بیماری‌ای که شاهکارهای ادبی «ویرجینیا ولف» و مرگ او را سبب شد

19

نویسنده مهمان: سروش: یکشنبه 8 مارس 1941 ویرجینیا وولف، در دفتر یادداشت‌هایش نوشت : «همین حالا از برایتون برگشته‌ایم. مثل یک شهر خارجی بود: نخستین روز بهار زن‌ها روی نیمکت‌های عمومی نشسته بودند. کلاه زیبایی در قهوه‌خانه دیدم. مد چقدر چشم را زنده می‌کند! …. نه: خیال درونگرایی ندارم. در تأیید جمله هنری جیمز می‌گویم: همواره مشاهده کن. رسیدن ِ پیری را نظاره کن. ولع را نظاره کن… شاید کارت موزه بخرم٬ هر روز دوچرخه‌سواری کنم و تاریخ بخوانم. شاید در هر دوره یک فرد ِ شاخص را برگزینم و پیرامونش بنویسم. آدم باید مشغول باشد و حالا با اندکی شادی می‌بینم که ساعت 7 است باید شام درست کنم. ماهی کداک با سوسیس.»

20 روز بعد وولف با جیب‌های پر از سنگ ته ِ رودخانه اوز بود. او در 25 ژانویه سال 1882 در لندن به دنیا آمد و 28 مارچ 1941 در 59 سالگی و در نزدیکی منزلش در ساسکث خودش را در رودخانه غرق کرد. به نظر نمی‌رسد نویسنده یادداشت فوق قصد خودکشی داشته است. این چرخش احساسی چطور در فاصله 20 روز و حتی کم‌تر٬ چون او چند روز قبلش دست به یک خودکشی ناموفق زده- برای او اتفاق افتاده است؟

وولف در بیشتر دوران زندگی‌اش درگیر امواج تغییرات خلقی بود. اولین علایم در 13 سالگی و پس از مرگ مادرش آشکار شد. در سال‌های 1904 و 1912 دوره‌های دیگری از افسردگی را تجربه کرد. در دوره‌های افسردگی به ندرت صحبت می‌کرد و غذا می‌خورد. چندین نوبت در آسایشگاه بستری شد. یک نوبت خودش را از پنجره اتاقش بیرون انداخت و یک بار نیز با خوردن 100 عدد قرص ورونال اقدام به خودکشی کرد که نجات یافت.

اما وولف همیشه افسرده نبود. او مشهور بود که چهره‌ای کودکانه دارد و مثل بچه‌ها می‌خندد. در دوره‌هایی از زندگی بسیار فعال و پرجنب‌و‌جوش بود. شرکت در جلسات نقد ادبی٬ برگزاری گردهمایی در مورد حقوق زنان٬ نقد کتاب٬ نوشتن زندگینامه و دفتر یادداشت‌ها نشان می‌دهد که او همیشه گوشه‌گیر و منزوی نبود. در کنار دوره‌های افسردگی که گاه چند سال طول می‌کشید و گاه سال‌ها او را رها می‌کرد٬ او دچار دوره‌های تغییرات خلقی بصورت خلق ِ شاد یا تحریک‌پذیر می‌شد.

اما بیماری او چه بود؟ بیماری ویرجینیا وولف امروزه بیماری دوقطبی افسردگی-شیدایی یا BMD نامیده می‌شود.

BMD نوع 1 با حداقل یک دوره مانیا یا شیدایی همراه یا بدون یک دوره افسردگی اساسی و BMD نوع 2 با یک دوره افسردگی اساسی همراه یک دوره هایپومانیا تعریف می‌شود. بیماران در دوره مانیا که حداقل یک هفته طول می‌کشد دچار علایم خلق شاد یا تحریک‌پذیر٬ افزایش انرژی٬ کم‌خوابی٬ افزایش میل جنسی٬ پرحرفی٬ کم توجهی٬ خودبزرگ‌بینی و ولخرجی می‌شوند. برخی از این علایم در وولف گزارش شده است. مثلا گفته می‌شود او گاه چند روز پیاپی بی‌وقفه حرف می‌زد و نمی‌خوابید. حتی گفته شده یک‌بار سراسر یک کنسرت را ایستاده تماشا کرد. در کنار این علایم در موارد شدید بیماران ممکن است دچار علایم روان‌گسیختگی بصورت هذیان یا توهم شوند. هذیان در دوره های مانیا اغلب بصورت افکار گزند و آسیب دیگران نسبت به بیمار است. وولف نیز چنین تجربه هایی داشته است. در دوره‌های شدید بیماری‌اش مادرش بر او ظاهر می‌شد و او را نصیحت می‌کرد. یا صداهایی می‌شنید که به او دستور می‌دادند کارهای خشن بکند. شوهر و خواهرش را دشمن خود می‌دانست. گاه نیز صدای پرندگان را می‌شنید که به یونانی صحبت می‌کردند.
هایپومانیا یا شبه‌شیدایی علایمی شبیه مانیا دارد با این تفاوت که علایم در آن خفیف‌ترند و بعلاوه علایم هذیانی یا توهمی در آن مشاهده نمی‌شود. احتمالا دوره‌های بیش‌فعالی و خلق بالای وولف را بتوان با علایم هایپومانیا منطبق نمود.
دوره‌ افسردگی اساسی در بیماران با فقدان انرژی٬ احساس غم٬ افکار مرگ و خودکشی٬ افکار منفی٬ ضعف اعتماد به نفس٬ کم‌خوابی یا پر‌خوابی٬ کم اشتهایی یا پر‌اشتهایی٬ که به مدت حداقل دو هفته دوام داشته باشد٬ تعریف می‌شود.

