۲۰ عکس، ۲۰ عکاس، ۲۰ داستان – قسمت دوم

19

قسمت اول این نوشته را ساعاتی پیش خواندید، حالا به قسمت دوم نوشته و ۱۰ عکس بعدی از مجموعه کارهای «تیم مانتوانی»، به همراه شرح مختصر آنها توجه کنید:

۱۱- با عکسی که Nick Ut، در دست دارد به خوبی آشنا هستیم، این عکس دختر ۹ ساله‌ای را نشان می‌دهد که در جریان جنگ ویتنام متعاقب حمله ارتش ویتنام جنوبی با بمب‌های ناپالم در حال فرار است.

۱۲- مارک سلیجر دو هفته پیش از خودکشی «کورت کُبین»، عضو گروه موسیقی نیروانا، این پرتره را از وی گرفت. این عکس روجلد نشریه رولینگ استون در بزرگداشت کورت کبین بعد از مرگ‌اش شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۱۳- این عکس مشهور را «مری الن کارک» در سال ۱۹۹۰ در احمدآباد هند گرفت. عکس از رام پراکاش سینگ  -عضو یک سیرک بزرگ- و فیل مورد علاقه‌اش -شیاما- گرفته شده است.

۱۴- در اینجا «فیل برگس» را می‌بینید، عکاسی که در پروژه‌ای به نام Stirring the Fire سهیم است، هدف این پروژه توانمند کردن زنان و دختران از طریق آگهی‌بخشی و تشویق آنها به حرکت است. عکسی که برگس در دست دارد از زنی ۳۷ ساله به نام Sukulen در روستایی در کنیا گرفته شده است. اهالی روستای او عقیده دارند که این زن توانایی‌های جادویی دارد، آنها به برگس گفتند دو ماه قبل از اینکه گذار او به روستایشان بیفتد، این زن آمدن او را پیشبینی کرده بود!

۱۵- عکس بعدی «ژاکلین در باد» نام دارد و «ران گاللا» آن را در سال ۱۹۷۱ گرفته است.

ران گاللا را نخستین و مشهورترین پاپارازی آمریکایی می‌دانند، این عکاسان همیشه در پی گرفتن عکس‌های جنجالی از افراد مشهور هستند. گاللا بسیار علاقه‌مند بود رابطه ژاکلین و کندی و اوناسیس را دنبال کند.

۱۶- مارتی لدرهندلر عکس مشهوری داشت که در زمان اوج رابطه کوبا و شوروی در بیست سپتامبر سال ۱۹۶۰، از فیدل کاسترو و نیکیتا خروشچف گرفته شده است. مارتی لدرهندلر عکاس افسانه‌ای خبرگزاری AP بود و ۶۶ سال سابقه فعالیت حرفه‌ای دارد، او در سال ۲۰۱۰ درگذشت.

در مورد این عکاس بیشتر بدانید.

۱۷- اما در اینجا کیم کُمِنیچ را همراه عکس مشهورش می‌بینید، عکسی که او در زمان سقوط دیکتاتور فیلیپین –فردیناند مارکوس– گرفته بود و باعث شد او برنده پولتزر سال ۱۹۸۷ شود.

در این عکس فریناند مارکوس و ایملدا مارکوس که اضطراب از سیمایش به خوبی پیداست، دیده می‌شوند، فریناند مارکوس در این عکس در حال سخنرانی در جمع طرفدارانش است، در این زمان دیگر کار از کار گذشته بود، انقلاب مردم به ثمر رسیده بود و کورازون آکینو عملا رئیس جمهور مردم شده بود، مارکوس کوتاه‌زمانی بعد با توصیه آمریکا، کشور را ترک کرد، در سال ۱۹۸۹ وی در جزایر هونولولو درگذشت.

برای اینکه با اهمیت و حال و هوای زمان گرفته شدن این عکس آشنا شوید، مجبورم خلاصه‌ای از آنچه در آن زمان بر فیلیپن رفت برایتان نقل کنم:
مارکوس توانسته بود به مدت ۱۴ سال حکومت دیکتاتوری در کشور برقرار کند و در عین حال با سرکوب کمونیست‌ها، آمریکا را نیز راضی نگه دارد. آمریکا در عین حال در آن زمان اجازه یافته بود که از پایگاه‌های نظامی و دریایی خود در فیلیپین استفاده کند و به همین جهت بود که دولت آمریکا هیچ مخالفتی با دولت مارکوس ابراز نمی‌کرد. «بنیگنیو آکینو» مهم‌ترین چهره اپوزیسیون وادار به ترک کشور شده بود، ارتش فیلیپین به آکینو اخطار داد که به کشور برنگردد اما نهایتا آکینو پس از تبعیدی سه ساله در ماه اوت سال ۱۹۸۳ میلادی به فیلیپین برگشت، اما در حالی که در فرودگاه مانیل از هواپیما پیاده می‌شد، ترور شد. ترور او مردم فیلیپین را شوک‌زده و خشمگین کرد.
در نوامبر سال ۱۹۸۵ میلادی، انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری در کشور برگزار شد. اپوزیسیون فیلیپین از بیوه آکینو ـ یعنی کرازون آکینو ـ دعوت کرد که به عنوان رقیب مارکوس در انتخابات شرکت کند. مارکوس برنده اولیه اعلام شد، اما حقیقت چیز دیگری بود، مردم اعتراض کردند، نهایتا پس از رویارویی طرفداران دو گروه با هم،  کرازون آکینو به عنوان رئیس جمهور فیلیپین سوگند یاد کرد، اما مارکوس هم در مراسمی جداگانه سوگند خورد و با این وجود اوضاع چنان آشفته بود که خانواده مارکوس و نزدیکان آنها مجبور شدند به سرعت مانیل را ترک کنند و نهایتا به هاوایی فرار کنند.

