام دیسک های نوری از تغییرات فیزیکی برای ثبت اطلاعات استفاده میشه و در این نوع دیسک ها این تغییرات برای ماندگاری بیشتر متفاوت تر انجام میشه .

 5. ssz1370 می گوید

  ممنون
  اما مهم اینه که دیسک خط و خش بر نداره یا اینکه نشکند.
  چند درصد از دیسک های موجود بر اثر اکسید شدن از بین می روند؟ مقدارشون در برابر عوامل مخرب فیزیکی چیزی نزدیک به صفر است.

  1. محمدرضا خواست خدایی می گوید

   شاید اثرات اکسید شدن به مانند سایر عوامل خرابی در دیسک های معمول ، با توجه به میانگین عمر پایین ملموس نباشه اما علاوه بر تاثیر مستقیمی که داره می تونه بطور مستقیم هم در آسیب پذیر تر شدن دیسک در مقابل سایر عوامل خرابی هم تاثیر گذار باشه. همچنین در M-Dsic ها این مورد بخاطر طول عمر بالای این دیسک ها بسیار حائز اهمیت هست.

 6. احمد ک می گوید

  ممنون و متشکر . فقط امیدوارم درایو ال جی قیمت ناجوری نداشته باشه .
  خداحافظ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.