آنچه ویرجینیا وولف را به سمت خودکشی سوق داد احتمالا شروع یک دوره افسردگی بود. اکثر این علایم را می‌توان در روایت دوستان و همچنین یادداشت‌هایش پیش از مرگ دید. او در یادداشت خودکشی که برای شوهرش٬ لئونارد وولف٬ به جا گذاشت نوشته است: «عزیزترینم٬ احساس می‌کنم دوباره دارم دیوانه می‌شم. احساس می‌کنم ما نمی‌تونیم یک دوره وحشتناک دیگه رو تحمل کنیم و این بار من خوب نخواهم شد. دوباره صداهایی می‌شنوم و نمی‌تونم تمرکز کنم. … می‌بینی حتی نمی‌تونم درست این نامه رو بنویسم. نمی‌تونم بخونم…. همه چیز زندگی به جز خوبی تو از من دور شده….»

اما درمان بیماری وولف چه بود؟ درمان اصلی بیماری BMD استفاده از داروهای تنظیم‌کننده خلق مثل لیتیم٬ کاربامازپین و والپروات سدیم است. این داروها در آن زمان در دسترس نبود. لیتیم قدیمی‌ترین داروی متعلق به این دسته است که در سال 1949 و 8 سال بعد از مرگ وولف شناخته شد و استفاده از آن در درمان بیماران دوقطبی از دهه 1970 رایج شد.

شاید اگر این داروها زودتر شناخته می‌شدند، وولف خودکشی نمی‌کرد. اما شاید هم شاهکارهایی مثل به‌سوی فانوس دریایی٬ خانم دالووی٬ خیزاب‌ها و سال‌ها نوشته نمی‌شد. چون او خودش بیماری‌اش را الهام‌بخش نوشته‌هایش می‌دانست. همانطور که خواندن و نوشتن را درمان بیماری‌اش می‌پنداشت :
«نه. نمی‌خواهم دوباره درونگرا شوم: خوابیدن٬ تنبلی٬ بی‌حوصلگی؛ ….. تجویز من این است: آشپزی کردن٬ دوچرخه‌سواری٬ نوشتن و خواندن. خواندن یک کتاب سخت و پر سنگلاخ.»
این تنها درمانی بود که بلد بود. البته بجز خودکشی!

منبع : + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند.اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
19 نظرات
 1. عابدی می گوید

  مطلب جالبی بود. من رو یاد فیلم ساعت ها با بازی بی نظیر نیکول کیدمن در نقش ویرجینیا وولف هم انداخت.
  ممنون

 2. حسین می گوید

  شاهکار ساعت ها…
  ممنون که یادش را زنده کردید !

 3. مينا می گوید

  جقدر متن جذابى بود
  شیوایى متن و البته ترجمه رسا(ترجمه بود نه؟)من راکه اصلا از بزشکى نمى دانم به شیرینى تا انتها برد
  دست مریزاد 

 4. ناشناس می گوید

  حیف.

 5. مرسده می گوید

  خیلی از مشاهیری که میشناسم نامتعادل بودن، دچار افسردگی و یه سری بیماری های روحی دیگه بودن و آخرش هم دست به خودکشی زدن.
  وقتی در مورد روحیات، زندگی و مرگشون میخونم این طور به فکرم میرسه که
  انگار، فقط آدمای نامتعادل شاهکار خلق میکنن چون اون بخش از تعادل(روحی)شون که از دست دادن رو تو اثرشون جا میذارن.

 6. سجاد می گوید

  سلام . دستتون درد نکنه این یلی جذاب بود خیلی عالی بود … جدای از مباحث علمی خوب و مفیدی که داشت ادم رو جذب صداقت عاشقانه ای میکنه که این خانم نسبت به شوهرش داره… من متن نامه اش رو خیلی دوست داشتم و ای کاش تمام اون کسایی که توی زندگی دردسر سازن یجوری با یه نامه ( فقط نامه نه خودکشی بعدیش) این رو صادقانه میگفتن تا آدم بدونه باید چکار کنه… مرسی و ممنون.

