راز جذابیت چشم‌ها!

79

یک دکتر اپتومتریست به نام «کریل مورفی» در دو مقاله که برای نشریه ساینتفیک امریکن فرستاده است، چیزهای جالبی را مورد بررسی قرار داده است که مثل خیلی دیگر از روتین‌های زندگی، ما از کنار آنها به سادگی عبور می‌کنیم.

در قسمت اول مقاله، او در مورد اسرار نگاه عاشقانه صحبت کرده است، جالب است که او در این مقاله پژوهش‌هایی را مرور کرده است که ما هیچگاه تصور نمی‌کنیم کسی از فرط بدیهی بودن در پی انجام آنها باشد، به صورت خلاصه او فرمول کلی عشق در نگاه اول را با استناد به تحقیق‌هایی تأیید کرده است و نشان داده است که تماس چشمی طولانی همراه با لبخند، می‌تواند باعث آن میزان از گیرایی و جذابیت شود که عشق در پی داشته باشد.

اما قسمت دوم مقاله او از لحاظ علمی و نوروساینس به مراتب برای من جالب‌تر بود.

خوب بگذارید شرح این مقاله را از یک آزمایش ساده شروع کنیم. اگر مرد هستید می‌توانید در این آزمایش شرکت کنید! به این دو عکس نگاه کنید و بگویید که از دید شما، کدام عکس به نظر شما زیباتر یا جذاب‌تر است!

جذابیت چشم‌ها

پاسخی را که داده‌اید، پیش خودتان نگاه دارید و به ادامه این پست توجه کنید:

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا زوج‌هایی که قصد دارند یک شام رمانتیک را با هم صرف کنند، سر میز شام نور اتاق را کم می‌کنند و شمعی روشن می‌کنند؟ چرا رستوران‌ها چنین محیطی را می‌سازند؟
احتمالا پاسخ شما این است: این که سؤال کردن ندارد! این کار باعث حس آرامش می‌شود، باعث می‌شود که محیط اطراف تاریک باشد و زوج‌ها در هاله‌ای از نور از محیط بیرون جدا شوند و بر یکدیگر تمرکز کنند.

خب! بخشی از پاسخ واقعا همین است، اما پاسخ شما کامل نیست.

بخش دیگر پاسخ این است که در محیط تاریک مردمک‌ها به صورت طبیعی بزرگ‌تر می‌شوند و خانم‌های با مردمک‌های بزرگ‌تر به صورت ناخودآگاه و غریزی به چشم آقایان زیباتر به نظر می‌رسند.

وقتی فردی هیجان‌زده می‌شود یا جذب شخص یا چیزی می‌شود به صورت طبیعی، مردمک‌هایش بزرگ‌تر می‌شوند، بنابراین مردمک بزرگ‌تر به صورت ضمنی به این مطلب اشاره دارد که یار از درجه اعتبار زیادی نزد یک خانم، برخوردار است.

البته این قانون جذابیت، چیزی نیست که تازه کشف شده باشد، 500 سال پیش زنان ایتالیایی از گیاه بلادونا برای گشاد مردمک‌هایشان استفاده می‌کردند، چون عقیده داشتند که این کار جذاب‌ترشان می‌کند، اگر یک پزشک باشید یا در رشته‌های مربوط به پزشکی تحصیل کرده باشید نام داروی بلادونا به گوشتان خورده یا نسخه‌اش کرده‌اید، جالب است بدانید که معنی لغوی بلادونا، بانوی زیبا است!

اما در چند دهه اخیر تحقیقات زیادی روی رابطه اندازه مردمک و میزان جذابیت صورت گرفته است:

در دهه شصت و هفتاد میلادی، تحقیقی در این مورد انجام شد، در این تحقیق دو تصویر یکسان از زنی به مردها نشان داده می‌شد و از آنها خواسته می‌شد که توصیف‌اش کنند، پژوهشگران در این تحقیق اندازه مردمک را در یکی از عکس‌ها اندکی دستکاری و گشاد کرده بودند.

