صدای ادیسون، قدیمی‌ترین صدای ضبط‌شده نیست!

تا به حال تصور می‌کردیم که صدایی از توماس ادیسون در حال خواندن یک ترانه کودکانه در سال ۱۸۷۷، قدیمی‌ترین صدایی از یک انسان است که بشر توانسته ضبط و ثبت کند. اما از ۳ سال پیش دیگر ادیسون این افتخار را ندارد!

فنوتوگراف‌ها Phonautograph نخستین ابزارهایی بودند که برای ضبط صدا مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این وسیله را یک فرانسوی به نام «ادوراد لئون اسکات دو مارتینویل» اختراع کرده بود و در مارس سال ۱۸۵۷، اختراعش را ثبت کرده بود.

توجه داشته باشید که فنوتوگراف یک وسیله پخش نبود، این وسیله فقط می‌توانست صدا را به شکل خطوطی روی کاغد یا شیشه ثبت کند تا محققان آن زمان به صورت تصویری، شکل امواج یا ارتفاع را مورد بررسی قرار دهند. پخش صداهای ضبط شده روی فنوتوگراف به شیوه مستقیم و فیزیکی، به همان شیوه‌ای که گرامافون‌ها صدا را پخش می‌کنند، اصلا ممکن نیست.

در سال ۲۰۰۸ دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در کالیفرنیا، تصمیم گرفتند که کاری که تا آن موقع غیرممکن بود را عملی کنند و صدای ثبت شده روی فنوتوگراف‌ها را بازیابی و پخش کنند.

برای این کار آنها تصاویر دیجیتال با وضوح بالا از فنوتوگراف‌ها و بعد با استفاده از یک برنامه کامپیوتری موفق شدند که صدا را بازیابی کنند.

اولین صدایی که بازیابی شد، یک قطعه ده ثانیه‌ای بود که در آن «دو مارتینویل»، ترانه Au Clair de la Lune را در نهم آوریل سال ۱۸۶۰ یعنی ۱۷ سال پیش از ادیسون، خوانده و ثبت کرده بود.

این قطعه صدا را می‌توانید از اینجا دانلود کنید، البته صدا بسیار محو است، برای مقایسه شما می‌توانید به اجرای همین ترانه در سال ۱۹۳۱ توجه کنید.

موزه ملی تاریخ آمریکا، حدود ۴۰۰ فنوتوگراف در اختیار دارد که توسط محققان آن زمان از جمله الکساندر گراهام بل و امیل برلینر اهدا شده بودند

در مارس سال ۲۰۰۸، کتابدار این موزه -کارلین استفنس- مشغول خواندن نیویورک نیویورک تایمز بود که ناگهان، به مقاله بازیابی صدا از فنوتوگراف‌ها برخورد و متعاقب تماس او با کتابخانه کنگره آمریکا و یاری جستن از برکلی، تعداد بیشتری از صداهای ضبط شده در در سال‌های ۱۸۸۱ ال ۱۸۸۵ بازیابی شد.

از جمله مردی که می‌گوید: بودن یا نبودن، مردی که در حال شمارش است، کلمه باورمتر را تلفظ کند، مردی که تاریخ را می‌گوید و ترانه Mary had a little lamb را می‌خواند.

منابع: + و + و + و +

نظرات

 1. جالبه تا حالا نمیدونستم

 2. آدم وقتی این چیزها رو می‌بینه و می‌شنوه، با خودش میگه این آدم‌ها چه اعجوبه‌هایی بوده‌اند واسه خودشون.

 3. دوست داشتم
  اما از این ایرادهای انشایی داره خیلیزیاد میشه ها،کاش چک کنید.
  اولین صدایی که بازیابی شد، یک قطعه ده ثانیه‌ای بود که در آن «دو مارتینویل»، ترانه Au Clair de la Lune را در نهم آوریل سال ۱۸۶۰ یعنی ۱۷ سال پیش از صدای ضبط‌شده از ادیسون(!)

 4. جالبه که اکثرشون هم ترانه ای رو خوندن، معلومه از همون موقع هم علاقه زیادی به ضبط و پخش آهنگ بوده

 5. عالی بود. ممنونم .
  احساسی که داشتم موقع گوش دادن این قطعات، صدای ارواح بود. نمیدونم چرا… خیلی منو میبره تو فکر. فضای عجیبی تو ذهنم شکل گرفت.

 6. من که از صداهای پایین صفحه، هیچکدام را نشنیدم!

 7. شنیدن صدای انسانهایی که ۲۰۰ سال پیش زندگی کردند واقعا شگفت انگیزه + یه حس مبهم.

 8. پزشک جان لینک دانلود کار نمی کند لطفا بررسی کنید

 9. جالب بود
  ولی همه لینکاتون not found میده!

 10. لینک ها خرابه؟!!

 11. لینک ها خرابند!

 12. اینکه کارمند کتابخانه‌ای مطلبی را خوانده و بعد تماسی گرفته برایم جالب بود. آیا چنین کاری در کشور ما هم می‌شد؟ فکر نمی‌کنم. اینکه کشور ما عقب‌مانده و عقب‌تر هم خواهد ماند شاید یک دلیلش هم این باشد که مردم ما علاوه بر اینکه سطح سواد و مطالعه پایینی دارند، بی‌تفاوتی نیز در آن‌ها وجو دارد. خیلی بعید بود که در ایران کسی پیدا می‌شد که چنین چیزی را می‌خواند و بعیدتر بود که تماسی می‌گرفت تا چنین کاری را انجام دهند. بالا بردن شور و اشتیاق به مطالعه نیاز به برنامه‌ای جدی دارد که دولت باید انجام دهد. هم در زمینه فرهنگ کتاب‌خوانی و هم در زمینه‌ی نگارش و چاپ کتاب. کتاب‌ها و به طور کلی اطلاعاتی که در کشور منتشر می‌شود، ارزش خواندنشان روز به روز کمتر می‌شود.

 13. با درود فراوان خیلی جالب بود . تشکر

 14. سلام.من نتونستم دان کنم. 🙁

  ۴۰۴ Not Found

 15. سلام.
  خیلی هم عالی!
  همینطور پیش بریم با وجود این فناوری جادویی (کامپیوتر) میتوانیم صدای دایناسورهای ما قبل تاریخ را هم بدست آوریم.
  ضمنا لینک دانلود فایل مشکل داشت.نه یکی نه دو تا!!
  با احترام

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.