۱۸- عکسی را که در اینجا «دین فیتزموریس» Deanne Fitzmaurice در دست دارد، تا به حال ندیده بودم. این عکس داستان جالبی دارد. در ۱۰ اکتبر سال ۲۰۰۳، پسربچه ۹ ساله عراقی به نام صالح خلف، چیزی شبیه یک توب بازی روی زمین پیدا کرد، اما لحظه‌ای بعد توپ منفجر شد و او را به شدت از شکم، دست‌ها و چشم چپ مجروح کرد و برادرش را کشت. رحیم -پدر این پسر- از پزشکان آمریکایی درخواست کمک کرد، داستان صالح در سطح دنیا پخش شد و سرانجام منجر به اعزام او به بیمارستان اطفال اوکلند شد. عکس‌های بیشتری از این داستان را در اینجا ببینید.

۱۹- دیوید بورنت این عکس را از زندانیان سیاسی شیلی در سال ۱۹۷۳ گرفت. آنها متعاقب کودتای شیلی در ورزشگاه ملی شیلی نگاه داشته می‌شدند.

۲۰- در عکس آخر، آلن Allan Tannenbaum همراه عکس مشهور آزادی ماندلا بعد از ۲۷ سال زندان دیده می‌شود. در این عکس ماندلا و همسرش ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۰ در حال خروج از زندان Victor Verster دیده می‌شوند.


خب! با هم ۲۰ عکس و ۲۰ عکاس آنها را به همراه شرح مختصری از داستان هر عکس را مرور کردیم، امیدوارم پسندیده باشید. این پست را بعد از مطالعه این مطلب نوشتم و بسط دادم.

آرزویم این است که فرصتی پیش بیاید تا در «یک پزشک» بتوانم به صورت مشروح در مورد هر یک از این عکاسان و عکس‌های مشهور آنها بنویسم.

   

پستهای اخیر

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…
19 نظرات
 1. احسان می گوید

  عالی بود علیرضای عزیز . بسیار لذت بردم …

 2. مسیح می گوید

  سلام آقای دکتر
  بی صبرانه منتظر ساعت ۷ بودم که عکس های جدید را ببینم بسیار سپاسگزارم.

 3. آرمان می گوید

  مرسی بابت این مطلب خوب … بسیار عالی بود.

 4. مجید می گوید

  سلام

  من برخلاف شما از ۱۰ عکس اول بیشتر خوشم اومد.
  موفق باشید

 5. مرسده می گوید

  ما هم آرزومندیم که به آرزویتان برسید

  پست (های) بی نظیری بود
  سپاس

 6. نیما می گوید

  دکتر جان عالی بود
  ممنونم

 7. مصطفي می گوید

  این دو پست ۲۰ عکس و بیست عکاس و بیست داستان شما خیلی بهمان چسبید دمتان گرم و جیز 😀

 8. سعید امیرلو می گوید

  سلام آقای مجیدی
  من دیروز با ایده آنتوانی از طریق گیزمودو آشنا شدم و خواستم تا مطلبی رو آماده کنم که اوضاع بد نت ها به امروز واگذارش کرد.در حین گودر گردی متوجه شدم که شما هم طی دو قسمت در همین مورد مطلبی نوشتید.چون شما اول مطلبو منتشر کردید ،برای یکی نشدن مطلب مجبور شدم یه سری تغیرات در عکس ها بدم .
  این توضیحات رو دادم تا سوءتفاهمی پیش نیاد. این هم لینک مطلب من در وبلاگم:
  http://www.webblogfarsi.com/1390/11/02/famous-photographers-with-their-even-more-famous-photographs.html

  1. شهاب می گوید

   سلام زنده باشی یک پزشک و راهت پاینده! من عکاس آماتوری باب دلم می کشم ولی اعتراف می کنم عکسها تماما راوی ماجرا هستند خصوصا اولی !
   باز هم از سعید امیر لو متشکرم که شهامت بیان حقیقت رو داشتند و صداقت کاری در محیط نت فارسی رواج پیدا کنه!
   موفق باشید.

 9. آریا می گوید

  گود- عالی

 10. فرشید می گوید

  خیلی قشنگ بود هر دو قسمتش.

 11. پیمان می گوید

  بی نظیر…تاثیرگذار…عمیق

 12. محمد می گوید

  مطلب جالبی بود. نکته مشترک این عکس ها اینه که هیچکدومشون بر اثر تصادف یا مثلا بطور شانسی برداشته نشدن. پشت هرکدوم تفکر عمیقی پنهانه که اون تفکر باعث شده که در کسری از ثانیه یه اثر جاودانه خلق بشه…

 13. رضا می گوید

  سلام.
  عالی و بکر. مثل همیشه

 14. saman می گوید

  بسیار بسیار عالی بود

 15. سهند می گوید

  مثله همیشه فوق العاده بود دکتر…

 16. amir27 می گوید

  So nice,tanx a lot

 17. مجید می گوید

  خیلی خوب بود، سپاس فراوان.

 18. زهرا می گوید

  مطلب جالبی بود.دنبال این مطالب وموضوعات هستم.امیدوارم ادامه پیداکنه.دیدن آثارعکاسان مشهوروفلسفه پشت هرعکسشان خیلی به دیدماکمک میکنه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.