هیچ یک از سوژه‌های آزمایش، متوجه متوجه تفاوت اصلی دو عکس که همان تفاوت اندازه مردمک‌ها بود، نشدند، با این همه، تغییر ایجاد شده به صورت ناخودآگاه زن با مردک بزرگ‌تر را جذاب‌تر نشان می‌داد. در طی سال‌های بعد هم این تحقیق با شیوه‌های مختلف تکرار شد.

حالا سؤالی که که ممکن است در ذهن شکل بگیرد این است که این ترجیح ناخودآگاه چطور در ذهن مردها نهادینه شده است؟ شاید دلیلش خیلی ساده یک راهبرد تولیدمثلی باشد، ساختار مغزی انسان‌ها به صورت کلی و مردها به صورت خاص طوری است که علاقه‌مند به بقای نسل و انتقال ژن‌های خود به نسل بعدی هستند، پس منطقی است که آنها به دنبال یک راهبرد تولیدمثلبی موفق و زنی باشند که احتمال موفق شدن آنها را در این روند بیشتر کند. جالب است که در طی یک تحقیق تازه مشخص شده است که مردمک‌های زن‌ها در طی دوره تخمک‌گذاری هم بزرگ‌تر می‌شود. به عبارت دیگر، زنی با مردمک بزرگ‌تر، در ناخودآگاه مردها زنی به نظر می‌رسد که شانس بیشتری برای بقای نسل به مرد می‌دهد.

اما آیا وضعیت به صورت معکوس هم درست است و زن‌ها هم مرد‌های با مردمک‌های بزرگ‌تر را جذاب‌تر می‌بینند؟! نه همیشه، این مسئله بستگی به تجربیات قبلی زن‌ها در برخورد با مردها دارد و کلیت ندارد.

اما سؤال دیگری که ممکن است مطرح شود این است که چرا زمانی که یک فرد به کسی دوستش دارد نگاه می‌کند، مردمک‌هایش گشاد می‌شود و توجیه نورولوژیک این قصیه چیست؟

دانشمندان در یک تحقیق جالب مغز کسانی دنبال کسانی کشتند که درگیر یک رابطه عاشقانه بودند، آنها متوجه شدند که وقتی این افراد به تصویر یارشان نگاه می‌کنند، مناطقی از مغز آنها که گیرنده‌های دوپامینی دارند، بیشتر فعال می‌شوند.

دوپامین باعث احساس هیجان، انرژی و ایجاد انگیزه می‌شود، اما دوپامین یک اثر دیگر هم دارد: گشاد شدن مردمک‌ها!

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی که برخی از آنها کمتر دیده شده‌اند و ما را به اندیشه در مورد تاریخ…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند.برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

عکس‌هایی که به ما جلوه‌ای عجیب و جالب از دوره ویکتوریایی و ادواردین در انگلیس می‌دهند

دورهٔ ویکتوریا یا دورهٔ ملکه ویکتوریا، که گاهی دورهٔ ویکتوریایی نیز گفته می‌شود، دورهٔ اوج انقلاب صنعتی در بریتانیا و اوج امپراتوری بریتانیا بود.پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

ایده‌های خوب و خلاقانه برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضای بیرونی خانه‌های و مجتمع‌های مسکونی و اداری

آیا تا به حال به دنبال الهام گرفتن برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضاهای بیرونی منزل خود بوده‌اید. آیا دوست داشته‌اید بتوانید به نوعی طبیعت را در فضاهای کوچک حیاط آپارتمان یا خانه ییلاقی خود ادغام کنید.در این صورت مجموعه این پست می‌تواند…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

اگر سلبریتی‌های کنونی در دوران ویکتوریایی می‌زیستند …

پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت نشست. دوران ۶۴سالهٔ سلطنت او در تاریخ انگلستان به «عصر ویکتوریا» شهرت دارد، که همزمان با به‌اوج‌رسیدن گسترهٔ امپراتوری بریتانیا در سطح جهان بود.اما…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
79 نظرات
 1. میر توحید رضوی می گوید

  به خاطر یک مشت مردمک گشاد ! ! :))
  خیلی جالب بود دکتر 🙂

  1. raha می گوید

   ای ول ای ول یه مشت مردمک گشاد رو خوب گفتی.

