شکفتن بعد از سی و دو هزار سال

گروهی از پژوهشگران به رهبری «دیوید گیلیچینسکی» موفق شده‌اند با پیدا کردن میوه گیاهی از گونه Silene stenophylla که در عمق یخ‌های دائمی سیبری مدفون شده بود، این گیاه را مجددا برویانند و شاهد به گل نشستن این گیاه باستانی باشند.

۳۱ هزار و ۸۰۰ سال پیش، سنجاب‌ها میوه‌های این گیاه را در نقب‌هایی که حفر می‌کردند، انبار کردند، این نقب‌ها در زیر ۳۸ متر یخ و برف، در دمای منفی هفت درجه سانتیگراد، بسته و مدفون شدند. بعد این همه سال دانشمندان میوه این گیاه را یافتند، یکی از دانشمندان آکادمی علوم روسیه به نام «سوتلانا یاشینا» با استفاده از محلولی حاوی ویتامین، شکر و عوامل رشد، گیاه را دوباره رویاند، ریشه‌های گیاه در زمین فرو رفتند و بعد از دوسال مراقبت، گل‌های گیاه شکوفا شدند. دانشمندان موفق شدند گرده‌های گیاه را آمیزش دهند و میوه و بذر آن را هم تولید کنند.

البته گونه Silene stenophylla هنوز از بین نرفته ولی یاشینا متوجه شد که گیاهان باستانی تفاوت‌های با گیاهان کنونی، حتی آنهایی که در همان منطقه هستند، دارد، از جمله اینکه سرعت ریشته دوانیدن آنها آهسته‌تر است، آنها جوانه‌های بیشتری تولید می‌کنند و گلبرگ‌هایشان پهن‌تر است.

این برای اولین بار است که کسی توانسته گیاهی را از بذرهایی که این همه سال در زیر یخ مدفون بودند، برویاند.

در نروژ با هزینه‌ای در حدود نه میلیون دلار مدتی است که جایی برای ذخیره و حفاظت از بذر گونه‌های متنوع گیاهان بنا شده تا در صورت وقوع حادثه‌ای زیسب محیطی و یا منقرض شدن یک گونه، راه حی برای بقای گیاهان وجود داشته باشد، اما گویا خود طبیعت در آلاسکا و سیبری با مکانیسمی طبیعی، به فکر حفاظت از خود بوده است.

منبع: + و +

نظرات

 1. خیلی جالب بود.

 2. البته کار سنجاب ها بوده 🙂

 3. خیلی جالب بود…چه کارهایی میکنن

 4. این کار میتونه نوید‌بخش احیای مجدد زندگی‌های قبل از ما باشه، البته با محدودیت‌ها، باید‌ها و نباید‌های خودش. خیلی هیجان‌انگیز و جالب بود. ممنونم.

 5. حلزون نه، سنجاب.
  حلزون میشه snail.

 6. بسیار زیبا بود 🙂

 7. دکترجان، حلزون نه، سنجاب.

 8. سلام
  می خواستم بپرسم این عکس تزیینی هست یا واقعی؟
  چون به قیافه این گیاه ظریف نمیاد دانه و میوه اش در حدی باشه که سنجاب بخواد برای تغذیه ذخیره کنه…
  دیدن یک گیاه باستانی برام خیلی جالب بود اما به این گل زیبا نمیاد که اون گیاه عتیقه باشه!
  ممنون می شم جواب بدین!

 9. ممنون جناب مجیدی، مطلب جالبی بود

 10. بسیار جالب بود واقعا شگفت انگیزه

 11. بسیار جالب بود واقعا شگفت انگیزه

 12. خیلی جالب که میشه فرگشت (evolution) ر. در عمل دید.

  شبیه اینه که یه فسیل زنده کشف کنی و اون رو با نوادگان امروزیش مقایسه کنی!

  واقعا جذاب بود. ممنون

 13. کی می شه دایناسور ها رو هم ببینیم

 14. تاریخی ترین و غنی ترین جنگلهای دنیا، جنگلهای مازندران است. زمانی که عصر یخبندان پایان یافت، این منطقه مازندران بود که به لطف موقعیت جغرافیایی خاصش، نابود نشد و پس از عصر یخبندان، گونه های گیاهیش به همه جای دنیا منتقل شد. به همین خاطر قدیمی ترین جنگل دنیا در حال حاضر جنگلهای مازندران است. وقتی این جنگلها برای ساخت جاده یا ویلا تخریب می‌شوند و از درختانشان کف پوش و دیوار درست میکنند، مثل این است که شهرداری تهران با سنگهای موجود در پاسارگاد و امارت تخت جمشید، پیاده رو های تهران را سنگفرش کند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.