 7. سمر می گوید

  خیلی جالب و عالی بود

 8. asal می گوید

  واقعا ممنونم هرچند من رو ساعتها به فکر فرو برد!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. za می گوید

  شاید نوابغ باید یاد بگیرند چطور قدرتشون رو کنترل کنند مثل جان نش در فیلم ذهن زیبا.

 10. زهرا چمنی می گوید

  سلام ممنون از تحلیل علمی و ادبی زیباتون. باید به یکی از دوستای عزیزمون بگم که ادمهایی که شاهکار خلق میکنن نابغه اند نه نا متعادل و اگر در بعضی از هنرمندان نا متعادلی دیده میشه از اول نبوده شاید به خاطر تفاوت که با اطرافیان دارن واینکه توسط جامعه درک نمیشن دچار اسیب میشن یعنی نا متعادی و بیماریشون باعث خلق شاهکا نشده بلکه شاید بخاطر سختی خلق یک اثر و درک نشدن و تنهایی دچار اسیب شدن و بخاطر باری که رو شونه هاشون حس میکنن همون باری که ما بی تفاوت از کنارش میگذریم تا مثلا انسان سالمی باشیم باری که هنرمند به دوش میکشه

 11. زهرا رجبی می گوید

  من دانشجوی ترم آخر روانشناسی هستم و این مطالب رو به مراتب در کتاب های درسی خوندم . ولی وقتی مصدایق واقعی رو مشاهده می کنم برام مفید تر و زنده تره.

 12. إمادیوف می گوید

  بسیار عالی بود. در بخش روانپزشکی بارها دیدم این گونه بیمارهایی که دوره های متعدد افسردگی و مانیا رو تجربه میکنند. این بیماری زندگی اونها رو کاملا تحت شعاع خودش قرار میده و بسیاری از اتفاقات زندگی شون متاثر از بیماری شونه. مخصوص در فاز مانیا که کارهای عجیب و غریبی انجام میدند…

 13. hadi می گوید

  سلام
  من میرهادی فضلی هستم که چهار سال این بیماری بامن ومن لیتیم مصرف می کنم
  ممنون از مطلب
  به امید روزی که سالم بودن را تجربه کنیم

 14. رکسانا می گوید

  مرسی
  عالی بود. منم بایپولاریا همون دوقطبی هستم.اسم این بیماری BPD هست نه BMP.خوب شد این مطلبو خوندم چون میخواستم داروهامو بذارم کنار چون هوشمو کم کردند.اما چون خطر اسکیزو شدن و خودکشی تو بایپولارها زیاده این کارو نمیکنم.

 15. k می گوید

  با سلام
  تازه از خواندن کتاب گرانقدر ویرجینیا وولف یعنی “اتاقی ازآن خود “فارغ شده ام .شایسته تحسین است شروع به جستجوی آثارش و نقد انها به همه زبانها کرده ام .از متن شما نیز استفاده کردم هرچند مرگ غم انگیزش اندوهگینم کرد

 16. دکتر کتابفروش می گوید

  یک مهر نود، یک پزشک دوست داشتنی، دستی بر دنیای ادبیات، معرفی کتابها، و …
  شاید الان هم همچین مضوعاتی کار بشه ولی نمیدونم چرا اون حس گذشته رو نداره، امیدوارم که اشتباه از طرف من باشه، فقط امیدوارم…!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   واقعیت اینه که الان توجهی به مطالب جدید ادبی – هنری ما نمی‌شه. مثلا الان واقعا ما رو با فید دنبال می‌کنین و این مطالب ما رو دیدین؟؟
   http://1pezeshk.com/archives/2016/10/pablo-picasso.html
   http://1pezeshk.com/archives/2016/10/federico-fellini.html
   http://1pezeshk.com/archives/2016/11/ivan-turgenev.html
   http://1pezeshk.com/archives/2016/11/andre-malraux.html
   مخاطب از یک سو می‌خواد ما در مورد همه چیز براش بنویسیم. از سوی دیگه وقتی وقت می‌گذاریم و یک مطلب طولانی آماده می‌کنیم، کوچک‌ترین بازخورد مثبتی نمی‌گیریم و نتیجه می‌گیریم که سکوت و مطالعه شخصی، راهکار بهتریه.

 17. سین می گوید

  خیلی خوب بود، مرسی

 18. شهریار می گوید

  من 11 سال هست که مشکلات روحی شدید دارم, اول با افسردگی ماژور شروع شد و بعد هم دو قطبی و اسکیزوفرنی
  تقریبا 90% روانپزشکهای تهران رو رفتم و از لتییم گرفته تا لاموژین و اسنترا و…. مصرف کردم, و هم اکنون هم شبی 14 عدد قرص میخورم, …و تنها اثری که قرصهام داشتن اعتیاد بهشون بوده !!
  فقط میتونم برای علم پزشکی تاسف بخورم که تو قرن 21 تقریبا هیچ کار مثبتی نمیتونن برای من و امثال من انجام بدن !!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.