   1. میر توحید رضوی می گوید

    🙂

  2. ماریا می گوید

   خیلی خوب و جدید بود تا حالا نشنیده بودم چنین چیزی
   ممنون از مطلب جالبتون

 2. نیلوفر می گوید

  مطالب جالبی را عنوان نمودید.
  در پاسخ به:
  آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا زوج‌هایی که قصد دارند یک شام رمانتیک را با هم صرف کنند، سر میز شام نور اتاق را کم می‌کنند و شمعی روشن می‌کنند؟ چرا رستوران‌ها چنین محیطی را می‌سازند
  یادمه دکتر عشایری در یک یاز سخن رانی هاشون دلیلش را این عنوان کردند که افراد در روشنایی و نور زیاد با چهره واقعی طرف مواجه میشند اما وقتی فرضا در فضای نیمه تاریک باشند تصورات خودشان را بیشتر القا م یکنند و برای همین افراد با یار هاشون دم غروب میرند بیرون و نه دم ظهر یا این که فضا را با شمع روشن می کنند و …..

  1. ely می گوید

   چ نظر جالبیییییییییییییییییییی….خیلی عالی بود…

  2. محمد می گوید

   ایول

 3. حسین محمدلو می گوید

  خیلی جالب بود

 4. رضا.ب می گوید

  یک سوال: چرا زنان باید تمایل این‌چنینی (میل به زیبایی هم خودآگاه و هم ناخودآگاه) نسبت به جذب مرد داشته باشد؟ یعنی میخام بدونم دلیل اصلی تمایل زنان به مجذوب شدن، صرفا جنبه‌ی گرفتن توجه دارد یا خیر؟

  1. aliehsan33 می گوید

   رضا جان به نظر بنده میل به زیبای در تمام انسانها وجود دارد فارق از جنسیت فرد اما این که جنس موئنث چه خود آگاه و یا نا خوداگاه قسط جذب جنس مذکر را داشته باشد چیز عجیبی نیست محتمل ترین فرض حفظ بقا است البته در میان دیگر جانوران این وظیفه به عهده جنس نر است اما در انسانها بنا بر شرایط محیطی این ارزش در حال تعقیر است البته این نظر بنده بود شما با تحقیق بیشتر به جواب خود خواهید رسید….

  2. sana می گوید

   tamayole zana be majzub shodan daghighan be hamoon dalil va janbei hast ke tamayole marda baraye jazb shodan

 5. فرشاد می گوید

  بسیار زیبا 🙂

 6. ardavan می گوید

  great!

 7. MyNameIsConfideintial می گوید

  برایم جالب بود که من بدون آن که متوجه تفاوت واقعی دو عکس شوم دومی را جذاب تر یافتم! پس از خواندن توضیحات برگشتم و دوباره بررسی کردم ولی این بار (شاید به دلیل دانستن تفاوت) نمی توانم انتخاب کنم…

 8. حمیدرضا می گوید

  این دو تا عکس یکیه ولی واسه 2-3 ثانیه اولی به شدت جذابتر اومد،دکتر عشایری،چه مرد نازنینی !

 9. نیما می گوید

  عالی بود دکتر
  از اون مطلب هایی بود که از شدت جدید بودنش
  کلی کیفور شدم
  باز باعث شدی
  چیزی جدید
  یاد بگیرم

 10. سیاوش می گوید

  جالب بود
  تا حالا نشنیده بودم
  ممنونم

 11. ماهان می گوید

  کلا نگاه علم به هر مقوله ای زیبا و قابل ستایش بوده البته نگاه علم به مقوله عشق برام تازگی داشت وبسیار جالب
  البته درسته که چشم موثرترین نقشو تو ایجاد رابطه احساسی از نوع عشق بازی می کنه ولی با استناد به ادبیات کهن ومعاصر و تجربه ….! نشون داده که خال و زنخدان و کمان ابرو و گیسوی وکلا شمایل یار وحتی گام های خرامان یار نقشی مهمی دراین تجربه پر رمزو راز داشته
  البته هدف من استدلال نیست فقط نوعی نگاه هستش و اینکه جدای از علم به نظر من اگه کسی بخواد زیباترین تعبیرو از عشق بکنه فراتر از نگاه علم کسی جز استاد سخن سعدی شیرازی با غزلیاتش نیست
  بگذار تا مقابل روی تو بگذرم دزدیده در شمایل خوب تو بنگرم

  یه تشکر ویژه از اقای دکتر به خاطر این پست عالی

 12. جوجه می گوید

  مردان کیف پول زنانند .شوپنهاور (شایدم نیچه دقیق یادم نیست).زن مردمک رو میخواد چکار؟؟؟ما عاشق اولی شدیم .نتیجه چی بود .همون مثال که زدین رو همین عکس بود.

 13. سینا اسمارت می گوید

  دکتر کارت بیسته،عجب مطلب توپی بود.یه چیز دیگه تو متن “زن با مردمک بزرگتر” را “زن با مردک بزرگتر” نوشتین.

 14. sam می گوید

  عالی بود

 15. پریسا می گوید

  لذت بردم. ممنون. منم با این که مرد نیستم ولی عکس اول رو زیباتر دیدم.

 16. مرسده می گوید

  بسیار جالب بود
  ممنون

 17. نوژن می گوید

  از اون مطالبی بود که واقعا تو ذهن آدم می مونه ..

  ممنون ازتون آقای دکتر.

 18. صدف می گوید

  یه سوال اگه کسی چشماش خیلی تیره باشه این وسط تکلیف چیه؟

  1. محمد کاظم می گوید

   بین چشم و ابروهاشو سفید کنه اونوقت مردمکشم خیلی گنده و طبیعتا جذاب میشه

 19. مهرداد می گوید

  من هی به عکس ها نگاه کردم ولی جذب هیچ کدوم نشدم خب اخه که!؟ پزشکان عزیز کمک کنید.بقای نسل من به خطر افتاده.هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم.

  1. سحر می گوید

   خیلی دیوونه ای:D

 20. پوریا می گوید

  چه جالب، من دیروز داشتم همین دارو رو میخوندم (امتحان فارماکو دارم!) و دقیقا به همین فکر کردم. دمتون گرم 😉

  1. پوریا می گوید

   این دارو یه مشکل داره و اون اینه که وقتی مردمک گشاد میشه تو نور شدید و نور خورشید شبکیه آسیب میبینه پس بهتره عینک افتابی هم همراتون باشه.

 21. misssdandelion می گوید

  خیلیی جالب بودد مرسی

  1. لل می گوید

   جونم

 22. سحر می گوید

  خیلی جالب بود ممنون.

 23. Moin می گوید

  سلام

  دکتر جان ، من هر چی دقت کردم ، تفاوتی بین این دو چشم ندیدم ، یه چشم پزشک خوب معرفی بفرمایید :دی

  تنکس

 24. وانا می گوید

  منم به نظرم اولی قشنگتر اومد ولی من متوجه اختلاف دو تا عکس شدم!

 25. کوین می گوید

  من بعد از کلی مقایسه این دو تا چشم، اول قبل از خوندن مطلب، و بعدش بعد از خوندن مطلب، از دومین چشم بیشتر خوشم اومد، راستش من توی نگاه دومی، هوش و رندی بیشتری دیدم، اولی خیلی ساده تر به نظر میاد، سوال اینه که کسایی که از مردمک باز تر خوششون نمیاد جریان اینا چیه؟

 26. علی می گوید

  چقدر نوشته ها و مطالب شما زیبا و آموزنده هستند!

 27. همایون می گوید

  ضمن سپاس از شما ، در مورد مثال مورد اشاره در مقاله به نظر من این تاثیر متقابل در نور کم و یا شب لزوما پشت یک میز و رو در رو اتفاق نمی افتد !!! هر چند که منکر تاثیر قدرت چشم نیستم ولی شما موقعی که با فرد مورد علاقه خود در خیابان و به هنگام غروب یا شب قدم میزنید بی آنکه به هم نگاهی داشته باشید و اصلا مردمک هم را ببینید همین تاثیر را میگیرید به همین سبب این موضوع رو میتوان افزایش ترشح هورمون های ملاتونین و تستوسترون که بعد از تاریکی هوا اتفاق می افتد نسبت داد….تاریک کردن محیط نیز همین معنا را دارد .خود شما قطعا به این نکته آگاهی دارید.

  1. علی می گوید

   البته در این آزمایش صحبتی از شب یا روز نشده پس به افزایش ترشح هورمون های ملاتونین و تستوسترون بعد از تاریکی هوا ربطی نداره.

 28. نازنین می گوید

  تفاوت بین دو تصویر بسیار اندک بود، یا دست کم من نتوانستم آن را احساس کنم. اما مطالبی که منتشر کرده بودید، بسیار جذاب بود.

 29. امیرسام می گوید

  مطلب جالبی بود
  متشکر

 30. بنيامين می گوید

  یاد کارتون های ژاپنی افتادم
  Thanks

 31. زیبا می گوید

  سلام ببخشید . ولی خیلی مسخره بود
  شما مردها چرا فکر می کنید که خانمها باید طوری باشند که به نظر شما جذاب باشند؟ در حال حاضر مشکل خانها این است که شما از نظر آنها جذاب نیستید
  لطفا برای آقایان بنویسد که چکار کنند تا یک کم از نظر خانمها قابل قبول تر باشند

  1. homa می گوید

   سلام.این مطلب در باره ی این نبوده که خانم ها چه کنن که جذاب تر شون.
   موضوع این بود که چرا جذاب هستن…علت جذابیت یک نگاه چیست
   خود من هم وقتی 2 عکس رو دیدم نمی دونستم واقعا چه تفاوتی هست.همینقدر که عکس اولی بیشتر منو جذب کرد انگار انرژی از خودش ساطع می کرد

  2. علی می گوید

   در کمال احترام ، اگر واقع بین باشیم، اینکه فرمودید “مشکل خانها این است که شما از نظر آنها جذاب نیستید” نظر شما است و نه اکثر خانمها.

 32. فرزانه می گوید

  مطلب برام خیلی جالب بود. ممنون. اما انگاراین موضوع فقط برای مردها نیست که خانم های با چشمان دارای مردمک گشادتر جذاب تر باشند! جون منم وقتی تصاویر و دیدم به نظرم چشم اولی جذاب تر اومد.

 33. nina می گوید

  سلام مطلب خیلی جالبی بود ولی توروخدایه مطلبم درمورد رازجذاب شدن مردا بنویسین واقعاضرورت داره مرسی

 34. shahed می گوید

  گربه ی توی شرک هم از روش بزرگ کردن مردمک چشم هاش برای پرت کردن حواس سرباز ها استفاده کرد
  مطلب خوبی بود
  متشکرم

 35. sepideh می گوید

  خب مطلب علمی جالبی بود
  (هرچند یکمی بهم برمیخوره هرموقع صحبت از جذابیت زن و مورد توجه قرار گرفتن از طرف مرد میشه)

 36. نسیم می گوید

  http://sharghnewspaper.ir/Pdf/90-09-21/10.pdf

  ستون سمت راست: سرقت ادبی با کمی جرح و تعدیل یا همکار افتخاری روزنامه؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   شرق با اجازه مطالب من را چاپ می‌کنه، البته در اینجا ظاهرا یادشون رفته اسم من را بنویسن و به خاطر ملاحظاتی، عنوان مطلب را تعدیل کردن!

   1. نسیم می گوید

    ممنون از توضیحتان. موفق باشید.

 37. رکسانا می گوید

  جالب بود پس این1دلیل برای جذابیت بیش ترخانم ها دردوره قاعدگی عست

  1. زهره می گوید

   دوره تخمک گذاری عزیزم میشه چهارده روز قبل از شروع قاعدگی

 38. azi می گوید

  میشه لطفا اسمه داروشو بگید و اینکه از کجا تهیه کنیم ؟

 39. lovelyl می گوید

  خیلی عالی بود آقای دکتر فقط اگر میشه لطف کنید بگید چیکار کنیم که مردمک بزرگ بشه (بصورت کلی توضیح بدین) باتشکر فراوان از زحمات شما.

  1. ali می گوید

   در متن نوشته بود:
   ۵۰۰ سال پیش زنان ایتالیایی از گیاه بلادونا برای گشاد مردمک‌هایشان استفاده می‌کردند، چون عقیده داشتند که این کار جذاب‌ترشان می‌کند، اگر یک پزشک باشید یا در رشته‌های مربوط به پزشکی تحصیل کرده باشید نام داروی بلادونا به گوشتان خورده یا نسخه‌اش کرده‌اید، جالب است بدانید که معنی لغوی بلادونا، بانوی زیبا است!

 40. فرزانه می گوید

  عالی بود اما چیکارکنیم مردمک گشاد بشه تا لااقل به همسرمون بگیم منو ببین

 41. بهار می گوید

  من درست حدس زدم بدون اینکه مطلب رو بخونم.مرسی متن جالبی بود ولی کمکی نکرد به اینکه چطور جذاب شیم یا اینکه چطور مردمک چشممونو کشاد کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 42. سيمين می گوید

  salam vaghean ali kamel va hame janebe bood! kheyli vaghte ke say mikonam befahmam mardi je dusesh daram mano dus dare ya na chon aslan boruz nemide ama chan vaghtiye mitavajeh shodam vaghti bam harf mizane mardomakhash betore gheyre adi bozorg mishe! vaghean mamnunam!

 43. شیما می گوید

  خیلی جالب بود خوشمان آمد.

 44. محیا می گوید

  خوب بود.

 45. رها عصمت خواه می گوید

  خیلی جالب بود.مرسی

 46. sepideh می گوید

  از وقتی این مطلب رو خوندم احساس میکنم مردمک چشمام هی بزرگتر می شه آخه تا حالا به مردمک چشمام دقت نکرده بودم ممنون جالب بود.

 47. fateme می گوید

  عالی بود.
  ممنون

 48. پروانه می گوید

  خیلی جالب بود من همون اول فهمیدم اولی جذابتره وقتی نگاه میکنی تفاوتی نداره ولی دقت کنی یه فرقی میبینی که نگاهشون شبیه به هم نیس متشکرم

 49. mahya می گوید

  سلام من محیا هستم و دانشجوی رشته ی متخصص و جراج زیبایی هستم.از نظر من بعد از مطالعه های پی در پی خودم بهترین راه برای زیبایی چشم ها گذاشتن یخ هست.

 50. حمید می گوید

  عالی بود

 51. mona می گوید

  چه داروی باعث کشادی مردمکه؟

 52. mona می گوید

  چه دارویی مردمک چشم رو گشاد میکنه؟

 53. میلاد می گوید

  خوب بود

 54. hossein می گوید

  aga kheyli bahal bod mer30
  vali darmorde aks tozihi nabod
  vase chi gozashtin nafahmidam?……

 55. sajad می گوید

  Mamnoon;-)

 56. sara می گوید

  بنظر من فرق عکس دومی و اولی در اینه که سیاهی مردمک اولی بزرگتر از دومیه و این باعث زیبا تر شدن چشم ها در عکس دومی شده.

 57. رویا می گوید

  چه جالب ! همه به من می گن چرا تو اینقد مردمک چشمات بزرگتر از دیگرانه ؟ برای من از بچگی همین طوری بوده

 58. فاطمه می گوید

  ای خدا چشمای من کی خوب می شه
  دعا کنید واسم
  بیچاره شدم به خدا

 59. Javad nightmare می گوید

  سلام ممنون ازمطالب خوبتون.من مردمک چشمم کلا بزرگه میخواستم بدونم ایا به خلق وخو طرفم بستگی داره یانه؟ اونطوری که من هستم انگارعاشق (ازنوع معنوی)کل جهانم:)البته گول زدن من هم خیلی راحته:(

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.